پرژکتور یکی از رایج‌ترین پروژکتورهایی است که معمولا در اطراف خود می‌بینیم. این نوع پرژکتور برای نورپردازی در محیط‌هایی نظیر ویلاها و ساختمان‌ها، فروشگاه‌ها، پارک‌ها و استادیوم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین می‌توان این نوع ال‌ای‌دی را برای تبلیغات بیلبورد نیز استفاده نمود.

چرا باید پرژکتور LED Flood را جایگزین سایر چراغ‌ها و تجهیزات نورپردازی کرد؟

به طور کلی، این نوع پروژکتور ال‌ای‌دی مزایای بسیاری دارد که شامل موارد زیر است:

 از لحاظ اقتصادی به صرفه است.

یکی از ویژگی‌های پروژکتور ال‌ای‌دی این است که مقرون به صرفه بوده و به کاربران این امکان را می‌دهد که در مصرف انرژی خود صرفه‌جویی کنند. این لامپ انرژی کمی مصرف نموده و به همین واسطه موجب کاهش هزینه قبض برق می‌شود.

پرژکتورهای ال‌ای‌دی مصرف انرژی اندکی دارد.

این نوع پرژکتورها مصرف انرژی بسیار اندکی داشته و همین موضوع سبب می‌شود که تمایل برای استفاده از آن‌ها، نسبت به سایر لامپ‌ها افزایش یابد. همچنین این لامپ‌ها به کم مصرف بودنشان شناخته می‌شوند.

پرژکتور LED Flood انواع مختلفی دارد.

پروژکتور ال‌ای‌دی انواع متعددی داشته و می‌توانید با توجه به محیطی که دارید، از آن‌ها استفاده نمایید. نصب این نوع پروژکتورها ساده بوده و بر اساس نیازتان می‌توانید با منبع نور SMD یا COB تهیه کنید.

پرژکتورهای LED طول عمر زیادی دارد.

طول عمر این پروژکتور ال‌ای‌دی بسیار بیشتر از لامپ‌های معمولی است. از این جهت نیز می‌توان این لامپ‌ها را گزینه‌ای به صرفه در نظر گرفت. زیرا اثبات شده است که عمر این پرژکتورها ۱۰ برابر بیشتر از سایر لامپ‌ها است و همین عامل سبب صرفه‌جویی و نیاز کمتر برای تعویض لامپ خواهد بود.

پرژکتورهای ال‌ای‌دی مشکلات و عوارض کمتری ایجاد می‌کند.

این نوع پرژکتورها هیچگونه ماده مضر مانند گازهای گلخانه منتشر نخواهند کرد. این نوع لامپ‌ها به شکلی طراحی شده‌اند که گرمای زیادی تولید نکنند و صدایی کمی داشته باشند. به همین دلیل این لامپ‌ها انرژی خود را هدر نداده و بهینه‌تر عمل می‌کنند. بر عکس پرژکتور ال‌ای‌دی، لامپ‌های سنتی و معمولی بیش از ۹۰ درصد انرژی وارده را به شکل گرما و صدا  هدر می‌دهند.

پرژکتور LED Flood کاربردهای بیشتری دارد.

این نوع پرژکتورها برای عملکرد کارآمدتر، طراحی و تولید شده است. این نوع از چراغ‌ها را می‌توان در هر شرایطی مورد استفاده قرار داد. برای مثال، این پرژکتورها می‌توانند در فصول و آب و هوای مختلف مورد استفاده قرار گرفته و بدون افت عملکرد، روشنایی مورد نیاز را تامین نمایند. اما این موارد برای لامپ‌های معمولی و سنتی صدق نمی‌کند. زیرا این دسته از لامپ‌ها، در هوای سرد انرژی بیشتری مصرف می‌کنند تا بتوانند لامپ را گرم کنند. پس در این حالت، مصرف انرژی به طرز قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

پروژکتور ال‌ای‌دی را می‌توانید در مراکز تجاری و حتی مسکونی مورد استفاده قرار دهید. زیرا این دسته از پرژکتورها در دمای پایین نیز به خوبی کار می‌کنند. حتی اگر دمای این نوع از لامپ‌ها از ۲۵ درجه به منفی ۵ درجه کاهش پیدا کند، راندمان لامپ ۵ درصد افزایش پیدا می‌کند. طراحی این لامپ‌ها به شکلی است که حتی می‌توان آن‌ها را در زیر آب نیز مورد استفاده قرار داد. این لامپ‌ها به شکل ضد آب و ضد گرد و غبار تولید می‌شوند و می‌توان آن‌ها را در تمامی شرایط آب و هوایی استفاده نمود.

عملکرد LED Flood قابل کنترل بوده و با گذشت زمان افت نمی کند.

این پرژکتورها را می‌توان به راحتی مورد کنترل قرار داد. اما کنترل و تنظیم پرژکتورهای سنتی فرآيندی پر هزینه است. معمولا مراکز تجاری نیاز دارند که میزان و شدت نور آن‌ها را کنترل نمود و آن‌ها را متناسب با مکان‌ها و زمان‌های مختلف تغییر داد. 

