خیرگی نور و اثرات آزار دهنده آن

نورپردازی چراغ های LED با پدیده خیرگی نور همراه است. این امر هم برای انسان آزار دهنده و مضر است و هم کاهش دید را سبب می شود. اما با داشتن یک انتخاب اصولی تا حد زیادی می توان این خیرگی را کاهش داده و بهبود بخشید. پدیده خیرگی نور یا Glare به خصوص برای افرادی که از بیماری‌ها یا عارضه‌های چشمی رنج می‌برند بسیار نا ‌خوشایند بوده و دردسر‌ساز می‌باشد. معمولا به منظور کاهش تاثیر خیرگی بر چشم انسان، بازتاب های ناخواسته نور را فیلتر کرده یا از شدت تابش آن می کاهند.

چراغ های ضد تابش نور یا anti - Glare کدامند؟

برای افرادی که به نور های تیز و بسیار روشن حساس هستند چراغ ویژه ای طراحی شده که خاصیت ضد خیرگی نور داشته و چراغ های ضد تابش نور نامیده می شوند. این لامپ ها در زمان مطالعه یا انجام کارهایی که به دقت بیشتری نیاز دارند، نور ملایمی ایجاد می کنند.

چراغ های ضد تابش نور برای افرادی که زمان زیادی را در داخل خانه گذرانده و به اندازه کافی در معرض نور شدید خورشید قرار ندارند، ایده آل است. نور ضد تابش این امکان را برای شما فراهم می آورد که بدون آنکه آسیبی به چشمان خود وارد کنید، در زمان مطالعه، صفحات کتاب را به وضوح ببینید، در اتاق هایی که تاریک و بدون نور طبیعی و پنجره بوده به سادگی تلویزیون تماشا کنید و نورپردازی دفتر کار خود را به بهترین شکل ممکن به انجام رسانید. به کمک این منابع روشنایی بخش قادرید نور اضافی اتاق یا وسیله نقلیه خود را کاهش داده و سبب افزایش دید خود در شب شوید.

چراغ های ضد تابش نور از نوع LED

استفاده از لامپ های ال ای دی به دلیل مزایای فراوانی که این چراغ ها به همراه دارند، بسیار متداول شده است. اما خیرگی نور در این لامپ ها زیاد است. بهترین اقدام این است که برای نورپردازی فضای داخل یا فضای باز از چراغ های ضد تابش نور کمک بگیرید. مواظب باشید که اصطلاحات ضد بازتاب (anti-reflective) و ضد تابش (anti – Glare) را با هم یکی ندانید چرا که با هم فرق دارند.

چگونگی اندازه گیری میزان درخشندگی چراغ های ال ای دی

در زمان انتخاب و خرید بک لامپ LED، از طریق المان UGR (Unified Glare Rating) می توانید به میزان درخشندگی و خیرگی نور لامپ پی ببرید. به کمک این رتبه‌بندی، لامپی متناسب با نیاز خود را انتخاب و خریداری می کنید.

استاندارد اروپایی BS EN 12464: 2002، محدوده های زیر را برای UGR تعیین و تعریف نموده است:

 • UGR < 19: مناسب برای نورپردازی دفتر کار و اتاق جلسات، سالن های مطالعه و در زمان خواندن و نوشتن
 • UGR < 16: مناسب برای انجام کارهای دقیق و ظریف همچون نقشه کشی فنی و نورپردازی فضاهایی که به نظارت بالا نیاز دارند همچون انبارها
 • UGR > 30: چراغ هایی با بالاترین میزان تابش نور

توجه داشته باشید که UGR فقط برای سنجش میزان روشنایی داخلی مناسب است چرا که این پارامتر قادر است تفاوت نسبی بین روشنایی یک منبع روشنایی و ناحیه اطراف آن را اندازه گیری و مشخص نماید.

راهکارهای کاهش میزان خیرگی نور

چراغ های ضد تابش نور یا anti - Glare ها باعث از بین رفتن خیرگی در نور شده و از فشار وارده بر چشم و خستگی آن پیشگیری می کنند.

