کلوزت به معنی کمد دیواری و کلوزت روم به معنی اتاقی که دارای تعدادی کمد دیواری است که می‌توان در آن رفت و آمد کرد. اما به طور کلی به اتاقی گفته میشود که برای نگهداری کیف،کفش،لباس و هر انچه در رابطه با پوشش است،استفاده میشودکلوزت روم‌ها اغلب بدون پنجره هستند و در بسیاری از موارد در دکوراسیون داخلی مدرن با پرده‌های ضخیم محیطی محفوظ را ایجاد کرده‌اند بنابراین لازم است با نورپردازی روشن شوند.

کلوزت روم،یعنی اتاقی که مخصوص نگهداری لباس کیف و کفش باشهو بشه اونهارو تو اون اتاق پرو کرد

.در داخل کلوزت روم حتما وجودِ قفسه های مجزا برای لباس،کیف،کفش، یک آینه ی قدی،نور پردازی درست و حسابی ضروری میباشد.

.برای مشاهده محصولات مرتبط با نورپردازی واک این کلوزت،کمد و کشوها کلیک کنید.

نورپردازی مناسب در کلوزت روم و کمد یک موضوع اصلی و مهم به شمار می آید.میزان و مقدار روشنایی باید به گونه ای باشد که تمامی قسمتها از نور کافی برخوردار باشد و رنگ لباس به بهترین شکل ممکن دیده شود و کمترین سایه در آن بیفتد.همچنین میتوان داخل کمدها و کشو را نورپردازی کرد و علاوه بر روشنایی بیشتر،فضا را زیباتر کرد.

 نور مصنوعی نسبت به نور طبیعی نواقصی دارد و ممکن است با استفاده نامناسب از نور زرد و سفید و یا زاویه نور نامناسب در انعکاس رنگ‌ها شما را به اشتباه بیندازند. یکی از مهمترین مکان های مهم در خانه کمد اتاق خواب است که نیاز به محلی برای نگهداری لباس و کفش و … را فراهم می کند. در عین حال کمد ها در فضاهای اداری و تجاری کاربرد دارند و برای نشان دادن محصولات خود نیازمند نورپردازی حرفه ای هستند تا کالا های خود را بهتر به دید و نظر مشتریان برسانند. 

نورپردازی داخل کمد در محیط مسکونی و تجاری

وقتی صحبت از نورپردازی کمد،شلف و ...می شود ،  یک چراغ معمولی نمیتواند کارگشا باشد و شما احتیاج به طراحی برای نورپردازی داخل کمد و یا کلوزت روم دارید تا به راحتی وسایلتان را جستجو کنید.اگر شما در زمان طراحی هستید میتوانید با ما مشاوره کنید تا راهکار اصولی به شما اراِیه دهیم. هر مکانی چه خانه‌ها و چه اداره‌ها و فروشگاهها نیاز به نگهداری لوازم و محصولات خود در قالب کمدها دارند. شناخته شده‌ترین مکان، اتاق خواب‌ها هستند. البته در کنار آن لزوم نورپردازی در فروشگاه‌ها نیز بر کسی پوشیده نیست. دید بهتر به انتخاب آگاهانه محصول منجر می‌شود و نیز جذابیت آن را افزایش می‌دهد و باعث فروش بیشتر محصول میشود.

در گذشته از لامپهای مهتابی و لامپهای هالوژن پرمصرف در داخل کمدها استفاده میشده است.بزرگترین مشکل انها تولید حرارت و مصرف زیاد برق میباشد که در بعضی مواقع به علت حرارت بالا باعث آتش گرفتن لباسها میشد.اما امروزه تکنولوژی ال ای دی برای هر فضایی حتی کمد و کشو هم راهکار اصولی و بهینه عرضه میکند.در صورتیکه از چراغهای هالوژن و یا پرمصرف در کمد های خود استفاده میکنید پیشنهاد ما استفاده از منابع نوری ال ای دی مدرن و هوشمند میباشد.

روشنایی هوشمند یا سنتی:

چراغ های داخل کمد به کمک حسگر حرکت می تواند به شما در صرفه جویی در مصرف انرژی و صرفه جویی در قبض برق کمک کند. وقتی واقعاً به آنها احتیاج دارید ، روشن می شوند و وقتی دیگر در اتاق نیستید خاموش می شوند و راحتی بیشتری در روند لباس پوشیدن شما ایجاد می کنند.

