یکی از بخش‌های مهم هر خانه، آشپزخانه آن است که به همان نسبت روشنایی این مکان نیز اهمیت بسیاری دارد. نور کم در آشپزخانه یا به طور کلی در محیط‌های کاری، موجب کلافگی و سردرگمی خواهد شد؛ زیرا میدان دید کم‌تر می‌شود و این امر در طولانی مدت بر نوع عملکرد و کارکرد تأثیر منفی خواهد گذاشت.

نورمخفی کابینت

در گذشته برای روشنایی فضای کلی آشپزخانه از یک لامپ یا لوستر چند شاخه استفاده می‌شد. با گذشت زمان و پیشرفت در زمینه طراحی و دکوراسیون داخلی، ایده‌های متنوعی برای نورپردازی به وجود آمد. در طراحی مدرن آشپزخانه تا جایی که امکان دارد، چراغ‌ها به صورت توکار طراحی و اجرا می‌شوند. در واقع سبک طراحی مدرن ترکیبی از سادگی و شیک بودن یک مکان است.

با افزایش علاقه‌مندان به سبک طراحی مدرن و شیک، شکل و ابزار روشنایی آشپزخانه نیز تغییر کرد. طراحان، استفاده از چراغ‌های مخفی و لوسترهای ساده و مدرن را به لامپ‌های معمولی ترجیح می‌دادند. به این ترتیب ما در آشپزخانه‌ها و در فضایی پنهان زیر کابینت‌ها، شاهد چراغ‌های خطی با نوری مناسب بودیم.

اما فایده نورپردازی زیر کابینت چیست؟

 هر مقدار نور کافی در فضا باشد انسان درک بهتری از آن فضا خواهد داشت. ایجاد نورمخفی در زیر کابینت باعث می‌شود فضای زیر کابینت را درک کنید، در صورت وجود حشرات موذی در صدد از بین بردن آن‌ها باشید و یا اشیای گمشده را به راحتی ببینید و پیدا کنید و همچنین باعث افزایش بهره‌وری و کارایی شما در هنگام کار خواهد شد. اشیا دکوراتیو نیز در زیر نور بسیار زیباتر دیده می‌شوند.

چراغ زیرکابینت همانطور که از نامش پیداست نوعی چراغ روشنایی‌ست که مستقیماً زیر کابینت شما نصب می‌شود. این به این معنی است که اگر از این نوع نورپردازی‌ها استفاده می‌کنید دیگر نگران کمبود نور هنگام آشپزی نیستید. نورپردازی زیر کابینت نه تنها باعث افزایش کارایی در کارهای آشپزخانه می‌شود، بلکه به آشپزخانه شما نیز عمق می‌بخشد.

تحت انواع روشنایی کابینت

انواع نورپردازی کابینت

برای نورپردازی فضای مابین کابینت‌ها، دو روش خطی رایج موجود است.

در اولین روش، چراغ‌های خطی توکار به فاصله ۱۰ سانتی‌متری از لبه کابینت هوایی قرار می‌گیرد و نور را مستقیم به وسط صفحه کابینت می‌تاباند. در این روش امکان نورپردازی روی گاز و سینک وجود ندارد.

در روش دوم، لامپ‌های کنجی در انتهای کف کابینت هوایی قرار می‌گیرد و به واسطه زاویه تابش ۴۵ درجه، صفحه کابینت را به خوبی روشن می‌نماید. در این روش، می‌توان بر روی تمامی بخش‌ها، نورپردازی داشت.

چراغ‌های مورد استفاده در نورپردازی کابینت:

