خطرات مربوط به چراغ‌ها یا سیم‌کشی‌های معیوب در استخر

این یک حقیقت مهم است که نصب چراغ و دیگر منابع روشنایی در استخر به دقت و تخصص زیادی نیاز دارد. چراغ‌ها، با برق کار می‌کنند و استخر پر از آب است. هر گونه پارگی در سیم‌ها، اتصالی در چراغ استخری یا اشکال در سیم کشی، برق را وارد آب کرده و فاجعه‌ای بزرگ به بار خواهد آورد.  تعداد قربانیانی که در زمان شنا دچار برق گرفتگی شده اند، کم نیست. دختر 9 ساله‌ای که هنگام شنا در استخر خانگی در اثر برق گرفتگی، جان خود را از دست داد. علت این فاجعه، اشکال در اتصال سیم متصل به چراغ استخر زیر آب بوده است.

پسر 7 ساله‌ای که در استخر حیاط خلوت خانه به همراه دوستش در حال شنا بود و در اثر برق گرفتگی دچار شوک شده و جان خود را از دست داد. دلیل این برق گرفتگی سیم کشی معیوب استخر بوده است. اینها تنها دو مورد از هزاران فاجعه‌ای هستند که در استخرهایی با سیم کشی یا چراغ‌های معیوب به وقوع پیوسته‌اند. پس این خطر واقعا جدی بوده و جان انسان‌های زیادی را تهدید کرده و خواهد کرد. حال این سوال مطرح می‌شود که آیا برای فرار از این خطرات می‌بایست چراغ‌های روشنایی را از استخر حذف کرد؟ پاسخ منفی است.

در سیم‌کشی استخرها می‌بایست از افراد خبره و کاربلد کمک گرفت. علاوه بر آن، انتخاب چراغ ضد آب استخری مناسب نیز از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری خواهد کرد. چراغ و سیم‌کشی‌های غیر استاندارد، ایمنی و جان افرادی که قصد استفاده از استخر را دارند، به خطر خواهد انداخت. بهترین اقدام، انتخاب چراغ‌های ال ای دی استخری است. این منابع روشنایی برای نصب در زیر آب طراحی شده و از ایمنی کافی برخوردار هستند.

نحوه عملکرد چراغ استخری

به منظور آنکه شما را از ایمنی انواع چراغ استخری مطمئن ساخته و خیالتان را راحت کنیم، قصد داریم در مورد نحوه عملکرد این چراغ‌ها بیشتر صحبت کنیم. LED مخفف Light-emitting diode بوده و به معنای دیود ساطع کننده نور است. ال ای دی ها از طریق گرم شدن رشته سیم تولید نور نمی‌کنند. در این منابع روشنایی، جریان الکتریکی از دیود عبور می‌کند. در این زمان، با تحریک الکترون‌های موجود در دیود و آزاد شدن فوتون‌ها، نور تولید می‌شود. این چراغ‌ها همچون یک نیمه هادی عمل کرده و مصرف برق کمی دارند. همه این مشخصه‌ها ایمنی چراغ‌های LED را افزایش داده و خطر برق گرفتگی را در آنها از بین برده است.

نکته قابل ملاحظه در مورد ایمن بودن چراغ‌های ال ای دی استخری تنها به دو گزینه بالا محدود نمی‌شود. این چراغ‌ها مجهز به سیستم خنک کننده یا هیت سینک داخلی بوده و با خنک نگه داشتن مدارات داخلی خود، به افزایش نور ساطع شده و دوام و طول عمر مدار خود کمک خواهند کرد. همه این مشخصه‌ها، قیمت بالاتر این چراغ‌ها را در قیاس با سایز منابع روشنایی توجیه خواهند کرد.

در این میان ممکن است این سوال برای اغلب خریداران مطرح شود که چرا به جای خرید چراغ‌های ال ای دی گران قیمت، لامپ‌های هالوژن استخری ارزان‌تر را خریداری نکنیم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که خرید چراغ‌های ال ای دی استخری به قیمت بالاتر، نوعی سرمایه‌گذاری محسوب شده و ضامن جان شما خواهد بود. شاید بهتر باشد که در زمان انتخاب و خرید چراغ برای استخر، امنیت را در اولویت بالاتری نسبت به قیمت قرار دهیم.

