نحوه انتخاب بهترین و جدیدترین و مناسب ترین چراغ فضای باز

فضای باز و محوطه اطراف ساختمان را به شیوه ها و شکل های متفاوتی میتوان نورپردازی کرد. انتخاب بهترین چراغ فضای باز، زیبایی محوطه شما را در شب هنگام چند برابر خواهد کرد. با بازی با نور ویژگی ها و زیبایی های محوطه خانه یا ویلای شما  برجسته تر به نظر می رسند.

در زمان انتخاب و خرید انواع چراغ فضای باز به عملکرد منبع روشنایی، همخوانی آن با محیط، زیبایی و میزان مصرف انرژی آن توجه کافی داشته باشید. در این مقاله از اسمارت سنس قصد داریم شما را با انواع این چراغ ها آشنا کنیم تا بتوانید به فضای باز، حیاط یا ویلای خود نورپردازی خیره کننده ای را اضافه کنید.

چراغ فضای باز چیست؟

چراغ فضای باز به منابع روشنایی بخشی گفته می شود که وظیفه نورپردازی فضاهای خارجی ساختمان را بر عهده دارند. این چراغ ها در تولید روشنایی لازم برای شب و در هنگام تاریکی، زیباسازی فضا و افزایش امنیت منطقه نقش مهمی دارند. به علت قرار داشتن چراغ های فضای باز در خارج از ساختمان، مقاوم بودن آنها در برابر نور خورشید، باران، رطوبت، گرما یا سرمای شدید اهمیت زیادی دارد.

مزایای وجود یک نورپردازی عالی در فضای باز

وجود چراغ روشنایی در محوطه و فضای باز خانه، محیط کار یا ویلا مزایای زیادی را به همراه دارد که از آن جمله می توان موارد زیر را برشمرد:

● زیبایی فضا را بهبود می بخشند. چراغ های فضای باز در جذاب و زیباتر شدن ویلا، باغ یا حیاط شما بسیار تاثیرگذار هستند. البته به شرطی که چراغ ها به درستی و به طور مناسب انتخاب شوند. استفاده از نورهای متمرکز در برجسته و جذاب تر نشان دادن ظرافت های معماری یا المان های طبیعی محیط از جمله درختان، گل ها موثر عمل می کنند. چراغ های زیر آب نیز برای نورپردازی استخر یا حوضچه آب شما بی‌نظیر می باشند.

● امنیت و ایمنی را تقویت می کنند. چنانچه فضای پیرامون باغ، ویلا یا حیاط شما از نور کافی برخوردار باشد راه ورود مزاحمان را به داخل مسدود خواهد کرد. به همین دلیل چراغ محوطه ویلا یا حیاط شما باید از نور کافی برخوردار باشد. استفاده از نورافکن ها یا چراغ هایی با وسعت نور بالا، علاوه بر بالا بردن امنیت، احتمال وقوع حوادثی همچون سقوط یا برخورد افراد با موانع را نیز به حداقل ممکن می رسانند.

● زیبایی و ارزش ملک شما را افزایش می دهند. نصب چراغ فضای باز و وجود نورپردازی منحصر به فرد، جذابیت و ارزش ملک شما را در دید خریدار بالاتر خواهد برد.

● کمک می کنند بهره بیشتری از فضای باز خود ببرید. نورپردازی فضای باز به شما این امکان را می دهد که در شب هنگام نیز از فضای باغ یا محوطه باز ویلای خود نهایت استفاده و لذت را ببرید. یک نورپردازی استاندارد و حرفه ای، فضای باز شما را برای برگزاری مهمانی یا ضیافت های بزرگ و بی نظیر نیز محیا خواهد کرد.

آشنایی با انواع چراغ فضای باز

در نورپردازی فضای باز با انواع مختلفی از منابع نورانی روبرو خواهید شد. هر یک از این المان ها ویژگی های خاصی داشته و بخشی از نیاز شما را برطرف خواهند ساخت. آشنایی با مشخصه ها، کارایی و نحوه عملکرد هر یک از این چراغ ها، انتخاب گزینه مناسب را برای شما ساده تر و آگاهانه تر خواهند ساخت.

چراغ فضای باز، نورافکن و پروژکتورها

نورافکن ها یکی از پرکاربردترین چراغ های فضای باز هستند که نور جهت دار تولید می کنند. برخی از این نوع چراغ ها تا زاویه 120 درجه را نیز پر نور و روشن می گردانند. به همین منظور این چراغ ها را با دیگر تجهیزات امنیتی هماهنگ می کنند تا فضای باغ، ویلا یا حیاط را امن تر سازند.

