کلوزت به معنی کمد دیواری و کلوزت روم به معنی اتاقی که دارای تعدادی کمد دیواری است که می‌توان در آن رفت و آمد کرد. اما به طور کلی به اتاقی گفته میشود که برای نگهداری کیف،کفش،لباس و هر انچه در رابطه با پوشش است،استفاده میشودکلوزت روم‌ها اغلب بدون پنجره هستند و در بسیاری از موارد در دکوراسیون داخلی مدرن با پرده‌های ضخیم محیطی محفوظ را ایجاد کرده‌اند بنابراین لازم است با نورپردازی روشن شوند.

کلوزت روم، یعنی اتاقی که مخصوص نگهداری لباس کیف و کفش باشهو بشه اونهارو تو اون اتاق پرو کرد.

در داخل کلوزت روم حتما وجودِ قفسه‌های مجزا برای لباس،کیف،کفش، یک آینه ی قدی،نور پردازی درست و حسابی ضروری می‌باشد.

برای مشاهده محصولات مرتبط با نورپردازی واک این کلوزت،کمد و کشوها کلیک کنید.

نورپردازی مناسب در کلوزت روم و کمد یک موضوع اصلی و مهم به شمار می آید.میزان و مقدار روشنایی باید به گونه ای باشد که تمامی قسمتها از نور کافی برخوردار باشد و رنگ لباس به بهترین شکل ممکن دیده شود و کمترین سایه در آن بیفتد. همچنین میتوان داخل کمدها و کشو را نورپردازی کرد و علاوه بر روشنایی بیشتر،فضا را زیباتر کرد.

 نور مصنوعی نسبت به نور طبیعی نواقصی دارد و ممکن است با استفاده نامناسب از نور زرد و سفید و یا زاویه نور نامناسب در انعکاس رنگ‌ها شما را به اشتباه بیندازند. یکی از مهمترین مکان های مهم در خانه کمد اتاق خواب است که نیاز به محلی برای نگهداری لباس و کفش و … را فراهم می کند. در عین حال کمد ها در فضاهای اداری و تجاری کاربرد دارند و برای نشان دادن محصولات خود نیازمند نورپردازی حرفه ای هستند تا کالا های خود را بهتر به دید و نظر مشتریان برسانند. 

نورپردازی داخل کمد در محیط مسکونی و تجاری

وقتی صحبت از نورپردازی کمد،شلف و ...می شود، یک چراغ معمولی نمیتواند کارگشا باشد و شما احتیاج به طراحی برای نورپردازی داخل کمد و یا کلوزت روم دارید تا به راحتی وسایلتان را جستجو کنید.اگر شما در زمان طراحی هستید میتوانید با ما مشاوره کنید تا راهکار اصولی به شما اراِیه دهیم. هر مکانی چه خانه‌ها و چه اداره‌ها و فروشگاهها نیاز به نگهداری لوازم و محصولات خود در قالب کمدها دارند. شناخته شده‌ترین مکان، اتاق خواب‌ها هستند. البته در کنار آن لزوم نورپردازی در فروشگاه‌ها نیز بر کسی پوشیده نیست. دید بهتر به انتخاب آگاهانه محصول منجر می‌شود و نیز جذابیت آن را افزایش می‌دهد و باعث فروش بیشتر محصول می‌شود.

در گذشته از لامپهای مهتابی و لامپهای هالوژن پرمصرف در داخل کمدها استفاده میشده است.بزرگترین مشکل انها تولید حرارت و مصرف زیاد برق میباشد که در بعضی مواقع به علت حرارت بالا باعث آتش گرفتن لباسها میشد.اما امروزه تکنولوژی ال ای دی برای هر فضایی حتی کمد و کشو هم راهکار اصولی و بهینه عرضه میکند. در صورتیکه از چراغهای هالوژن و یا پرمصرف در کمد های خود استفاده می‌کنید پیشنهاد ما استفاده از منابع نوری ال ای دی مدرن و هوشمند می‌باشد.

روشنایی هوشمند یا سنتی:

چراغ های داخل کمد به کمک سنسورهای هوشمند درب کمد می‌تواند به شما در صرفه جویی در مصرف انرژی و صرفه جویی در قبض برق کمک کند. وقتی واقعاً به آنها احتیاج دارید ، روشن می شوند و وقتی دیگر در اتاق نیستید یا درب کمد بسته میشوند خاموش میشوند.