پرژکتور LED Flood با محیط زیست سازگار است.

پروژکتور ال‌ای‌دی عاری از جیوه و سرب بوده و بدون هیچگونه ماده سمی طراحی و تولید می‌شود. به همین دلیل، بر خلاف لامپ‌های سنتی، لامپ‌های ال‌ای‌دی هیچ ضرری برای محیط زیست به وجود نخواهد آورد.

پروژکتورهای ال‌ای‌دی به همراه سنسور و به صورت هوشمند قابل ارائه می‌باشد.

چراغ‌هایی که در فضاهای باز مورد استفاده قرار می‌گیرند، به یک سنسور حرکتی نیاز دارند. استفاده از پرژکتور ال‌ای‌دی سنسوردار به راحتی این مشکل را بر طرف می‌کند. زیرا این پرژکتورها دارای سنسورهایی هستند که موجب می‌شوند به صورت خودکار خاموش و روشن شوند. همچنین این عملکرد سبب می‌شود که این پرژکتور به صورت ناگهانی دچار آسیب نشده و نسوزد. همچنین پروژکتورهای هوشمند سنسوردار دارای ریموت بوده و قابلیت تنظیم شدت نور را دارا هستند.

کاربرد پروژکتور ال‌ای‌دی

چگونه پروژکتور SMD مناسب را انتخاب کنیم؟

اگر قصد خرید پروژکتور ال‌ای‌دی را دارید، بهتر است تا پیش از هر چیز، نکات زیر را مدنظر قرار داده و بر این اساس نسبت به خرید اقدام نمایید.

محل نصب: قصد دارید پرژکتور را در چه مکانی نصب کنید؟ آیا پرژکتور ال‌ای‌دی را برای منزل مسکونی در نظر گرفته‌اید یا حیاط خلوت؟ در هر صورت می‌بایست در ابتدا مکان موردنظر برای نصب لامپ را انتخاب کنید. زیرا برای هر منظور، لامپ‌های با شکل مختلف طراحی شده‌اند.

نوع پروژکتور ال ای دی: قصد دارید از نور متمرکز استفاده کنید یا نور پخش شده و ملایم؟ تصمیم‌گیری درباره این موضوع موجب می‌شود که بتوانید لامپ مناسبی را برای استفاده برگزینید. همچنین بر این اساس می‌توانید زاویه نصب لامپ را مشخص نمایید.

بازدهی پرژکتور: استفاده از پروژکتور ال‌ای‌دی موجب افزایش بازدهی و صرفه‌جویی در مصرف انرژی خواهد شد. به همین جهت می‌بایست پیش از خرید به راندمان پرژکتور توجه کرده و خرید را بر این اساس به انجام برسانید.

توجه به اتلاف گرمای LED: لامپ‌هایی که گرمای کمی تولید می‌کنند، کمتر از باقی لامپ‌ها با آسیب روبرو خواهند شد. در این لازم است به نرخ W/MK توجه نمایید. هرچقدر این مقدار بالاتر باشد، یعنی رسانایی لامپ بیشتر است. مثلا آلومینیوم با نرخ رسانایی حرارتی ۲۳۸ ساخته شده است.

ضد آب و ضد گرد و غبار بودم پرژکتور: اگر قصد دارید تا برای محیط‌های رو باز و بدون سقف لامپ انتخاب کنید، پرژکتورهایی با IP مناسب که ضد آب و ضد گرد و غبار باشند گزینه‌ای مناسب به شمار می‌آیند. پس این مورد نیز جزو نکاتی است که بهتر است پیش از خرید پروژکتور ال‌ای‌دی به آن توجه نمایید.

شاخص رندر رنگ LED: نور تحت یک شرایط خاص آشکار شده و روشنایی را به ارمغان می‌آورد. شاخص رندر رنگ مشخص می‌کند که آیا رنگ نور برای روشن کردن یک محیط مناسب است یا خیر. در برخی موارد CRI 80 برای ایجاد روشنایی مناسب است. در برخی موارد هم که نیاز است در محیط، نور به صورت متمرکز منتشر شود، می‌توان از CRI 90 تا 95 استفاده نمود. این برای مکان‌هایی مانند گالری‌های هنری، ایده‌آل و فوق العاده است.

سوسو زدن: در حالت عادی ممکن است که چشم انسان نتواند سوسو زدن لامپ را تشخیص دهد. اما این مورد به راحتی توسط دوربین‌ها ثبت می‌شود. به همین جهت بهتر است از پرژکتوری استفاده نمایید که دارای نرخ سوسو زدن کمتر از 0.3 باشد. در این صورت، دوربین نیز نمی‌تواند سوسو زدن لامپ را در تصویر ضبط کند و فیلم خراب نمی‌شود.

سنسور: چراغ‌های کارگاهی یا سوله آب و پروژکتور ال‌ای‌دی هوشمند که در خیابان نصب شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد، عمدتا به سنسوری مجهز است که با تاریک و روشن شدن محیط، لامپ را خاموش و روشن می‌کند. این سنسور سبب صرفه‌جویی در هزینه‌های مرتبط با مصرف انرژی خواهد شد. پس پیش از خرید لامپ، می‌بایست توجه نمایید که به چه نوع سنسوری مجهز شده است.

