انتخاب نوع چراغ برای دفتر کار اهمیت زیادی داشته و نیاز به آگاهی، دقت و توجه ویژه ای دارد. امروزه در اغلب فضاهای کاری و غیرکاری از لامپ های ال ای دی برای روشنایی محیط استفاده می شود. این لامپ ها جای خود را به لامپ های قدیمی داده و به افزایش بهره وری محیط کاری کمک زیادی کرده اند. در ادامه سعی داریم در مورد دمای رنگ نور این لامپ ها و نحوه انتخاب بهترین دمای رنگ اطلاعات دقیقی را در اختیار شما قرار دهیم. پس با ما تا انتها همراهی بمانید.

آنچه در این مطلب می خوانید:

 • دمای رنگ نور چیست؟
 • چرا دمای رنگ نور اهمیت دارد؟
 • در زمان خرید و تعویض لامپ های خود نکات زیر را در نظر داشته باشید
 • بهترین دمای رنگ نور برای نورپردازی محیط کار کدام است؟
 • آیا نور فلورسنت برای کارمندان مضر است؟
 • نورپردازی با لامپ های LED بهتر است یا با لامپ های فلورسنت
 • مقایسه لامپ LED و لامپ فلورسنت
 • از نظر قدرت
 • از نظر کیفیت نور
 • از نظر ماندگاری و طول عمر
 • از نظر دمای رنگ نور
 • نتیجه گیری
 • خرید چراغ های ال ای دی با مناسب ترین قیمت و بهترین کیفیت در اسمارت سنس

در زمان انتخاب دمای رنگ نور مناسب، فاکتورهای بسیاری همچون خلق و خوی افراد و نوع فعالیت آنها در محیط، مشخصه های محیطی، میزان نور طبیعی موجود، میزان بهره وری از انرژی و غیره دخیل بوده و مد نظر قرار داده می شوند. با توجه به حساسیت موضوع، انتخاب گزینه مناسب کمی دشوار و چالش برانگیز به نظر می رسد.

در این مطلب از اسمارت سنس سعی داریم شما را با دمای رنگ نور بیشتر آشنا کنیم تا بدین ترتیب انتخاب و خرید منبع روشنایی را آگاهانه تر تجربه نمایید.

دمای رنگ نور چیست؟

دمای رنگ نور، CCT یا Correlated Color Temperature یک معیار سنجش جهانی بر حسب درجه کلوین است. این عامل سنجش، رنگ نور ساطع شده از چراغ را تعیین کرده و به میزان آبی یا زرد بودن نور آن اشاره دارد. بر همین اساس نور سفید، گرم یا سرد خواهد بود.

چنانچه CCT یک لامپ ال ای دی، عدد کوچکتری را نشان دهد، نور گرمتر بوده و به سمت رنگ زرد تمایل پیدا می کند و اگر عدد بزرگتری را نشان دهد نور سرد بوده و آبی به نظر می رسد. در طیف رنگی، اعداد پایین، گرمتر و اعداد بالا سردتر یا خنک تر می باشند. نور سفید سرد به تنهایی برای فضای خانگی مناسب است. اضافه کردن نور گرم به این نور فضای خانه یا محیط های اداری را به تعادل بیشتری رسانده و احساس بهتری را ایجاد خواهد کرد. حفظ تعادل دمای رنگ نور در هر محیطی لازم و ضروری می باشد.

چرا دمای رنگ نور اهمیت دارد؟

شاید این سوال برای شما مطرح شده باشد که توجه به دمای رنگ نور در لامپ ال ای دی به چه منظور اهمیت دارد؟ در پاسخ باید بگوییم که دمای رنگ نور به نوعی فضا را توصیف کرده، در رفتار و روحیه افراد تاثیر گذاشته و طرز نگاه آنها به محیط را تغییر خواهد داد. همین امر سبب شده است که در فروشگاه ها و محیط های اداری، در انتخاب رنگ نور و نوع منبع روشنایی دقت و ظرافت بیشتری به خرج داده شود.