در مجموع، لامپ‌های ال‌ای‌دی در مقایسه با لامپ‌های رشته‌ای یا هالوژنی تابش خیره کننده تری تولید می‌کنند. تضاد شدیدی که بین نور درخشنده این لامپ ها و تاریکی اطراف آن به وجود می آید، چشم را آزار می دهد. در ادامه، برای کاهش نور خیره‌کننده چراغ‌های ال‌ای‌دی چند راهکار در اختیار شما قرار داده ‌یم که کمک کننده می‌باشند.

جایگزین کردن چراغ های ال ای دی با نوع ضد تابش آنها

اولین و بهترین راه برای کاهش خیرگی نور، جایگزین کردن منابع روشنایی با جدیدترین چراغ های LED ضد تابش است. لازم است بدانید که لامپ‌های رشته‌ای و هالوژن قدیمی با تولید سطح وسیعی از نور مرئی، مشکلات زیادی را برای افرادی که از مشکلات چشمی از جمله نزدیک بینی، دژنراسیون ماکولا، آب مروارید و غیره رنج می برند، به همراه داشتند.


نصب فیلتر

خیرگی نور ساطع شده از دیگر وسایل روشنایی منزل را می توان با  قرار دادن یک فیلتر روی فیکسچر آن کاهش داد. این فیلترها با زاویه دار کردن نور یک طرفه، از تابش خیره کننده آنها می کاهند.

 • فیلتر ضد تابش چیست؟

فیلترهای ضد تابش تا 90 درصد نور مرئی را کم کرده و در کاهش شدت نور های داخلی تا 50٪ موثر عمل می کنند. این فیلتر مناسب افرادی است که قصد دارند از چشمان خود در برابر تشعشعات مضر ساطع شده از دستگاه های الکترونیکی مانند تلفن های همراه، مانیتور و تبلت ها محافظت کنند.

فیلتر ضد تابش به میزان 80 درصد از اشعه ماوراء بنفش (UV) را نیز کاهش داده و وجود آن از پوست در برابر آفتاب سوختگی و آسیب و از چشم در برابر بیماری آب مروارید محافظت می کند. خاصیت آنتی رفلکس یا ضد انعکاس این فیلترها، آنها را برای افرادی که در برابر نور طبیعی یا مصنوعی شدید یا لامپ های فلورسنت قرار دارند به گزینه ای مناسب تبدیل کرده است.

استفاده از Diffusers برای کاهش خیرگی نور

دیفیوزرها از دیگر پوشش هایی هستند که برای کاهش میزان خیرگی نور در لامپ های ال ای دی مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع پوشش، شیشه ای نیمه شفاف است که بر روی لنزها نصب شده و از میزان شدت نور می کاهند. دیفیوزرها را معمولا در فضاهایی همچون کلاس درس یا دفتر کار خواهید یافت.

نصب دیمر

خیرگی، حاصل برخورد تعداد شعاع های نوری بیشتر از حالت معمول به چشم است. به همین دلیل یکی دیگر از راهکارهای کاهش درخشندگی نور، کنترل میزان روشنایی آن به وسیله دیمر است. دیمر هایی که جایگزین کلیدها شده و به کاربران در کنترل میزان نور چراغ ها کمک می کنند.

کنترل نور با یک طراحی اصولی

مدیریت و کنترل میزان خیرگی نور چراغ ها در نورپردازی های داخلی ساده تر از فضای باز است اما این پدیده را می توان با یک طراحی دقیق در فضای باز نیز به خوبی مدیریت کرد. مثلا، چراغ هایی که در نما یا خیابان ها نصب می شوند تابش خیره کننده زیادی دارند. این منابع روشنایی بخش می بایست در جایی نصب شوند که مستقیم به چشم نتابیده یا با سطوح صیقلی در ارتباط نباشند.

انتخاب چراغ هایی با دمای رنگ مناسب

ال ای دی ها دارای رنگ نور در محدوده گسترده ای هستند. معمولا نورهایی با دمای رنگ آبی تر و در حدود 3500 تا 6000 کلوین، تابش خیره کنندهبیشتری دارند. استفاده چراغ هایی با دمای رنگ گرم تر و کمتر از 3000 کلوین این اثر را به میزان قابل توجهی کاهش خواهد داد.

