ایده های عالی برای نورپردازی فضای باز و حیاط

مهمترین عاملی که به زیبایی فضای باز، باغ یا حیاط شما و بهتر دیده شدن آن کمک می کند نورپردازی آن است. بر همین اساس می توانید چراغ حیاطی را در انواع مختلف و مدل های متنوع برگزینید. اسمارت سنس مجموعه کاملی از انواع المان های فضای باز از جمله چراغ حیاطی ورساچه، وارونه، کاسپین، آرمیتا،کلاسیک، شب تاب، سلطنتی، سر لوله، دوستان و ... و چراغ دیواری حیاطی مازی نور، سنسوردار ویسنا و ... را در فروشگاه اینترنتی خود به نمایش گذاشته و به صورت آنلاین به فروش می رساند.

چراغ حیاطی پرنور و کم مصرف از نوع چراغ های ال ای دی به فضای باز و حیاط خانه شما استایل فوق العاده ای خواهد بخشید. به کمک این چراغ ها قادر خواهید بود روشنایی محیط را به خوبی تنظیم کرده یا با تغییر رنگ آنها حیاط خود را متفاوت کنید. چراغ حیاطی پر نور ال ای دی با داشتن لومن بالا و مصرف انرژی پایین، برای نورپردازی فضای باز بهترین انتخاب خواهد بود. در این مقاله شما را با مدل های متنوع چراغ حیاطی و ایده های نورپردازی فضای باز بیشتر آشنا خواهیم کرد. پس با ما تا انتها بمانید.

چراغ حیاطی از نوع آویز

برای نورپردازی ورودی خانه یا جاهایی که سقف‌دار هستند، می توان از چراغ حیاطی آویزی استفاده کرد. این چراغ ها برای تمرکز نور بر روی میز پینگ پنگ یا قسمت نشیمن باغ یا فضای باز شما بسیار عالی به نظر می رسند. گاهی با قرار دادن یک سایبان یا سقف کوچک در بالای منقل یا باربیکیو خود می توانید به سادگی فضای خود را با چراغ حیاطی آویز زینت داده و روشنایی بخشید. جراغ های آویز نور را از بالا پخش کرده، سایه کمتری به وجود آورده و نورپردازی فضا را چشم نواز و دلپذیر می کنند.

در زمان آماده سازی چراغ حیاطی آویزی توجه به چند نکته حائز اهمیت می باشد. از جمله آن که:

 • این نوع چراغ محوطه ای می بایست حدود 30 الی 50 سانتی متر زیر سقف آویزان شود.
 • وجود یک محفظه در اطراف منبع روشنایی چراغ آویز به تمرکز بیشتر نور کمک خواهد کرد.
 • در نورپردازی حیاط یا محوطه باز باغ خود می توانید از چندین چراغ حیاطی آویز استفاده کنید البته تا حدی که فضا شلوغ و خسته کننده نشود.
 • چراغ های آویز فضای شما را نورانی و جلوه گر می سازند. به همین دلیل انتخاب مکان مناسب برای این چراغ ها اهمیت زیادی دارد.

قیمت چراغ حیاطی آویز بسته به جنس بدنه و مدل آن متغیر می باشد. تنوع بالای این نوع چراغ ها دست خریداران را در انتخاب به خوبی باز گذاشته است.

لوسترهای مینیمالیستی، چراغ حیاطی به سبک لوکس

برای نورپردازی محوطه باز حیاط یا باغ خود می توانید از لوستر نیز کمک بگیرید. این چراغ ها با ظاهر لوکس خود با سبک معماری سلطنتی و اشرافی سازگاری بیشتری دارند. توجه داشته باشید که لوسترهای پر چراغ، شلوغ و پر رزق و برق برای این کار مناسب نبوده و لوسترهای مینیمالیستی با ظاهر ساده و خلوت خود گزینه های بهتری هستند.

یک لوستر مینیمالیستی از مشخصه های زیر برخوردار است:

 • دارای بدنه فلزی ساده، وزن سبک و تعداد قطعات ریز کم و عرض محدود می باشد.
 • در این نوع لوستر تعداد چراغ های زیادی قرار داده نمی شوند.
 • لوسترهای مینیمالیستی ظاهری  باز و بدون نقش و نگارهای تو در تو و پیچیده داشته و گاهی با یک رنگ ایده آل و هماهنگ با رنگ حاکم بر محیط مزین می شوند.