از جمله اثرات روانی که نورپردازیبر روی افراد دارد، اختلال عاطفی فصلی (SAD) است که معمولا در فصل زمستان و به دلیل کمبود نور طبیعی در روز اتفاق می افتد. به این عارضه، افسردگی زمستانی یا افسردگی فصلی نیز گفته می شود. یکی از راه های درمان یا مقابله با این نوع اختلال روانشناختی، نور درمانی است. در این روش از نور گرمی که دارای انرژی فوتونیکی بوده و به عنوان نور روز شناخته می شود برای بهبود فرد بیمار استفاده خواهد شد. اینجاست که می توان به تاثیرگذاری روانی رنگ نور بر افراد بیشتر پی برد.

میزان دمای رنگ نور بر نحوه دید افراد از یک منطقه یا محیط نیز تاثیرگذار خواهد بود. این مساله به خصوص برای کارمندان و افرادی که در یک محیط به کار یا فعالیت مشغول هستند اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

چنانچه رنگ نور و میزان روشنایی محیط کار به درستی و اصولی انتخاب شده باشد، افزایش راندمان کار در کارمندان انکار ناپذیر خواهد شد.

به عنوان مثال رنگ سرد آبی، محیط را از اضطراب عاری کرده، دمای محیط را کاهش و میزان گرمای آن را متعادل می سازد. این رنگ کسالت و خستگی جسمی و روحی را در افراد کاهش خواهد داد. در یک مثال دیگر، به منظور افزایش نور در محیط و بزرگتر جلوه دادن فضاهای کوچک از نور سفید استفاده می شود؛ همچنین، رنگ زرد با دمای رنگ نور 2700 کلوین، برای افزایش گرمای محیط و ایجاد حس تفکر، خلاقیت و یادگیری بیشتر و افزایش انرژی و هیجان ایده آل به نظر می رسد.

در زمان خرید و تعویض چراغها خود نکات زیر را در نظر داشته باشید:

چراغ‌های LED به رنگ گرم متمایل می باشند. اگر دوست دارید فضای اتاق خواب یا اتاق استراحت خود را گرم و صمیمی نمایید، این لامپ ها بهترین انتخاب هستند . اگر به رنگ های سرد نیاز دارید، پیش از اقدام به خرید به مشخصه های محصول دقت کنید تا خرید آگاهانه تری را تجربه نمایید. فراموش نکنید که لامپ های ال ای دی مصرف انرژی کمی داشته و در مقایسه با لامپ های قدیمی و رشته ای طول عمر و دوام بیشتری دارند.

بهترین دمای رنگ نور برای نورپردازی محیط کار کدام است؟

بهترین دمای رنگ نور برای روشنایی و نورپردازی محیط های اداری 4000 کلوین است. این نور در محدوده خنثی قرار داشته و باعث خستگی چشم نمی شود. همین امر به افزایش بهره وری در محیط کار منجر خواهد شد. مطالعات و تحقیقات صورت گرفته نشان داده اند که نور با دمای رنگ 5500 کلوین بازدهی کار کارمندان را کاهش می دهد. از طرف دیگر، وجود نور آبی در روشنایی محیط کار، اشتیاق افراد را برای فعالیت و کار بیشتر از بین برده و تاثیر معکوسی در کارایی آنها خواهد داشت. بر همین اساس، برای داشتن یک محیط کار با نور ایده آل و کارمندان فعال و مشتاق به کار، نور سفید بهترین گزینه خواهد بود.

فضای لابی یا اتاق قرار در یک ساختمان اداری، می بایست گرم و پرانرژی بوده و احساس امنیت و صلح در طرفین ایجاد نماید. بدین منظور، برای این نوع موقعیت ها رنگ‌ سفید سرد با دمای رنگ نور در حدود 5000 کلوین ایده آل به نظر می رسد.

