به طور معمول تلویزیون یا در نشیمن قرار میگیرد یا در پروژه های خاص اتاق جداگانه ای مانند اتاق تلویزیون یا سینمای خانگی وجود دارد.به همین دلیل قرار دادن لایه های مختلف نورپردازی در این فضاها مهم میباشد و تماشای تلویزیون در محیط تاریک مطلق به علت تضاد بالا با محیط باعث سردرد و خستگی چشم میشود.در تصویر بالا از سه نوع منبع نوری برای نورپردازی نشیمن استفاده شده است.

اگر تلویزیون شما در نشیمن هست از رنگ نورهای گرم با دمای رنگ حدود ۳۰۰۰ کلوین استفاده کنید همچنین از لایه های مختلف نورپردازی در اتاق نشیمن استفاده کنید مثلا زمان مطالعه یا صحبت کردن با خانواده و دوستان از نورپردازیهای مختلف استفاده کنید اما اگر فضای جدایی دارین تکنولوژی هوشمند و تغییر رنگ نور محیط بر اساس صدا و تصویر گزینه جذابی میتواند باشد.

استفاده از نورمخفی یا چراغهای دکوراتیو دیواری ضمن تامین نور کم بازتابی بر روی صفحه نمایش شما نمیگذارد.

از لامپهای دیمردار برای کم کردن شدت نور استفاده کنید تا نور محیط متناسب شود.

نورپردازی پشت دیوار تلویزیون یکی از راهکارهای مدرن برای نورپردازی غیرمستقیم میباشد که معمولا دیوار پشت کناف به صورت اصولی و ساده به صورت یکنواخت روشن میشود.

اگر در کنار تلویزیون قفسه یا شلف وجود دارد میتوانید از نورپردازی خطیدر داخل قفسه ها استفاده کنید.

استفاده از چراغهای ضدخیرگی یا دارک لایتها در دوطرف تلویزیون یا بالایه میز با قابلیت دیم شدن گزینه خوبی است زیرا جاگذاری نامناسب چراغها باعث بازتاب نور بر روی صفحه نمایش شده و خیرگی به وجود می آورد.

اگر اتاقی مجزا برای دیدن فیلم و یا بازی دارید استفاده از چراغهای زیرپله ای برای روشنایی کف، علاوه بر تامین نور عمومی،نور رفت و امد شما را نیز تامین میکند.

نکات مهم در هنگام تماشای تلویزیون

1-در تاریکی کامل تلویزیون تماشا نکنید.


2-سناریوی نوری مخصوص تماشای تلویزیون در نظر گرفته شود(دیم شدن چراغها یا نور مخفی و...)


3-در سناریو تماشای تلویزیون محیط را غیر مستقیم روشن کنیند در این حالت نورهای مخفی، نورپردازی دیوارها و کف کمک کننده هستند.

4-از کرنر لایت یا نورپردازی هوشمند در پشت تلویزیون میتوانید فضایی خاص را هنگام تماشای فیلم و پخش موزیک به وجود اورید.