زیر نور کابینت

در گذشته برای روشنایی فضای کلی آشپزخانه از یک لامپ یا لوستر چند شاخه استفاده می‌شد. با گذشت زمان و پیشرفت در زمینه طراحی و دکوراسیون داخلی، ایده‌های متنوعی برای نورپردازی به وجود آمد

در طراحی مدرن آشپزخانه تا جایی که امکان دارد، چراغها به صورت توکار طراحی و اجرا می‌شوند. در واقع سبک طراحی مدرن ترکیبی از سادگی و شیک بودن یک مکان است.

با افزایش علاقه‌مندان به سبک طراحی مدرن و شیک، شکل و ابزار روشنایی آشپزخانه نیز تغییر کرد. طراحان، استفاده از چراغ‌های مخفی و لوسترهای ساده و مدرن را به لامپ‌های معمولی ترجیح می‌دادند. به این ترتیب ما در آشپزخانه‌ها و در فضایی پنهان زیر کابینت‌ها، شاهد چراغ‌های خطی با نوری مناسب بودیم.

چراغ زیر کابینت چیست؟

چراغ زیرکابینت همانطور که از نامش پیداست نوعی چراغ روشنایی که مستقیماً زیر کابینت شما نصب می شود. این به این معنی است که اگر از این نوع نورپردازی ها استفاده می کنید دیگر نگران کمبود نور هنگام آشپزی نیستید. نورپردازی زیر کابینت نه تنها باعث افزایش کارایی در کارهای آشپزخانه می شود ، بلکه به آشپزخانه شما نیز عمق می بخشد. 

تحت انواع روشنایی کابینت

انواع نورپردازی کابینت:

1- چراغ های هالوژن توکار و روکار: به این مدل چراغها چراغهای چشمی ال ای دی نیز میگویند.معمولا قطری حداکثر 4 تا 5 سانت دارند و برای نصب احتیاج به برش در زیر کابینت دارند.اگر به دنبال نورپردازی متمرکز در زیر کابینت‌ها هستید،چراغهای چشمی ال ای دی گزینه خوبی میباشد و اگر نور با زاویه پخش باز میخواهید چراغهای هالوژن زیرکابینتی گزینه خوبی است

2-چراغهای خطی:که به صورت خطی روکار و توکار نصب میشوند،نکته مهم در نصب چراغهای خطی این است که منابع نور خطی زیر کابینت ها نباید نزدیک دیوار نصب گردد.

3-چراغهای کنج:که در انتهای کابینت و کنج نصب میشود.

انواع سنسور و کلیدهای مخصوص نورپردازی کابینت

دیمرهای لمسی

،سنسورهای حرکتی

 سنسورهای پشت سطحی 

برای کنترل نورپردازی پیشنهاد میشود.

انواع منابع نور زیرکابینت:

در گذشته برای نورپردازی زیرکابینت از چراغهای مهتابی فلورسنت، زنون و هالوژن استفاده میکردند اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی چراغ‌های LED  محبوب‌ترین و کاربردی‌ترین گزینه برای چراغ زیر کابینت هستند.

چراغهای زیرکابینتی خطی LED کم‌مصرف ترین و با دوام‌ترین نوع چراغ‌هاست و برخلاف هالوژنها و مهتابیهای زیرکابینت خطر گرما و خطر شکستن لامپهای فلورسنت و خارج شدن جیوه و مواد سمی را ندارد، همچنین  هنگام روشن بودن گرمای بسیار کمی از آن ساطع می‌شود و مهمتر از همه چراغهای زیرکابینت ال ای دی می‌تواند طیف وسیعی از رنگ‌ها را از گرم تا سرد تولید کند که شما نسبت به طرح و رنگ کابینتها میتوانید انتخاب کنید.


زیر چراغ کابینت در آشپزخانه

 مزایای نورپردازی کابینت:

اگر هنوز نگران این هستید که آیا وقت و هزینه خود را صرف این نوع از روشنایی خانه می کنید ، در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا باید آن را در نظر بگیرید.

قبض برق خود را کاهش دهید:

با استفاده از تکنولوژی ال ای دی در هزینه های برق شما صرفه جویی کنید  زیرا شما مجبور نیستید کل اشپزخانه را روشن کنید و توسط سنسورها و دیمرها فقط هنگام کار در آشپزخانه میتوانید از نورپردازی زیرکابینت استفاده کنید.

نصب آسان:

یکی دیگر از مزایای انکار ناپذیر چراغ های زیر کابینت این واقعیت است که تنظیم و نصب آنها بسیار آسان است. حتی اگر در وسط بازسازی آشپزخانه نباشید ، نصب این نوع نورپردازی کار خیلی سختی نیست،شاید گزینه چراغهای توکار دارای پیچیدگیهایی در نصب باشد اما چراغهای روکار خطی،گرد و کنجی گزینه های راحتی برای نصب هستند.

سایه های کمتر:

از آنجا که بین نور و پیشخوان ایستاده اید ، سایه های بسیار کمی وجود دارد که مجبور به کنار آمدن با آنها هستید. سایه ها ممکن است توانایی شما در پخت و پز و آماده سازی غذا را مختل کنند ، بنابراین داشتن نور کافی می تواند بسیار مفید باشد.

سبک منحصر به فرد را اضافه می کند:

چراغهای زیرکابینت ، قادر است سبک منحصر به فردی را به آشپزخانه شما اضافه کند. داشتن یک سبک منحصر به فرد و مدرن در آشپزخانه شما می تواند به خانه شما ارزش افزوده دهد.انتخاب رنگ نور بهتر است بر اساس معماری فضا و رنگ کابینتها انتخاب شوند.


اگر آشپزخانه شما، شامل رنگ‌های گرم مانند قرمز، بنفش، نارنجی دارد شما باید از نور گرم استفاده کنید تا آشپزخانه باشکوه و لوکس دیده شود. برای یک آشپزخانه با تنالیته سرد یا خنثی شما بایستی از نور سرد استفاده کنید.

آیا قصد دارید برای ایمن تر شدن آشپزخانه خود نور اضافی نصب کنید؟

در این صورت ، نصب مستقیم چراغ ها در زیر کابینت نمای واضحی از میزها را برای شما فراهم می کند. این باعث می شود هنگام آشپزی و کار با چاقو ، انگشت شما آسیب نبیند. آنها همچنین می توانند کف آشپزخانه را روشن کنند که این امر به شما کمک می کند شب ها به راحتی در آشپزخانه کار کنید. شما می توانید جهت مشاوره در زمینه نصب چراغهای زیرکابینتی با ما در تماس باشید.


اگر می خواهید عنصر روشنایی دیگری اضافه کنید تا به شما کمک کند سایه ها را از بین ببرید و آشپزخانه خود را کارآمدتر کند، نورپردازی زیرکابینتی  بهترین انتخاب برای شما میباشد و شخصیت منحصر به فرد به آشپزخانه شما می بخشد.اضافه کردن نور در زیر کابینت  آشپزخانه را بزرگتر جلوه داده زیرا به مناطقی که ممکن است قبلاً کم نور باشند ، نور می بخشد.