سنسور های چشمی حرکتی که در نور پردازی کمد ها مورد استفاده قرار می گیرد دارای نوعی لنز کروی هستند. در این لنز ها دو چشمی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند که به آنها سنسور PIR نیز گفته میشود. از این نوع سنسور ها علاوه بر کمد های دیواری، برای اتاقک های پرو و آسانسور نیز استفاده می شود. این سنسور ها به طیف اشعه فروسرح حساس هستند و حرارت بدن جانداران را تشخیص می دهند. زمان روشن ماندن این سنسورها حدود 40 تا 60 ثانیه میباشد. تنظیمات دیگری نیر برای سنسورهای PIR چشمی حرکتی داخل کمد ها وجود دارد و می تواند به گونه ای باشد که در زمان روز روشن نشود و فقط در زمان تاریکی روشن شود.


استفاده از چراغ‌های روشنایی با باتری به عنوان یکی دیگر از راه‌حل‌های کاربردی به منظور تامین روشنایی مورد نیاز کمدها در نظر گرفته می‌شود. روشن و خاموش شدن اکثر این چراغ‌ها توسط سنسور حرکتی چراغ انجام می‌شود.  به منظور تامین روشنایی بهتر در فضای کمد دیواری بهتر است تا در کنار این چراغ‌های روشنایی از انواع چراغ‌های دیگر نیز بهره ببرید.

روشهای نورپردازی کمد و کلوزت روم

چراغهای خطی روکار و توکار

یکی از اصولی ترین روشها برای نورپردازی کمدها استفاده از چراغ های ال ای دی توکار است، این نوع چراغ ها در زیر طبقات داخل کمد و یا در بدنه کمد نصب می شوند و نور کافی را در فضای داخلی کمد فراهم می کنند. این نوع از چراغ ها در ابعاد مختلف تولید می شوند که با توجه به ابعاد کمد می توان نوع مناسب را انتخاب کرد.برای نصب چراغهای توکار احتیاج به طراحی از قبل پیشبینی شده دارید اما برای نصب چراغهای روکار با روش راحتتری مواجه هستید.

چراغهای خطی توکاررا به دو روش میتوان نصب کرد،روش افقی و عمودی

روش اول نورپردازی به صورت  عمودی بر روی دیواره‌ها است. می‌توان یک شیار درون دیواره عمودی کمد ایجاد کرد. 

 شیار موردنظر را معمولاً در دو حالت می‌توان متصور شد. حالت اول، نزدیک دیواره انتهایی کمد است. این روش بیشتر در کمدها و ویترین‌های دکوری استفاده می‌گردد که برای تاکید برروی اجسام دکوراتیو انجام میشود


حالت دوم، شیار موردنظر بر روی دیواره جانبی و نزدیک درب کمد واقع‌شده است. این حالت بیشتر در کمدهای مخصوص آویز لباس استفاده می‌شود و مناسب‌تر از حالت قبلی است.


حالت بعدی نورپردازی کمد، نورپردازی افقی است. نورپردازی افقی معمولاً، در بخشهایی از کمد استفاده می شود ارتفاع کوتاه است و چراغ بر روی قسمت جلوی کمد قرار می‌گیرد و فضا کمد را روشن میکند.چراغهای توکار و روکار خطی مناسب برای این روش میباشند.

برای نورپردازی واکینگ کلوزت و کمدها باید به نکات زیر دقت کرد:

1-ترجیحا از استریپ لایت یا نوارهای SMD بدون دیفیوزر  استفاده نکنید تا نور یکنواخت تر بوده و خیرگي کاهش یابد.

2-برای نشان دادن بهتر رنگ ها از چراغ ها با کیفیت و نمود رنگ بالا استفاده کنید.چنانچه در کمد، رنگ غالب بدنه و درب، گرم یا سفید بود استفاده از نور گرم(آفتابی) توصیه می شود و اگر از رنگهای سرد مثل طوسی، استفاده شده بود رنگ سرد(مهتابی) پیشنهاد می شود.

3- عمودی یا افقی بودن نور پردازی را در نظر بگیرید.
چنانچه ارتفاع کمد بلند بود و یا تعداد طبقات زیادی داشته باشد ، نور پردازی خطی به صورت عمودی پیشنهاد میشود و در غیر اینصورت افقی استفاده می شود.

4-فضایی برای نصب منبع تغذیه.
بواسطه ۱۲ ولت بودن سیستم های نورپردازی کمد و کابینت، همیشه جایی با قابلیت مخفی و دسترسی راحت، در کمدها تعبیه شود.