سوالات متداول:

پروژکتور ال‌ای‌دی چیست و آیا درست است که کم مصرف هستند؟

پروژکتور ال‌ای‌دی لامپی است که با استفاده از تکنولوژی دیود ساطع نور طراحی و تولید شده است. این لامپ‌ها به طرز قابل توجهی در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کنند. این پرژکتورها قادر هستند تا مصرف انرژی را به میزان ۵۰ الی ۸۰ درصد کاهش دهند.

لامپ‌های LED به چه شکل کار می‌کنند؟

به طور کلی، پرژکتور ال‌ای‌دی شامل: تراشه LED، درایور (برای تبدیل جریان AC به DC) و هست سینک (برای محافظت از لامپ در برابر گرم شدن) است. لامپ‌های ال‌ای‌دی به واسطه درایور، جریان DC را به نور تبدیل می‌کنند. هیت سینک نیز مانع رسیدن گرما به درایور و ال‌ای‌دی خواهد شد.

اگر پروژکتور ال‌ای‌دی را جایگزین لامپ‌های سنتی کنیم، از چه مزایایی بهره‌مند خواهیم شد؟

پروژکتور ال‌ای‌دی جایگزین مناسبی برای لامپ‌های سنتی به شمار می‌آيد. به طور کلی، استفاده از پروژکتور ال‌ای‌دی مزایای زیادی دارد که چند مورد از آن‌‌ها را مورد بررسی قرار می دهیم:

  • کاهش هزینه‌های مربوط به مصرف انرژی: زیرا این نوع پرژکتورها برق کمتری مصرف می‌کنند و در نتیجه مقرون به صرفه‌تر هستند.
  • ایجاد روشنایی بیشتر: این لامپ‌ها برای تامین روشنایی مورد نیاز در فضاهای بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد و دامنه وسیعی را مورد پشتیبانی قرار می‌دهد.
  • انتشار گرمای کمتر: برای ساخت این پرژکتورها از هیت سینک آلومینیومی استفاده شده است که به خوبی لامپ را خنک می‌کند. در هنگام تبدیل انرژی الکتریکی به نور، این دستگاه بسیار کارآمد عمل می کند.
  • پروژکتور ال ای دی طول عمر بسیار بیشتری خواهد داشت.
  • این لامپ فاقد مواد سمی مانند سرب و جیوه است.
  • این پرژکتورها قابلیت بازیافت دارند.

وات چیست؟

وات مقیاسی برای سنجش میزان مصرف برق در پروژکتور ال‌ای‌دی است. هر چقدر عدد مربوط به وات بیشتر باشد، مصرف برق نیز بیشتر خواهد بود.

زاویه پرتو چیست؟

زاویه پرتو معیاری است که نشان می‌دهد که نور در محیط به صورت پخش شده منتشر می‌شود یا متمرکز خواهد بود.

در صورتی که از پروژکتور ال‌ای‌دی استفاده کنیم، چقدر هزینه‌ها کمتر خواهد شد؟

انتخاب و استفاده از لامپ‌های ال‌ای‌دی موجب صرفه‌جویی در همه زمینه‌ها خواهد شد. البته این موضوع به لامپی که در حال حاضر از آن استفاده می‌کنید نیز بستگی خواهد داشت. مثلا این موضوع پیرامون لامپ بخار سدیم، لامپ هالوژن و فلورسنت متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی، استفاده از پروژکتور ال‌ای‌دی در بلندمدت به صرفه خواهد بود و هزینه‌ها را به طرز چشمگیری کاهش خواهد داد. با جایگزین کردن لامپ‌های ال‌ای‌دی به جای فلورسنت می‌توانید ۵۰ درصد در مصرف انرژی صرفه‌جویی نمایید. همچنین استفاده از لامپ‌های ال‌ای‌دی به جای لامپ هالوژن یا بخار سدیم، موجب صرفه‌جویی ۷۰ درصدی خواهد شد.

آیا میزان روشنایی لامپ‌های ال‌ای‌دی با گذشت زمان کاهش می‌یابد؟

بله. هرچقدر پرژکتور ال‌ای‌دی به آخر عمر خود نزدیک‌تر شود، نور آن کمتر خواهد شد. اما این کاهش نور به تدریج اتفاق افتاده و در حالت عادی به راحتی قابل تشخیص نیست.

آیا می‌توان پروژکتور ال‌ای‌دی را در فضای باز نیز مورد استفاده قرار داد؟

بله. در واقع برخی از پرژکتورها برای استفاده در فضای باز، طراحی و تولید می‌شوند. این لامپ‌ها دارای اتصالات ضد آب بوده و در مواجهه با رطوبت دچار آسیب نمی‌شوند. همچنین این لامپ‌ها در برابر نفوذ گرد و غبار مقاوم هستند. اگر قصد استفاده از لامپ ال‌ای‌دی در فضای باز را دارید، بهتر است دستورالعمل استفاده از آن را مورد مطالعه قرار دهید.