چراغ حیاطی از نوع رشته ای و شاخه ای

یک روش متداول برای نورپردازی فضای باغ استفاده از چراغ های ریسه ای یا رشته ای است. چراغهای شاخه ای از چندین لامپ هم اندازه و مشابه که با سیم برق به یکدیگر متصل شده اند، تشکیل می شوند. این چراغ ها برای روشن کردن راه ها و جاده های بیرونی و شاخص نمودن گلدان و باغچه ا گزینه های ایده آلی هستند.


برای اتصال و تثبیت موقعیت ریسه ها می توان از ستون های اطراف راهروهای بیرونی، نرده ها یا هر چیز دیگری که تحمل وزن آنها را داشته باشند، استفاده کرد. گاهی در محیط های مسقف، منگنه ها یا قلاب هایی در گچ بری ها یا دیواره ها تعبیه کرده و از آنها برای اتصال چراغ های حیاطی ریسه ای کمک می گیرند. امروزه با ظهور چراغ های ال ای دی کوچک و سبک، وزن و حجم چراغ های رشته ای به شدت کاهش یافته و امکان نصب آنها را در هر موقعیتی به سادگی فراهم نموده است.

قرار گرفتن چراغ حیاطی رشته ای در فضای باز، آنها را در برابر شرایط آب و هوایی آسیب پذیر می سازد. به همین دلیل باید توجه داشته باشید که چراغ ها کاملا در جای خود محکم قرار گرفته، تکان نخورده و شل نشوند. این امر به ایمن ماندن آنها در برابر وزش باد و طوفان شدید کمک خواهد کرد.

چراغ حیاطی برای نورپردازی مسیرها

با یک ترفند ساده و با نورپردازی محوطه ای به راهروها و مسیرهای حیاط، باغ یا فضای باز خود ظاهری جذاب ببخشید. چراغ های زمینی یکی از این روش ها هستند که با سیم کشی زیر زمینی قابل اجرا می باشد. چراغ ها  به صورت صاف، منحنی وار یا دیگر شکل ها روی زمین چیده می شوند.

اگر قصد دارید از این نوع چراغ حیاطی برای نورپردازی و زیبا بخشی مسیرها و راهروها استفاده کنید چند نکته را مد نظر قرار دهید:

 • فاصله چراغ ها از یکدیگر باید در حدود 13 الی 20 سانتی متر باشد.
 • ارتفاع چراغ ها باید به اندازه ای باشد که با قرار گرفتن بر روی زمین نور واضحی ساطع کرده و قابل رویت باشند. ارتفاع استاندارد این چراغ ها بین 46 الی 61 سانتی متر است.
 • بهتر است به نحوه و موقعیت قرار گرفتن چراغ ها توجه بیشتری داشته باشید. به همین منظور چراغ ها را به طور مستقیم در مقابل هم قرار ندهید تا هم زیبایی بیشتری داشته باشد و هم روشنایی متعادلی ایجاد نماید.
 • برای جلوگیری از پخش شدن نور و تمرکز آن بر مسیر نوعی از چراغ حیاطی را برگزینید که تقاب یا سپر داشته باشد.

چراغ حیاطی دیواری

چراغ حیاطی دیواری یا چراغ های دیوارکوب، به دیوار حیاط شما نصب شده و نور فضا را تامین می کنند. این منابع روشنایی بخش برای روشن کردن چیزی در نزدیکی دیوار یا بهتر دیده شدن میز غذایی که در کنار دیوار قرار گرفته یا افزایش نور در نزدیک درب ورودی مورد استفاده قرار می گیرد.

چراغ های دیواری از نظر جنس در انواع چراغ حیاطی دیواری پلاستیکی، فلزی و ... و در مدل های چراغ حیاطی دیواری کلاه دار، دکوراتیو شارژی و ... عرضه می شوند. بسته به فضای موجود، سبک معماری بنا و دیگر فاکتورها از میان گزینه های موجود، مورد مناسب انتخاب می شود.