سنسور های چشمی حرکتی که در نور پردازی کمد ها مورد استفاده قرار می گیرد دارای نوعی لنز کروی هستند. در این لنز‌ها دو چشمی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند که به آنها سنسور PIR نیز گفته می‌شود. از این نوع سنسور‌ها علاوه بر کمد های دیواری، برای اتاقک های پرو و آسانسور نیز استفاده می شود. این سنسور ها به طیف اشعه فروسرخ حساس هستند و حرارت بدن جانداران را تشخیص می دهند. زمان روشن ماندن این سنسورها حدود 40 تا 60 ثانیه میباشد. تنظیمات دیگری نیر برای سنسورهای PIR چشمی حرکتی داخل کمد ها وجود دارد و می تواند به گونه ای باشد که در زمان روز روشن نشود و فقط در زمان تاریکی روشن شود.از سنسورهای PIR حرکتی معمولا در نورپردازی کمدها با درهای ریلی استفاده میشود.

همچنین استفاده از سنسورهای بیسیم و وایرلس که به زودی در دسترس قرار میگیرند میتوانند مشکلات سیم کشی را در کمدها برطرف کنند.این سنسورها با امواج رادیویی کار میکنند و احتیاجی به اتصال چراغ به سنسور ندارند.


استفاده از چراغ‌های روشنایی با باتری به عنوان یکی دیگر از راه‌حل‌های کاربردی به منظور تامین روشنایی مورد نیاز کمدها در نظر گرفته می‌شود. روشن و خاموش شدن اکثر این چراغ‌ها توسط سنسور حرکتی چراغ انجام می‌شود.  به منظور تامین روشنایی بهتر در فضای کمد دیواری بهتر است تا در کنار این چراغ‌های روشنایی از انواع چراغ‌های دیگر نیز بهره ببرید.

روشهای نورپردازی کمد و کلوزت روم

چراغهای خطی روکار و توکار

یکی از اصولی ترین روشها برای نورپردازی کمدها استفاده از چراغ های ال ای دی توکار است، این نوع چراغ ها در زیر طبقات داخل کمد و یا در بدنه کمد نصب می شوند و نور کافی را در فضای داخلی کمد فراهم می کنند. این نوع از چراغ ها در ابعاد مختلف تولید می شوند که با توجه به ابعاد کمد می توان نوع مناسب را انتخاب کرد.برای نصب چراغهای توکار احتیاج به طراحی از قبل پیشبینی شده دارید اما برای نصب چراغهای روکار با روش راحتتری مواجه هستید.

چراغهای خطی توکار را به دو روش میتوان نصب کرد،روش افقی و عمودی:

روش اول نورپردازی به صورت  عمودی بر روی دیواره‌ها است. می‌توان یک شیار درون دیواره عمودی کمد ایجاد کرد. 

 شیار موردنظر را معمولاً در دو حالت می‌توان متصور شد. حالت اول، نزدیک دیواره انتهایی کمد است. این روش بیشتر در کمدها و ویترین‌های دکوری استفاده می‌گردد که برای تاکید برروی اجسام دکوراتیو انجام می‌شود.

حالت دوم، شیار موردنظر بر روی دیواره جانبی و نزدیک درب کمد واقع‌شده است. این حالت بیشتر در کمدهای مخصوص آویز لباس استفاده می‌شود و مناسب‌تر از حالت قبلی است.


حالت بعدی نورپردازی کمد، نورپردازی افقی است. نورپردازی افقی معمولاً، در بخشهایی از کمد استفاده می‌شود ارتفاع کوتاه است و چراغ بر روی قسمت جلوی کمد قرار می‌گیرد و فضا کمد را روشن میکند.چراغهای توکار و روکار خطی مناسب برای این روش می‌باشند.

چراغهای نئون فلکسی مینی

یکی از جدیدترین منابع نورپردازی هستند که در سالهای اخیر نقش مهمی در طراحی داخلی ایفا می‌کنند. ریسه های نئون فلکسی مینی می‌باشند که بسیار ظریف بوده و دارای عرض 4 میلیمتر و عمق 1 سانت میباشد  که به صورت رولهای 10 متری هستد و ولتاژ کاری انها 12 ولت می‌باشند.