نورپردازی کمدها با استفاده از چراغهای روکار ال ای دی:

یکی از ساده ترین روشها برای نورپردازی داخل کمدها استفاده از چراغهای روکار ال ای دی هالوژنی است.این چراغها با ولتاژ 12ولت کار میکنند و قابلیت نصب توکار،روکار و کنترل توسط انواع سنسورهای حرکتی را دارند،مشکل این مدل چراغها امکان سایه انداختن داخل کمد میباشد اما نصب راحتتری نصبت به چراغهای خطی توکار دارند.

 مدل چراغ داخل کابینتی روکار به منظور تأمین نور محیط؛ بدون نیاز به برش کابینت یا کنده¬کاری در قسمت زیرین کابینت و کمد قابل استفاده است.  لامپ ال ای دی این محصول به رنگ آفتابی و مهتابی موجود است و رنگ قاب آن سیلور(نقره ای) و سفید است. قطر این چراغ 65 میلیمتر بوده و ولتاژ آن 12 ولت مستقیم است. این چراغ با توان نوری 300 لومن نور مناسبی را برای محیط به همراه می‌آورد.


نورپردازی کلوزت روم و داخل کمدها به کمک چراغهای ریلی یا ترک لایت

اگر نورپردازی در سقف ندارید و امکان نصب چراغ و منابع روشنایی در داخل کمد نیست،چراغهای ریلی میتواند مشکل شما را حل کند.چراغهای ریلی، منابع نور بر روی یک ریل قرار داده می شوند؛از این رو کلیه چراغ ها در یک ردیف و به زیبایی ایجاد روشنایی می کنند و شما میتوانید نور را در راستای کمدها قرار دهید و فضای بیرونی و داخل کمد را روشن کنید.


روشنایی داخل کشو

اگر کمد شما چندین کشو دارد ، ممکن است برای کمک به احیای مجدد فضا ، در نظر داشته باشید که چراغ های سنسوردار داخل انها قرار دهید.در زمان سفارش چراغهای کشویی بایستی به چند موردتوجه ویژه داشت. ابتدا لازم به ذکر است که این لامپ‌ها، می‌بایست در لب یونیت و نزدیک‌ترین فاصله به درب کشو نصب گردد. زاویه خروج نور بایستی به‌صورت ۴۵ درجه به سمت جلو باشد،یعنی از به کاربردن چراغها و ریسه هایی که نور را به سمت پایین هدایت میکنند خودداری کنید.

نکات مهم در طراحی واک این کلوزت یا کلوزت روم :

.۱-پیشنهاد میکنم رنگ قفسه ها سفید انتخاب بشه به دو دلیل:

اول فضارو بزرگتر نشون میده و دوم در کنار لباس ها جلوه ی قشنگتری داره و شیک تره

.۲-غالبا کلوزت روم پنجره ندارد و از نور مصنوعی استفاده میشه،پس نور پردازی باید به گونه ای انجام بشه که سایه ی کمتری روی لباس ها بیفتد.

.علاوه بر اینها وجود یک لوستر شیک و مجلل فضا رو خوشگلتر میکند

.۳-میتونید درب کمد رو شیشه ای سفارش بدین که با نورپردازی صحیح هم جلوه مدرنی دارد و هم متوجه میشوید چه وسیله ای کجاست.

نورپردازی کتابخانه

مهمترین نکته در نورپردازی کتابخانه، آن است که منبع نور، به صورت مشخص دیده نشود و تمام تاکید نورپردازی بر روی کتابها باشد. بایستی همیشه بر سادگی نورپردازی، تاکید داشت و از شدت نور بیش از اندازه، امتناع کرد زیرا انعکاس نور میتواند آزار دهنده باشد استفاده از چراغهای خطی کنجی و کلیدهای پشت سطحی یا لمسی میتواند گزینه خوبی بری نورپردازی کتابخانه باشد.

نتیجه گیری و جمع بندی

نورپردازی کمد لباس وکیف،طبقات چوبی،شلفهای دکوری،کتابخانه ها در خانه، اداره یا فروشگاه بیشتر از هر  زمان‌ دیگری احساس می‌شود. امروزه در بحث دکوراسیون داخلی، هر بخشی علاوه بر کارایی، به مشخصه زیبایی نیز احتیاج دارد. لزوم استفاده از نورپردازی کمد زمانی پررنگ می‌شود که شخص تمایل دارد در مدت زمان اندک و به راحت‌ترین شیوه ممکن، لوازم دلخواه از قبیل لباس، کفش، کیف یا سایر وسایل را بییند و بیابد. اما در این زمینه بهتر است از لزوم طراحی‌های به‌روز و تخصصی، استفاده از تکنولوژی روز با کیفیت و متخصصان غافل نشوید تا کیفیت کار مطابق با استانداردهای تعریف شده صورت پذیرد.