 • برخی از چراغ های دیوارکوب از دو طرف نورپردازی دارند. این منابع روشنایی با تنظیم سر خود، به نور اجازه حرکت در چندین جهت را می دهند. به طور همزمان به بالا و پایین.
 • لامپ تعبیه شده در چراغ حیاطی دیواری می تواند یک نور مخفی یا یک لامپ ال ای دی غیر مخفی باشد. این به انتخاب شما بستگی دارد.
 • با استفاده از چراغ های دیوارکوب دوبل قادرید در فضای مورد نظر و در همه جهات، نور کافی ایجاد کنید.

نورافکن

نورافکن ها المان های دیگری برای نورپردازی فضای باز هستند که در ارتفاع بالایی قرار گرفته و فضای گسترده ای را روشن می کنند. نور این منابع نورانی برای روشن کردن باغ، زمین بازی و اطراف حیاط مناسب است. نورافکن ها می بایست زاویه نور بازی داشته و در زاویه مناسب قرار گیرند تا فضا را به شکل مطلوبی روشن کنند. معمولا زاویه نور این منابع روشنایی بر روی بخش هایی از حیاط یا محیط تنظیم می شود که قرار است به خوبی دیده شوند.

چراغهای توکار

در سبک معماری مدرن امروزی نورپردازی مخفی یا توکار متداول تر شده است. این چراغ ها به شکل فرو رفته در سطح به نظر رسیده و در عین سادگی، زیبایی زیادی به فضا می بخشند.

از جمله موقعیت هایی که می توان از چراغهای توکار استفاده کرد می توان موارد زیر را برشمرد:

 • استفاده از چراغهای توکار به عنوان چراغ کنار پله که از ساخت به حیاط منتهی می شوند.
 • در گوشه ها یا کناره های سقف

این چراغ ها به عنوان منابع اصلی نور برای روشنایی باغ یا فضای باز مورد استفاده قرار نمی گیرند؛ بلکه با ساطع کردن نور ملایم و ملیح به عنوان چراغ های جانبی نصب می شوند. چراغهای توکار در مدل های سقفی و دیواری نیز موجود بوده و در موقعیت دلخواه شما قابل نصب می باشند. این منابع نورانی مخفی می بایست در مکان مناسب قرار دهید تا نورپردازی فضای باز شما را زیبا و منحصر به فرد کنند.

فانوس ها

فانوس ها از جمله منابع روشنایی کلاسیک هستند که برخی از افراد به خاطر علاقه زیاد، برای نورپردازی فضای باز حیاط خود از آنها استفاده می کنند. فانوس ها روی سطوحی که قرار است نورپردازی شوند قرار گرفته و سایز آنها معمولا یک چهارم سطح مربوطه در نظر گرفته می شود.

این المان های روشنایی بخش در طرح و مدل، دارای تنوع زیادی هستند. اطراف برخی فانوس ها به اندازه کافی باز است تا نور را به خوبی به اطراف پخش کنند.  برخی دیگر از این چراغ ها، دارای سپرها یا نقاب هایی می باشند که نور را در یک جهت سوق دهند. فانوس هایی هستند که از نظر نوع طراحی، پیچیدگی زیادی نداشته و ساده تر هستند. این محصولات ظاهر جدید و مدرنی داشته و برای سبک معماری امروزی عالی به نظر می رسند. فانوس ها، هم با برق کار می کنند و هم باتری. انتخاب گزینه مناسب به نظر و سلیقه کارفرما بستگی دارد.

سخن پایانی

فضای حیاط یا باغ با وجود چراغ حیاطیو منابع روشنایی مخصوص فضای باز، زیبا و ایمن خواهد شد. پس انتخاب یک چراغ دیواری زیبا، چراغ پله ای جذاب و قرار گرفتن این منابع در جای درست اهمیت زیادی دارد. در فروشگاه اینترنتی اسمارت سنس امکان مشاهده چراغ کنار پله توکار و روکار، چراغ دیواری در مدل های جدید و جذاب و خرید چراغ حیاطی قیمت مناسب به سادگی فراهم شده است. در کنار این مجموعه حرفه ای می توانید از نظر مشاوران خبره آن نیز بهره برده و به پاسخ سوالات خود دست پیدا کنید.