از مزایای انها میتوان به قیمت اقتصادی نسبت به چراغهای خطی و شکل پذیر بودن انها اشاره کرد،اما شدت نوری انها نسبت به چراغهای خطی کمتر می‌باشد.


برای نورپردازی واکینگ کلوزت و کمدها باید به نکات زیر دقت کرد:

1- ترجیحا از استریپ لایت یا نوارهای SMD بدون دیفیوزر  استفاده نکنید تا نور یکنواخت تر بوده و خیرگي کاهش یابد.

2- برای نشان دادن بهتر رنگ ها از چراغ ها با کیفیت و نمود رنگ بالا استفاده کنید.چنانچه در کمد، رنگ غالب بدنه و درب، گرم یا سفید بود استفاده از نور گرم(آفتابی) توصیه می شود و اگر از رنگهای سرد مثل طوسی، استفاده شده بود رنگ سرد(مهتابی) پیشنهاد می شود.

3- عمودی یا افقی بودن نور پردازی را در نظر بگیرید.
چنانچه ارتفاع کمد بلند بود و یا تعداد طبقات زیادی داشته باشد ، نور پردازی خطی به صورت عمودی پیشنهاد میشود و در غیر اینصورت افقی استفاده می شود.

4- فضایی برای نصب منبع تغذیه.
بواسطه ۱۲ ولت بودن سیستم های نورپردازی کمد و کابینت، همیشه جایی با قابلیت مخفی و دسترسی راحت، در کمدها تعبیه شود.

5- یک نکته با اهمیت آن است که همیشه لامپ در یونیهای تک درب لولایی در وجه مخالف لولا نصب میگردد تا نور لامپها، به صورت مستقیم به چشم شخص نتابد.

نورپردازی کمدها با استفاده از چراغهای روکار ال ای دی:

یکی از ساده ترین روشها برای نورپردازی داخل کمدها استفاده از چراغهای روکار ال ای دی هالوژنی است.این چراغها با ولتاژ 12ولت کار میکنند و قابلیت نصب توکار،روکار و کنترل توسط انواع سنسورهای حرکتی را دارند،مشکل این مدل چراغها امکان سایه انداختن داخل کمد میباشد اما نصب راحتتری نصبت به چراغهای خطی توکار دارند.

 مدل چراغ داخل کابینتی روکار به منظور تأمین نور محیط؛ بدون نیاز به برش کابینت یا کنده¬کاری در قسمت زیرین کابینت و کمد قابل استفاده است.  لامپ ال ای دی این محصول به رنگ آفتابی و مهتابی موجود است و رنگ قاب آن سیلور(نقره ای) و سفید است. قطر این چراغ 65 میلیمتر بوده و ولتاژ آن 12 ولت مستقیم است. این چراغ با توان نوری 300 لومن نور مناسبی را برای محیط به همراه می‌آورد.


نورپردازی کلوزت روم و داخل کمدها به کمک چراغهای مگنتی مولتی ترک

اگر نورپردازی در سقف ندارید و امکان نصب چراغ و منابع روشنایی در داخل کمد نیست،چراغهای ریلی مولتی ترک میتواند مشکل شما را حل کند.چراغهای ریلی، منابع نور بر روی یک ریل قرار داده می شوند؛از این رو کلیه چراغ ها در یک ردیف و به زیبایی ایجاد روشنایی می کنند و شما میتوانید نور را در راستای کمدها قرار دهید و فضای بیرونی و داخل کمد را روشن کنید.


روشنایی داخل کشو:

اگر کمد شما چندین کشو دارد ، ممکن است برای کمک به احیای مجدد فضا ، در نظر داشته باشید که چراغ های سنسوردار داخل انها قرار دهید.در زمان سفارش چراغهای کشویی بایستی به چند موردتوجه ویژه داشت. ابتدا لازم به ذکر است که این لامپ‌ها، می‌بایست در لب یونیت و نزدیک‌ترین فاصله به درب کشو نصب گردد. زاویه خروج نور بایستی به‌صورت ۴۵ درجه به سمت جلو باشد،یعنی از به کاربردن چراغها و ریسه هایی که نور را به سمت پایین هدایت میکنند خودداری کنید.