 1. چراغ‌های هالوژن توکار و روکار: به این مدل چراغ‌ها چراغ‌های چشمی ال‌ای‌دی نیز می‌گویند. معمولا قطری حداکثر 4 تا 5 سانت دارند و برای نصب احتیاج به برش در زیر کابینت دارند. اگر به دنبال نورپردازی متمرکز در زیر کابینت‌ها هستید، چراغ‌های چشمی ال‌ای‌دی گزینه خوبی می‌باشد و اگر نور با زاویه پخش باز می‌خواهید چراغ‌های هالوژن زیرکابینتی گزینه خوبی است.
 2. چراغ‌های خطی: که به صورت خطی روکار و توکار نصب می‌شوند، نکته مهم در نصب چراغ‌های خطی این است که منابع نور خطی زیر کابینت‌ها نباید نزدیک دیوار نصب گردد.
 3. چراغ‌های کنج: که در انتهای کابینت و کنج نصب می‌شود. بهترین گزینه برای نورپردازی فضای زیرکابینتی، استفاده از لامپ‌های کنجی است که به واسطه پاشش نور با زاویه چهل و پنج درجه اجازه می‌دهد تا لامپ را چسبیده به دیوار نصب کرد و این باعث می‌شود که بتوان در فضاهای هود و آبچکان نیز از لامپ خطی بهره برد.
 4. ریسه نئون فلکسی زیرکابینتی: یکی از پرمصرف‌ترین منابع نوری در سال‌های اخیر هستند که جایگزین خوبی برای چراغ‌های توکار و روکار می‌باشند. عمق ریسه‌های فلکسی زیرکابینتی 1 سانت و عرض آنها فقط 4 میلیمتر می‌باشد. ولتاژ کاری ریسه‌های سیلیکونی فلکسیبل 12 ولت می‌باشد و قابلیت برش و سفارش در سایزهای مختلف را دارند.
 5. چراغ مگنتی شارژی کابینت: یا همان "چراغ کابینت مگنتی شارژی" یک وسیله نورپردازی است که معمولاً برای نورانی کردن فضاهای کابینت، کمد، یا هر مکان دیگری که نیاز به نورافکنی موقت داشته باشد، استفاده می‌شود. ویژگی مهم این چراغها، داشتن مگنت در پایه‌ی خود و امکان نصب آسان آنها در مکان‌های فلزی مثل کابینت یا کمد است.
  این چراغها معمولاً با باتری شارژی قابل بازشارژ هستند و از منابع نور LED استفاده می‌کنند. طراحی این چراغها به گونه‌ای است که به‌راحتی می‌توانند به سطوح فلزی مانند دروازه‌ها یا قفل‌های کابینت متصل شوند. علاوه بر این، چون از باتری شارژی استفاده می‌کنند، نیاز به اتصال به شبکه برق ندارند 
 6.  
 7. نورپردازی جزیره با استفاده از چراغ‌های آویز مدرن: نورپردازی جزیره جدا از نورپردازی آشپزخانه می‌باشد زیرا یک جزیره آشپزخانه نه تنها ضمن آماده‌سازی و پخت و پز، یک سطح کانتر گسترده را برای شما فراهم می‌کند بلکه یک میز غذاخوری مناسب برای وعده‌های غذایی شما می‌باشد. از این رو لازم است تا نورپردازی جزیره را جدی بگیرید و برای این هدف می‌توانید از آویزهای مدرن با طراحی مختلف متناسب با سبک آشپزخانه خود استفاده کنید.

نکات مهم در نورپردازی سوپری در آشپزخانه

 1. نورپردازی یونیت‌های سوپری با استفاده از نورهای خطی، تنها می‌بایست به صورت عمودی اجرا گردد زیرا به واسطه مطبق بودن این نوع اکسسوری، نور به طبقات پایین‌تر نمی‌رسد.
 2. صحیح‌تر آن است که خط نور در وجه مخالف لولاها قرار گیرد زیرا هنگام باز کردن درب، شخص در سمت مخالف لولا می‌ایستد و نور کمتر در دید شخص می‌باشد.
 3. بهتر است خط نور به فاصله ده سانتی متری از لبه جلویی یونیت نصب شود.
 4. چرب و سیاه شدن لامپ‌های زیرکابینت چیزی هست که معمولاً بعد از مدتی، خودش را نشان می‌دهد. برای همین توصیه می‌کنیم تا جایی که امکان دارد، از چراغ‌های توکار استفاده بشود.

انواع سنسور و کلیدهای مخصوص نورپردازی کابینت

هنگام سفارش چراغ‌های زیرکابینت سنسورها باعث راحتی در زمان کار شما در آشپزخانه می‌شود، برای مثال با حرکت دست یا لمس دیوار کابینت می‌توانید نورپردازی خود را کنترل کنید. این سنسورها قابلیت نصب بر روی خود چراغ و بیرون از چراغ را دارند.

 • کلید لمسی
 • سنسورهای حرکتی
 • سنسورهای پشت سطحی
 • سنسور تشخیص حرکت دست
 • ریموت کنترل دیمردار

برای کنترل نورپردازی کابینت‌ها پیشنهاد می‌شود.

