چراغ‌های آویز کوچک با ابعاد مینی یک انتخاب مناسب برای خانه‌های مدرن است. آویز بزرگتر لزوما انتخاب بهتری نیست. در ادامه به شما خواهیم گفت که علت این موضوع چیست. وقتی صحبت از راه‌حل‌های متنوع برای روشنایی فضا می‌­شود، آویز مینی به عنوان یک انتخاب عالی برای بسیاری از اتاق‌ها و تاسیسات مختلف است.

چراغ‌های آویز مینیاتوری تقریباً همان کارایی آویز یا لوستر متوسط تا بزرگ را دنبال می کنند:

  • تأمین نور عمومی محیط
  • نورپردازی متمرکز در سطح

این چراغ‌های آویز کوچک در مقایسه با لوسترها و آویزهای متوسط، جمع و جورتر و نسبتا ظریف‌تر هستند. این محصولات گزینه‌ای مناسب برای فضاهای کوچک است.

مزیت‌های چراغ‌های آویز کوتاه

دلایل زیادی وجود دارد که موجب خواهد شد آویزهای کوچک را به جای لوسترهای سنتی انتخاب کنید. این چراغ‌های جمع و جور نسبت به نمونه‌های بزرگترشان هزینه کمتری دارند. این باعث می­‌شود که آنها در دسترس طیف گسترده‌تری از صاحبان خانه باشند و به شما امکان داده شود با بودجه مالی کم هم، طراحی نورپردازرای در خانه خود اجرا کنید.

اندازه جمع و جور چراغ‌های آویز کوچک، موجب شده آنها را برای سبک‌های مختلف روشنایی استفاده کنید. می‌­توانید در اتاق‌های کوچکتر و یا سقف‌های کم ارتفاع از این آویز کوچک استفاده کنید. شما در این نوع نورپردازی انعطاف‌پذیری بسیار بیشتری خواهید داشت. می‌­توانید چندین آویز مشابه یا هماهنگ را با هم گروه کنید یا آنها را با سبک‌های دیگر نور پردازی ترکیب کنید و لایه‌های نوری ایجاد کنید.

آویزهای کوچک با چراغ‌های توکار، دیوارکوب‌ها، چراغ‌های کف و یا حتی آویزهای بزرگتر هماهنگی خوبی دارند.

از چراغ های کوچک آویز در کجا استفاده کنیم؟

یکی از بهترین مزیت‌ها در مورد چراغ آویز مینیاتوری، کاربردهای متنوع آن است. این چراغ‌ها به لطف اندازه جمع و جور و سبکی که دارد، تقریبا در هر جایی از خانه شما جای می­‌گیرد.

آشپزخانه

یکی از رایج‌ترین موارد استفاده از چراغ‌های آویز جمع و جور، استفاده در مکان‌هایی مانند یک جزیره مرکزی یا پیشخوان شبه جزیره در آشپزخانه، میز ناهارخوری کوچک و میز صبحانه است. برای نواحی بزرگتر، چند آویز کوچک پشت سر هم در یک راستا آویزان کنید.

سالن پذیرایی

اتاق‌های نشیمن و اتاق‌های خانوادگی نیز مناطق اصلی برای چراغ‌های آویز کوچک هستند. تعدادی از آن‌ها را بالای میز پذیرایی خود جمع کنید تا ظاهر یک لوستر را تقلید کند. به این ترتیب بدون نیاز به فضای و ارتفاع زیاد، در این میزهای کوچک، نور مورد نیاز خود را دریافت خواهید کرد و فضای کافی برای نوشیدنی یا یک وسیله تزئینی کوچک برای شما باقی خواهد ماند.

اتاق‌ها

در اتاق خواب خود هم می‌­توانید از چراغ‌های کوچک سقفی استفاده کنید. از آنها برای روشنایی شب خود استفاده کنید تا بتوانید سطح میز، کتاب و سایر وسایل ضروری قبل از خواب را به راحتی مشاهده کنید. بسته به اندازه اتاق خواب خود، از چند آویز کوچک در یک خوشه استفاده کنید. تا یک مکان آرام با نور ملائم را در اختیار داشته باشید.