آیا نور فلورسنت برای کارمندان مضر است؟

حالتی را تصور کنید که در یک اتاق یا دفتر کار نشسته اید و فضا به اندازه ای سرد و خشن است که ترجیح می دهید سریع آنجا را ترک کنید. علاوه بر آنکه با 5 دقیقه نگاه کردن به نور اتاق، چشمان شما را خسته شده و اشک از آنها سرازیر می شود. این همان توصیف ما از تاثیری است که نور فلورسنت بر افراد دارد. اگر بخواهیم به طور واضح بیان کنیم، نور فلورسنت برای محیط کاری اصلا ایده آل و مناسب نیست. این نور با طیف نور طبیعی بسیار فاصله داشته و بهره وری را در کلیه کارمندان و بالاخص افرادی که به تمرکز بیشتر بر روی کار نیاز دارند، به شدت کاهش خواهد داد.

در مورد اثرات مخرب نور فلورسنت بر کارمندان می توان به خشن و مضر بودن این نور اشاره کرد. درخشندگی و شدت نور مهتابی بسیار بیشتر از حالت طبیعی بوده و کار کردن زیر نور آن به چشم ها فشار آورده و آنها را خسته و دردناک می کند. افرادی که با کامپیوتر کار کرده و یک لامپ فلورسنت بالای میز خود دارند، در طولانی مدت دچار آسیب های جدی چشمی و سردردهای میگرنی خواهند شد. تمامی این اثرات منفی و مخرب، به دلیل وجود فلورسنت در محیط های کاری و اداری می باشد.

از نظر روانشناسی، چراغ های فلورسنت منبع اصلی استرس در افراد هستند. این نور نه تنها بر جسم که بر روح و خلق و خوی افراد و کارمندان تاثیر مخرب داشته و آنها را دچار حملات اضطرابی می کند. در واقع لامپ های فلورسنت سبب کاهش کارایی و بهره وری افراد در یک محیط کاری خواهند شد.

نورپردازی با لامپ های LED بهتر است یا با لامپ های فلورسنت؟

نظرسنجی انجام گرفته از کاربران نشان داده است که لامپ های ال ای دی در مقایسه با لامپ های فلورسنت، دارای مزایای بیشتر و مشخصه های منحصر به فردی هستند. با وجود آنکه در گذشته به دلیل قیمت بالای این لامپ ها کاربرد آنها تنها محدود به فروشگاه های بزرگ و مغازه های گران قیمت بود؛ اما امروزه از انواع چراغ LED در مصارف خانگی، اداری، کتابخانه ها و ... استفاده می شود. این چراغ ها با وجود قیمت بالاتری که نسبت به لامپ های فلورسنت دارند، به دلیل داشتن طول عمر و دوام بیشتر و اثرات مخرب و جبران ناپذیر کمتر، جایگزین خوبی برای لامپ های قدیمی به حساب می آیند.

مقایسه لامپ LED و لامپ فلورسنت

لامپ های ال ای دی به دلیل داشتن مشخصه ها و ویژگی های خاص و ایده آل، جایگاه ویژه ای را در میان خریداران به خود اختصاص داده اند. این روزها کمتر اداره، خانه یا محیط کاری را می توان یافت که در آن از لامپ های فلورسنت برای روشنایی کمک گرفته باشند. در ادامه به بررسی تفاوت های موجود بین لامپ ال ای دی و فلورسنت با جزئیات بیشتر خواهیم پرداخت.

از نظر قدرت

یکی از مهم ترین تفاوت های بین لامپ های LED و فلورسنت، کارایی آنهاست. فلورسنت ها در مصرف برق چندان کارآمد نیستند. این لامپ ها وات بیشتر و لومن کمتری ارائه می دهند. در طرف دیگر، لامپ های LED قرار گرفته اند که هیچ گونه تلفات انرژی ندارند. این چراغ ها در ازای وات پایین تر، لومن بالاتری ارائه داده و تمام انرژی برق را به نور مرئی تبدیل می کنند.