انواع نورمخفی زیرکابینت

در گذشته برای نورپردازی زیرکابینت از چراغ‌های مهتابی فلورسنت، زنون و هالوژن استفاده می‌کردند اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی چراغ‌های LED محبوب‌ترین و کاربردی‌ترین گزینه برای چراغ زیر کابینت هستند.

چراغ‌های زیرکابینتی خطی LED کم‌مصرف‌ترین و با دوام‌ترین نوع چراغ‌هاست و برخلاف هالوژن‌ها و مهتابی‌های زیرکابینت خطر گرما و خطر شکستن لامپ‌های فلورسنت و خارج شدن جیوه و مواد سمی را ندارد، همچنین هنگام روشن بودن گرمای بسیار کمی از آن ساطع می‌شود و مهمتر از همه چراغ‌های زیرکابینت ال‌ای‌دی می‌تواند طیف وسیعی از رنگ‌ها را از گرم تا سرد تولید کند که شما نسبت به طرح و رنگ کابینت‌ها می‌توانید انتخاب کنید.

زیر چراغ کابینت در آشپزخانه

مزایای نورپردازی کابینت

اگر هنوز نگران این هستید که آیا وقت و هزینه خود را صرف این نوع از روشنایی خانه می‌کنید، در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا باید آن را در نظر بگیرید.

قبض برق خود را کاهش دهید: با استفاده از تکنولوژی ال‌ای‌دی در هزینه‌های برق شما صرفه‌جویی کنید؛ زیرا شما مجبور نیستید کل آشپزخانه را روشن کنید و توسط سنسورها و دیمرها فقط هنگام کار در آشپزخانه می‌توانید از نورپردازی زیرکابینت استفاده کنید.

نصب آسان: یکی دیگر از مزایای انکار ناپذیر چراغ‌های زیر کابینت این واقعیت است که تنظیم و نصب آنها بسیار آسان است. حتی اگر در وسط بازسازی آشپزخانه نباشید، نصب این نوع نورپردازی کار خیلی سختی نیست، شاید گزینه چراغ‌های توکار دارای پیچیدگی‌هایی در نصب باشد اما چراغ‌های روکار خطی، گرد و کنجی گزینه‌های راحتی برای نصب هستند.

سایه های کمتر: از آنجا که بین نور و پیشخوان ایستاده‌اید، سایه‌های بسیار کمی وجود دارد که مجبور به کنار آمدن با آنها هستید. سایه‌ها ممکن است توانایی شما در پخت و پز و آماده‌سازی غذا را مختل کنند، بنابراین داشتن نور کافی می‌تواند بسیار مفید باشد.

سبک منحصر به فرد را اضافه می کند: چراغ‌های زیرکابینت، قادر است سبک منحصر به فردی را به آشپزخانه شما اضافه کند. داشتن یک سبک منحصر به فرد و مدرن در آشپزخانه شما می‌تواند به خانه شما ارزش افزوده دهد. انتخاب رنگ نور بهتر است بر اساس معماری فضا و رنگ کابینت‌ها انتخاب شوند.

اگر آشپزخانه شما، شامل رنگ‌های گرم مانند قرمز، بنفش، نارنجی می‎‌شود، شما باید از نور گرم استفاده کنید تا آشپزخانه باشکوه و لوکس دیده شود. برای یک آشپزخانه با تنالیته سرد یا خنثی شما بایستی از نور سرد استفاده کنید.

آیا قصد دارید برای ایمن‌تر شدن آشپزخانه خود نور مخفی نصب کنید؟

در این صورت، نصب مستقیم چراغ‌ها در زیر کابینت نمای واضحی از میزها را برای شما فراهم می‌کند. این باعث می‌شود هنگام آشپزی و کار با چاقو، انگشت شما آسیب نبیند. آنها همچنین می‌توانند کف آشپزخانه را روشن کنند که این امر به شما کمک می‌کند شب‌ها به راحتی در آشپزخانه کار کنید.

اگر می‌خواهید عنصر روشنایی دیگری اضافه کنید تا به شما کمک کند سایه‌ها را از بین ببرید و آشپزخانه خود را کارآمدتر کند، استفاده از نور مخفی قسمت زیرین جزیره می‌تواند انتخابی مناسب برای شما باشد و شخصیت منحصر به فرد به آشپزخانه شما ببخشد.

  جهت مشاوره در زمینه نصب و قیمت چراغ‌های زیرکابینتی با ما در تماس باشید.