نورپردازی با چراغ‌های LED استخری چگونه به ایمن‌سازی آن کمک می کنند؟

با توجه به اطلاعاتی که در مورد مشخصه‌های چراغ استخری به دست آورده اید، متوجه خواهید شد که چرا این منابع روشنایی تا این حد ایمن هستند. در فرایند تولید چراغ‌هایی که در زیر آب نصب می‌شوند، رعایت استانداردهایی لازم و ضروری می‌باشد تا این منابع روشنایی اجازه نصب در داخل استخر را داشته باشند. ممکن است افرادی باشند که به زیباسازی استخر خود اهمیت نداده و به فکر ایجاد افکت‌های نوری در استخر نباشند. با این حال، ما به این افراد نیز استفاده از چراغ‌های LED استخری را برای امنیت بیشتر توصیه می‌کنیم. چرا؟ به دو دلیل:

اول آنکه لامپ‌های LED لومن بالاتری دارند. بدین معنی که این چراغ‌ها با مصرف انرژی کمتر، نور درخشان‌تری تولید می‌کنند. یک لامپ رشته‌ای 100 واتی 1400 تا 1750 لومن تولید می‌کند. در حالی که یک چراغ LED می‌تواند همین میزان لومن را تنها با 14 تا 20 وات انرژی تولید نماید. پس علاوه بر آنکه نیاز به نصب چراغ‌های زیادی ندارید، از لامپ‌هایی برای روشنایی استفاده کرده‌اید که در ولتاژ کاری پایین و بی خطری کار می کنند.

دوم، استفاده از چراغ‌های LED استخری در اطراف و داخل استخر، روشنایی و دید بهتری را در شب فراهم خواهند آورد. بنابراین امکان برخورد افراد با دیواره‌های استخر در زمان شنا و زمین خوردن و آسیب دیدن آنها در زمان راه رفتن اطراف استخر، با این نورپردازی کاهش پیدا خواهد کرد.

مشخصه‌های منحصر به فرد چراغ‌های ال ای دی استخری

چراغ‌های LED استخری با داشتن ویژگی‌های خاص، جای پای خود را در اغلب نورپردازی‌های اطراف و داخل استخر به خوبی باز کرده‌اند. از جمله این مشخصه‌ها می‌توان موارد زیر را برشمرد:

  • فرکانس بالا: چراغ‌های ال ای دی با تولید نور متمایل به آبی و روشن‌تر، به چشم انسان در بهتر دیده شدن اشیاء کمک بزرگی خواهند کرد. همین امر سبب شده است که این چراغ‌ها در تامین نور داخل و اطراف استخر بسیار موثرتر عمل کنند.
  • گرمای کمتر: چراغ استخری در مقایسه با اغلب منابع روشنایی، در زمان روشن بودن، داغ نمی‌شود. این امر نه تنها دوام چراغ‌ها را افزایش می‌دهد که مانع از آسیب دیدن یا ذوب شدن واشرها و دیگر تجهیزات اطراف چراغ خواهد شد. گرمای زیادی که در چراغ‌های قدیمی‌تر تولید می‌شد، اتصالات را ذوب کرده و از بین می‌برد. اغلب حوادث برق گرفتگی، از همین اشکال در اتصالات و سیم‌کشی‌ها ناشی می‌شوند. گاهی تعمیر یا تعویض این اتصالات، برقکار را وادار به شکستن لامپ‌ها کرده و تعمیر آنها را پر هزینه و پر دردسر می‌سازد.
  • مصرف بهینه انرژی: چراغ‌های LED مصرف انرژی پایینی دارند. بین میزان انرژی مصرفی این چراغ‌ها و گرمایی که ساطع می‌کنند، ارتباط مستقیمی وجود دارد. چراغ‌های LED کم وات، گرمای کمتری تولید خواهند کرد.
  • تعویض ساده لامپ: چراغ استخری به دلیل تولید گرمای محدود، خنک بوده و تعویض آن به سادگی امکان‌پذیر خواهد بود. البته، پیشنهاد ما به شما این است که برای اطمینان بیشتر، تعویض چراغ‌ها یا تجهیزات تعبیه شده در زیر آب را به افراد حرفه‌ای و متخصص بسپارید.

اطلاعات بیشتر در مورد ایمنی نورپردازی استخر

برقکاری و راه‌اندازی سیستم نورپردازی استخر توسط برقکارهای حرفه‌ای قابل انجام می‌باشد. در واقع این تکنسین‌ها پس از گذراندن دوره‌های مربوطه و آشنایی با استانداردهای لازم، مجوز فعالیت در این زمینه را دریافت خواهند کرد. اما باید بدانید که در کنار یک برقکاری حرفه‌ای و بی عیب و نقص استخر، شما نیز وظیفه دارید در مورد نکات ایمنی اطلاعات کافی کسب کنید.

آشنایی با علائمی که نشان از معیوب بودن چراغ‌های ال ای دی استخری یا سیم‌کشی آنها دارد، از بروز خطرات احتمالی تا حد زیادی پیشگیری خواهد کرد. پس ایمن ماندن استخر خانه شما وظیفه خود شماست. سیم‌کشی برق استخر یا چراغ‌های آن به مرور زمان دچار ایراداتی خواهند شد. هرگونه خرابی در این بخش‌ها ممکن است جان یک انسان را به خطر بیندازد.