مهار نور به کمک لنزها

لنز ها با پوشش دادن چراغ ها، نور خروجی و میزان خیرگی آن را کاهش می دهند. این لنزها به گونه ای طراحی شده اند که با پراکنده کردن نور خروجی، تابش خیره کننده آن را از بین می برند. لنزها در انواع لنز منشوری و لنز پلی کربنات در دسترس بوده و مورد استفاده قرار می گیرند.

کنترل تابش خیره کننده نور به کمک لوور

لوور همچون حائلی است با تیغه های افقی یا زاویه دار یا به بیان دیگر نوعی بازتابنده نوری است که در داخل لامپ قرار گرفته و نور را به سمت پایین یا طرفین هدایت می کند. تابش خیره کننده نور با تنظیم شکل و زاویه لوورها قابل کنترل می باشد.

مزایای استفاده از چراغ های LED ضد تابش

استفاده از چراغ های LED ضد تابش مزایای زیادی را به همراه دارد. این چراغ ها به خودی خود میزان درخشندگی یا Glare نور را کنترل کرده و نور آزار دهنده ساطع نمی کنند. در ادامه به مزیت استفاده از این چراغ های پرکاربرد خواهیم پرداخت.

 • کاهش خستگی چشم: چراغ های ضد تابش نور برای افرادی که در تمام روز با کامپیوتر یا گوشی کار کرده یا شب هنگام تلویزیون تماشا می کند، گزینه مناسبی است.
 • حذف سایه های خشن: برای مطالعه کتاب و مجله چراغ ضد تابش ایده آل به نظر می رسد چرا که با حذف سایه های خشن، به صفحات و سطوح وضوح بیشتری می بخشد.
 •  عدم انتشار اشعه ماوراء بنفش: چراغ های ضد تابش نور با حذف اشعه ماوراء بنفش، میزان آسیب وارده به چشم و بدن انسان را به حداقل ممکن می رسانند.
 • داشتن طول عمر بالا: لامپ های ضد تابش از دوام و طول عمر بالایی برخوردار هستند.
 • افزایش بهره وری: چراغ های روشنایی ضد تابش با تولید نور کافی، مناسب و غیر آزاد دهنده بهره وری را افزایش می دهند. چنانچه برای اتاق کاری یا یک کلاس درس به نوری بیشتر از نور طبیعی نیاز داشته و به وجود لامپ های فلورسنت علاقه مند نیستید، چراغ های ضد تابش نور، بهترین گزینه پیش روی شما خواهند بود.
 • مناسب برای استادیوم ها: وجود چراغ های ضد تابش نور در فضایی که نیاز به دید دقیق و کافی است، بهترین انتخاب خواهد بود. استادیوم ها و زمین های بازی از جمله این موارد هستند.
 • زیبا و چشم نواز: لامپ های ضد تابش، بدون هیچگونه نگرانی از آسیب های مربوط به اشعه فرابنفش و بیماری های چشمی، فضا را زیباتر کرده و به نورپردازی حال و هوای خوبی می بخشند.

سخن پایانی

با وجود عوارض و ناراحتی هایی که برخی از چراغ های ال ای دی و خیرگی نور آنها به همراه دارند، استفاده از چراغ‌های ضد تابش عالی به نظر می رسد. این منابع روشنایی میزان Glare را کاهش داده، نورهایی با رنگ های واقعی را پخش کرده و سبب صرفه جویی در مصرف برق نیز خواهند شد. استفاده از این چراغ ها بهره وری را در محیط های کاری و کلاس های درس افزایش خواهد داد.

چنانچه قصد خرید چراغ‌های ضد تابش را در کیفیت بالا و قیمت مناسب دارید، اسمارت سنس یکی از بهترین گزینه های پیش روی شما خواهد بود. در این فروشگاه اینترنتی، مجموعه کاملی از کلیه چراغ ها و منابع روشنایی و ملزومات مرتبط با آنها در معرض نمایش قرار داده شده و شما قادر خواهید بود با چند کلیک ساده گزینه مدنظر خود را انتخاب و خریداری نمایید.