نورپردازی کشوها، علاوه بر افزایش کارایی، جلوه زیبایی به کابینتهای آشپزخانه و کمدها میدهد. در انتخاب لامپهای کشویی، توجه به چند نکته می تواند راهگشا باشد.
۱- نور کشو، باید در لب یونیت نصب شده باشد و زاویه ای ۴۵ درجه داشته باشد تا با باز شدن و بیرون آمدن کشو، محتویات داخل کشو نورپردازی شود.
۲- بسیاری ازچراغهای داخل کشویی، به اشتباه نور را به پایین می‌تابانند.
۳- سنسور تشخیص وضعیت کشو، بر روی خود چراغ قرار داشته باشد تا نصب با سهولت بیشتری صورت پذیرد.
۴- سنسور لامپ، سمت راست لامپ تعبیه شده باشد. زیرا اکثر افراد، راست دست هستند و در هنگام باز کردن کشو، بدن آنها در قسمت چپ کشو قرار میگیرد. بدین ترتیب شاهد کمترین اختلال در عملکرد سنسور لامپ خواهیم بود.
۵-چراغهایی که سنسور آنها در وسط قرار دارند، احتمال دارند با قرار گرفتن اشیای داخل کشو در مجاورت سنسور، فرمان خاموشی به سنسور دهند.
۶- نور مورد نظر از شدت کافی برخوردار بوده و رنگ نور آن، متناسب با محیط باشد.
.

نکات مهم در طراحی واک این کلوزت یا کلوزت روم

۱- پیشنهاد میکنم رنگ قفسه ها سفید انتخاب بشه به دو دلیل:

اول فضارو بزرگتر نشون میده و دوم در کنار لباس ها جلوه ی قشنگتری داره و شیک تره

۲- غالبا کلوزت روم پنجره ندارد و از نور مصنوعی استفاده میشه،پس نور پردازی باید به گونه ای انجام بشه که سایه ی کمتری روی لباس ها بیفتد.

علاوه بر اینها وجود یک لوستر شیک و مجلل فضا رو زیباتر میکند.

۳- میتونید درب کمد رو شیشه ای سفارش بدین که با نورپردازی صحیح هم جلوه مدرنی دارد و هم متوجه میشوید چه وسیله‌ای کجاست.

نورپردازی کتابخانه

مهمترین نکته در نورپردازی کتابخانه، آن است که منبع نور، به صورت مشخص دیده نشود و تمام تاکید نورپردازی بر روی کتابها باشد. بایستی همیشه بر سادگی نورپردازی، تاکید داشت و از شدت نور بیش از اندازه، امتناع کرد زیرا انعکاس نور میتواند آزار دهنده باشد استفاده از چراغهای خطی کنجی و کلیدهای پشت سطحی یا لمسی میتواند گزینه خوبی بری نورپردازی کتابخانه باشد.

نتیجه گیری و جمع بندی

نورپردازی کمد لباس وکیف،طبقات چوبی،شلفهای دکوری،کتابخانه ها در خانه، اداره یا فروشگاه بیشتر از هر  زمان‌ دیگری احساس می‌شود. امروزه در بحث دکوراسیون داخلی، هر بخشی علاوه بر کارایی، به مشخصه زیبایی نیز احتیاج دارد. لزوم استفاده از نورپردازی کمد زمانی پررنگ می‌شود که شخص تمایل دارد در مدت زمان اندک و به راحت‌ترین شیوه ممکن، لوازم دلخواه از قبیل لباس، کفش، کیف یا سایر وسایل را بییند و بیابد. اما در این زمینه بهتر است از لزوم طراحی‌های به‌روز و تخصصی، استفاده از تکنولوژی روز با کیفیت و متخصصان غافل نشوید تا کیفیت کار مطابق با استانداردهای تعریف شده صورت پذیرد.

نورپردازی مناسب کمدها، نیاز به سه جز اصلی دارد. سنسور درب مناسب، چراغ با کارایی مناسب و سوییچینگ. در کنار این سه جز، دانستن نحوه نصب، از اهمیت شایانی برخوردار است.