از نظر کیفیت نور

کیفیت نور یک چراغ با cri یا شاخص نمود رنگ تعیین می شود. نور ساطع شده از یک لامپ LED استاندارد از CRI قابل قبولی برخوردار می باشد. این یعنی، ال ای دی ها روشنایی کافی تولید کرده و رنگ اشیاء را بسیار نزدیک به رنگ طبیعی آن در زیر نور خورشید نشان خواهند داد.

از نظر ماندگاری و طول عمر

طول عمر لامپ های فلورسنت از لامپ های رشته ای نیز کمتر است. این در حالی است که یک لامپ ال ای دی در حالت متوسط بیش از 5000 ساعت و بدون افت کیفیت کار می کند. با وجود آنکه LED با رسیدن به 20 درصد باقیمانده از عمر مفید خود، دچار سوسو زدن و کاهش روشنایی می شوند، اما باز هم از ماندگاری بیشتری نسبت به چراغ های سنتی برخوردار است.  

از نظر دمای رنگ نور

LED ها دارای محدوده دمای رنگ نور وسیع و متنوعی هستند. به همین دلیل امکان انتخاب رنگ مناسب از میان گزینه های موجود، برای خریداران به سادگی امکان پذیر خواهد بود. لامپ های فلورسنت با درخشش خود گرمی و سردی محدودی را ارائه می دهد.

نتیجه گیری

چراغ های LED یک پله بالاتر از لامپ هایی فلورسنت و رشته ای هستند. آنها نسبت به انواع دیگر لامپ های موجود در بازار امروز، شاخص نمود رنگ (CRI)، کیفیت نور، کارایی و طول عمر بهتری را ارائه داده اند. اگر به دنبال چراغی هستید که بدون کاهش نور، در مصرف انرژی بهینه باشد، چراغ LED بهترین گزینه پیش روی شما خواهد بود. حال که در انتخاب لامپ های ال ای دی مطمئن هستید زمان آن رسیده که چراغی با دمای رنگ نور مناسب را برگزینید. نور گرم در برابر نور سرد یا خنک.

برای داشتن یک انتخاب مناسب و یک نورپردازی مطلوب، به آگاهی کافی در زمینه محل نصب چراغ، نوع فعالیت انجام شده در محیط مربوطه و انتظاری که از نور ساطع شده می رود، نیاز است. در این زمینه، مشورت و کمک گرفتن از افراد با تجربه و خبره کمک کننده بوده و به نفع شما می باشد. کارشناسان با دریافت اطلاعات دقیق در مورد محیط هدف و فضای حاکم بر آن بهترین و ایده آل ترین گزینه را به شما پیشنهاد خواهند داد.

خرید چراغ های ال ای دی با مناسب ترین قیمت و بهترین کیفیت در اسمارت سنس

برای تمام نیازی که شما برای نورپردازی یک محیط اداری یا خانگی دارید، اسمارت سنس برنامه ریزی کرده است. در این فروشگاه اینترنتی طیف وسیع و متنوعی از انواع چراغ های روشنایی و دیگر ملزومات نورپردازی برای خریداران به نمایش در آمده است. مشاهده قیمت ها و مقایسه محصولات از دیگر مزایای بازدید از این فروشگاه آنلاین می باشد.

در اسمارت سنس انواع چراغ سقفی توکار، چراغ خطی، چراغ مگنتی و انواع لامپ های ال ای دی با بهترین کیفیت و مقرون به صرفه ترین قیمت عرضه شده و به فروش می رسند. پس دیگر نیاز نیست وقت صرف کرده و به دنبال المان های روشنایی خود باشید. کافی است به ما اعتماد کرده و به جمع خانواده بزرگ اسمارت سنس بپیوندید. برای شما پیشنهادات ویژه ای داریم. اعتماد شما مهمترین دلیل پایداری و موفقیت ما تا به اینجا بوده است.