لامپ های LED

لامپ های ال‌ای‌دی نورافکن هایی با زاویه تابش کمتر و در حدود 45 درجه به حساب می آیند. درخشندگی زیاد این چراغ ها، آنها را برای نورپردازی فضای بازی با وسعت کمتر یا برجسته کردن عناصر محیطی، طبیعی و معماری و همچنین ایجاد افکت نوری بر روی دیوارها، نما، گل ها و درختان مناسب و مساعد ساخته است.

چراغ های داخل زمین یا دفنی

نوع دیگری از چراغ های فضای باز، چراغهای دفنی هستند. این چراغ ها برای روشنایی مسیرها، راهروها، راه پله ها و پله ها ایده آل می باشند. مخفی بودن لامپ ها در این نوع چراغ ها سبب ایجاد جلوه های نورانی و سایه های مرموز و زیبا می شود. با نصب اصولی و درست این منابع روشنایی در آینده بابت تعمیر و نگهداری آنها با مشکلی مواجه نخواهید شد.

چراغ دیواری مدرن فضای باز

چراغ دیواری حیاط نوع دیگری از چراغ فضای باز است که بر روی هر سطحی اعم از دیوار حیاط، ایوان، راهروها، راه پله ها، ستون یا حتی بدنه درختان قرار می گیرد. قرار گرفتن یک چراغ دیواری مدرن ویلا فضاسازی محوطه شما را با زیبایی و جذابیت بیشتری همراه خواهد ساخت.

چراغ آویز فضای باز

چراغ فضای باز از نوع آویز برای نورپردازی ورودی‌ها، سازه‌های موجود در فضای باز از جمله آلاچیق‌ها و پله های سرپوشیده و معابر داربستی یا سایبان دار مناسب هستند. به دلیل تنوع زیاد و طراحی جذاب این چراغ ها می توان از آنها به عنوان چراغ تزیینی فضای باز نیز استفاده کرد.

چراغ های سر ستونی

نوع دیگری از چراغ های فضای باز چراغ های پست یا سرلوله هستند. این چراغ ها در بالای یک تیر یا میله بلند فلزی نصب شده و فضای وسیع تری را روشنایی می بخشند. چراغ ایستاده فضای باز معمولا در نزدیک خیابان ها یا مسیرهای پر رفت و آمد، در باغ یا حیاط قرار داده می شوند.

چراغ های مسیر

نام این چراغ ها مبین نوع کاربرد آنها می باشد. از این نوع چراغ فضای باز برای نورپردازی مسیرهایی استفاده می شود که محل گذر افراد و وسایل نقلیه زیادی هستند. این منابع نورانی می توانند از میان چراغ پایه دار فضای باز، بولارد یا چراغ های داخل زمین انتخاب می شوند. این چراغ ها علاوه بر روشن کردن مسیر، مرز بین جاده و باغ یا باغچه را نیز تعیین خواهند کرد.

نکات مهم در زمان انتخاب چراغ های فضای باز

با توجه به تنوع بالایی که در انواع چراغای فضای باز مدرن وجود دارد، با در نظر گرفتن ملاحظات زیر انتخاب خود را اصولی تر کنید.

چراغ هایی با مصرف بهینه تر انرژی، برای فضای باز بهترین انتخاب هستند.

در حالی که هنوز هم افراد زیادی از لامپ‌های هالوژن یا لامپ‌های رشته‌ای به عنوان چراغ های فضای باز استفاده می‌کنند، استفاده از چراغ‌های LED بهینه تر است. با وجود قیمت گرانتر این چراغ ها، دوام و طول عمر بالا، سازگار بودن با محیط زیست و پایین بودن مصرف انرژی، آنها را به مناسب ترین گزینه های موجود تبدیل ساخته است. با وجود این چراغ ها، بدون آنکه کیفیت نورپردازی فضای ویلا یا باغ شما پایین آید در مصرف انرژی نیز صرفه جویی کرده اید.

چراغ های فضای باز با وات مناسب انتخاب کنید.

هدف از وجود لامپ های فضای باز روشن کردن یک فضای وسیع و بزرگ است. پس نوری را برگزینید که به اندازه کافی روشنایی تولید کند. توجه داشته باشید که اگر به روشنایی زیاد نیاز دارید، چراغ های فضای باز با وات بالا و اگر قصد تزیین فضا با نور و چراغ های تزیینی را دارید، لامپ با وات کم برای شما کفایت می کنند.