نکات لازم برای ایمن ماندن استخر

برای اطمینان از ایمن بودن استخر، توجه به نکات زیر لازم و ضروری به نظر می‌رسد:

انتخاب چراغ استخری با کیفیت و با IP مناسب

اولین و مهمترین نکته در بالا بردن ایمنی استخرها، توجه به کیفیت چراغ‌های LED انتخاب شده می‌باشد. هرگز به سراغ چراغ‌های پلاستیکی بی‌کیفیت و ارزان قیمت نروید. این محصولات برای نورپردازی استخر و زیر آب اصلا مناسب نبوده و پیشنهاد نمی‌شوند. چراغ‌ها یا محصولات بی‌کیفیت خیلی زود در معرض آسیب و خرابی قرار می‌گیرند؛ بنابراین مجبور می‌شوید دوباره هزینه کرده و چراغ جدیدی را جایگزین آن کرده و در درازمدت مجبور به پرداخت هزینه‌های بیشتری شوید.

چراغ‌های LED استخری با وجود قیمت بالاتری که در مقایسه با دیگر چراغ‌ها دارند، دوام و طول عمری بیشتری داشته و شما را به پرداخت هزینه‌های بیهوده مجبور نخواهند ساخت. این چراغ‌ها برای فضای باز طراحی شده‌اند. چراغ استخری از درجه‌بندی IP برخوردار می‌باشد. IP مخفف Ingress Protection بوده که به معنای حفاظت چراغ در برابر نفوذ است. هر چراغ بر اساس درجه‌بندی آی پی، به میزان مشخصی در برابر نور خورشید و نفوذ رطوبت و گرد و غبار مقاوم و ایمن خواهد بود. برندهای معتبر تولیدکننده لوازم برقی، محصولاتی قابل اعتماد و ایمن تولید کرده و به بازار عرضه می‌کنند. با خرید چراغ استخری مرغوب، ایمنی خود و دیگر اعضای خانواده خود را تضمین خواهید کرد.

انتخاب چراغ استخری با ولتاژ پایین

نکته دیگری که در زمان انتخاب و خرید چراغ استخری باید به آن توجه کنید ولتاژ آن است. چراغ‌های 12 ولتی خطر کمتری داشته و برای استخر بهترین انتخاب هستند. این چراغ‌ها از لومن بالایی برخوردار بوده و در شب هنگام، روشنایی کافی در داخل و اطراف استخر به وجود خواهند آورد.

نصب چراغ ها به صورت ایمن

سیم‌های مربوط به چراغ های LED استخری باید در کانال قرار گیرند. در واقع، تمام کابل‌ها می بایست از درون لوله بگذرند. در محل اتصال سیم‌ها استفاده از کیت‌های مقاوم در برابر آب، رطوبت و هوا الزامی است. دفن سیم‌ها یا گذر دادن آن ها از داکت یا لوله علاوه بر بالا بردن ایمنی سیم‌کشی، یک روش مقرون به صرفه نیز محسوب می‌شود. شاید بپرسید چرا؟

قرار گرفتن سیم‌ها در یک لایه حفاظتی سبب افزایش ایمنی، دوام و طول عمر آنها خواهد شد؛ بنابراین سیم‌کشی به این سادگی دچار خرابی، پوسیدگی یا پارگی نخواهد شد. از طرف دیگر، در صورتی که نیاز به تعویض، تعمیر یا گسترش سیم‌کشی استخر خود داشتید، انجام این کار به سادگی امکان پذیر می‌شود. استفاده از ترانسفورماتورهای زمینی و اتصال بخش‌هایی از سیستم سیم‌کشی چراغ‌های ال ای دی استخری به آن، خطر برق گرفتگی را به حداقل ممکن می رساند.

سخن پایانی

در این مقاله به این حقیقت پی برده‌اید که چراغ استخری بهترین گزینه برای روشنایی استخر شما است. این منابع روشنایی بخش، با ولتاژ پایین کار کرده و روشنایی و نور کافی تولید کرده، داغ نمی‌شوند و در برابر عوامل جوی و رطوبت، مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند. این چراغ‌ها مقرون به صرفه بوده، تنوع رنگی زیادی داشته و به زیبایی داخل و فضای اطراف استخر شما کمک بزرگی می‌کنند. سیم‌کشی استاندارد و نصب درست چراغ‌های LED استخری، امکان یک شنای لذت بخش و ایمن را در روز یا شب برای شما فراهم می‌آورند.

مجموعه اسمارت سنس، در زمینه تولید و عرضه کلیه محصولات روشنایی، سابقه طولانی و درخشانی دارد. در فروشگاه اینترنتی این مجموعه، چراغ‌های ال ای دی استخری زیبا و متنوع، عرضه شده و با کیفیت بالا و قیمت مناسب به فروش می‌رسند. با خرید محصولات برند از اسمارت سنس، ایمنی و زیبایی را در کنار هم تجربه خواهید کرد.