خیرگی شرایط بصری است که به دلیل تضاد زیاد یا پخش نور نامناسب باعث آزار مشاهده گر شده و فرآیند دیدن و تشخیص را مختل نماید. خیرگی باعث خستگی چشم، دید کمترو افزایش خطر می‌گردد.

نور خودروهای مقابل مقابل در شب، نور خورشید همگی نمونه‌هایی از خیرگی هستند. وقتی منبع نور شدیدی در حوزه دید انسان قرار می‌گیرد، دید سایر اشیاء مختل شده و حالت آزاردهنده دارد.

در این سه عکس میتوانید به مفهوم به خیرگی بالا،خیرگی متوسط و بدون خیرگی پی ببرید.

بطور کلی دو سطح برای خیرگی وجود دارد: سطح ناراحتی و سطح از کار افتادگی. در سطح ناراحتی، انسان به سختی شی مورد نظرش را می‌بیند و تمایل به محافظت از چشمان خود پیدا می‌کند؛بسیاری از ما تجربه نگاه طولانی مدت به خورشید یا خیره شدن از نور بالای خودرو و در نتیجه سیاه شدن چشم را تجربه کرده‌ایم.

برای روشنایی مطلوب اتاق ، طراحی باید با هدف فضا شروع شود. در این اتاق چه کارهایی انجام می شود؟ آیا اتاق به حال و هوای خاصی نیاز دارد؟ به جای قرار دادن یک چراغهای توکار در سقف، اتاق را به صورت لایه‌ای روشن کنید - یک لایه از نورپردازی وظیفه و سپس یک لایه از روشنایی محیطی.

منابع نور را از خط دید مخفی کنید، بهترین مدل نورپردازی به گونه‌ای انجام می‌شود که منبع نور دیده نمی‌شود و در عین حال کالا با تمامی جزئیات روشن و واضح است.

استفاده از چراغ‌های دارک لایت یا ضد خیرگی که تابش و درخشندگی نور لامپ را به سمت کالا هدایت می‌کند و نور را به سمت چشمان شما نمی‌تاباند. چراغ‌های antiglare با عمق بیشتر باعث خیرگی کمتر می‌شود.

نصب چراغها در ارتفاع بالاتر و استفاده از نورپردازی غیرمستقبم سبب کاهش خیرگی می‌شود.

در پروژه زیر نصب چراغ‌های دارک لایت یا ضد خیرگی باعث افزایش شدت نور بر سطح کار و زیباتر شدن فضا شده است .