یکی از راهکارهای پایین آمدن مصرف انرژی در نورپردازی فضای باز، استفاده از سنسورهای حرکتی است. این سنسورها در صورتی که حرکتی را احساس کنند چراغ ها را روشن یا میزان روشنایی آنها را تغییر خواهند داد.

لامپ های بادوام را انتخاب کنید.

چراغ فضای باز انتخابی، باید بادوام باشد. این چراغ ها قرار است در شرایط آب و هوایی مختلفی قرار گیرند، در برابر تابش مستقیم و گرمای خورشید، بارش شدید باران یا رگبار، گرد و غبار، باد و طوفان. پس بهتر است از مقاومت کافی در این شرایط برخوردار باشند. لامپ های ال ای دی گزینه های مناسبی هستند چرا که دوام خوبی داشته و با شرایط محیطی سازگارند.

در انتخاب دمای رنگ مناسب دقت کافی به خرج دهید.

دمای رنگ نور در واحد K یا کلوین اندازه گیری می شود. رنگ نور از گرم به سرد و از 1000 الی 10000 کلوین متغیر است. با کاهش عدد کلوین نور گرمتر و متمایل به رنگ زرد و با افزایش این عدد نور سرد تر و به رنگ قهوه‌ای یا آبی نزدیک‌تر می شود. چراغ های مناسب مکان های مسکونی و تجاری دارای دمای رنگی در محدوده 2000 تا 6500 کلوین هستند.

برای نورپردازی عناصر موجود در معماری ساختمان از رنگ های گرم در محدوده دمای رنگ نور 2500 الی 2700 کلوین و برای نورپردازی درختان و گیاهان از رنگ های خنک تر در محدوده 3000 الی 4000 کلوین استفاده می شود.

برای چراغ فضای باز، نوری با لومن مناسب برگزینید.

لومن بیانگر میزان روشنایی لامپ است. چراغ فضای باز از نوع امنیتی، دارای لومن بیشتر و چراغ های محیطی معمولی از لومن کمتری برخوردار هستند. نور مناسب برای فضای باز در محدوده 12 الی 1300 لومن و نور مناسب برای روشنایی مناظر و درختان بین 50 الی 700 لومن تعریف می شود. برای روشن کردن مسیرها و جاده ها به نوری با لومن بیشتر نیاز است.

برای نورپردازی استخر از ضد آب بودن چراغ اطمینان حاصل کنید.

چراغ‌هایی که در نزدیکی یک آبنما یا استخر در باغ یا حیاط مورد استفاده قرار می گیرند، باید چراغ های مناسب این فضا بوده و از درجه حفاظت و استاندارد IP65 تا IP67 برخوردار باشند. برای منابع روشنایی که در معرض بارش باران قرار دارند، رتبه IP44 کافی است.

از انرژی خورشیدی برای تامین انرژی مصرفی استفاده کنید.

اگر چراغ های فضای باز همچون بولارد، سر ستونی یا دیگر چراغ های مسیر در معرض نور شدید خورشید قرار دارند، انرژی لازم برای روشن شدن آنها را از خورشید تامین کنید. اما به خاطر داشته باشید که اگر این روشن کننده ها در معرض نور کافی قرار ندارند استفاده از انرژی خورشیدی برای آنها بی فایده خواهد بود.

سخن پایانی

زیبایی و امنیت فضای باغ، محوطه یا حیاط شما ارتباط مستقیمی با نوع نورپردازی و المان های روشنایی دارند. در زمان انتخاب چراغ فضای باز مناسب باید توجه داشته باشید که این چراغ ها با سبک معماری سازه و نوع طراحی منظره باغ و درختان شما سازگار بوده، سبب افزایش ایمنی و امنیت فضا شده، به برجسته تر کردن عناصر محیطی شما کمک کرده و در فواصل استاندارد و مناسبی از یکدیگر قرار داشته باشند.

قیمت چراغ فضای باز به نوع و مدل انتخابی و تعداد چراغ هایی که قرار است در فضا قرار گیرند بستگی دارد. اسمارت سنس یک فروشگاه اینترنتی با سابقه در زمینه عرضه انواع منابع روشنایی و لوازم و متعلقات وابسته به آن است. چنانچه قصد خرید انواع چراغ دیوارکوب فضای باز، آویزی، ایستاده، تزیینی و ... را دارید کافی است به این فروشگاه سری زده و از تنوع بالای محصولات و قیمت مقرون به صرفه آنها بهره مند شوید.