فضای باز

برخی از چراغ‌های آویز کوچک برای استفاده در فضای باز طراحی شده‌اند. این سبک نور پردازی برای مناطق پاسیو پوشیده عالی خواهد بود. به شما این امکان را می‌­دهد چراغ‌ها را روی میز ناهار خوری بیرونی یا مبلمان فضای باز خود آویزان کنید تا محیطی روشن‌تر و زیبا ایجاد کنید.

ورودی‌ها

اگر سقف بلندی در ورودی منزل خود دارید، می‌­توانید در آنجا هم از آویز استفاده کنید. در صورت وزش باد در محل عبور هوا، در نصب آن کمی احتیاط کنید. احتمال دهید که در این شرایط به در یا دیوار برخورد می‌­کند یا نه.

نحوه انتخاب چراغ‌های آویز کوچک

در گروه چراغ‌های سقفی کوچک، تنوع نسبتا کمی مشاهده خواهید کرد. این چراغ‌ها معمولا ساده و مینیمال هستند. در ادامه فاکتورهای حائز اهمیت در انتخاب این محصولات نورپردازی را برای شما ذکر خواهیم کرد.

اندازه چراغ‌های آویز

اگرچه آویزهای مینی، بسیار کوچکتر از سبک‌های دیگر محصولات روشنایی هستند، اما هنوز هم طیف گسترده‌ای از اندازه‌ها در دسترس است. اندازه‌ای که برای فضای شما بهترین باشد به نحوه استفاده از نور بستگی دارد.

به عنوان مثال، هنگام گروه‌بندی چراغ‌ها، می‌­توانید همه آنها را در یک اندازه انتخاب کنید و یا اندازه آنها را متفاوت انتخاب کرده و از نظر شکل ظاهری مطابقت دهید تا زیبایی بصری بیشتری ایجاد کند.

اندازه اتاق را نیز در نظر بگیرید. اتاق‌های بزرگتر، به ویژه اتاق‌هایی که سقف بلند دارند، می‌توانند چراغ‌های آویز بیشتری را در خود جای دهند. از طرف دیگر، فضای کوچکتر نیز با نورهای کوچکتر زیباتر خواهد شد. اگر چراغ‌هایی که انتخاب می‌­کنید برای اتاق خیلی بزرگ هستند، می‌­توانند فضا را فریب دهند و حواس شما را از سایر وسایل تزئینی پرت کنند و صرف روشن‌تر شدن بخشی از اتاق بشود.

رنگ لامپ و رنگ سر پیچ

هنگامی که اندازه مناسبی را برای چراغ‌های آویز کوچک خود انتخاب کردید، می‌­توانید انتخاب‌های خود را با توجه به رنگ محدود کنید. شما می­‌خواهید اطمینان حاصل کنید که چراغ‌های شما با دکوراسیون دیگر اتاق مطابقت دارد یا خیر. اگرچه نیازی به مطابقت کامل با همه چیز وجود ندارد. طرح کلی اتاق را در نظر بگیرید و اجازه دهید مشاهدات شما را راهنمایی کند.

وقتی نوبت به سرپیچ فلزی می‌­رسد، به این فکر کنید که آیا رنگ فضای شما گرم است یا سرد. نورهای رنگی با ته رنگ گرم شامل قهوه‌ای‌ها، قرمزها و زردها با نورپردازی در سرپیچ‌های رنگ گرم مانند طلایی یا برنزی، بهترین شکل را خواهند داشت.

سرپیچ نقره‌ای یا نیکل را برای طرح‌های رنگی سرد، که زیر نور‌های آبی یا خاکستری وجود دارد انتخاب کنید. سرپیچ‌های سیاه و سفید نسبتاً خنثی هستند و می‌­توانند با هر یک از زیر بناها هماهنگ شود.

انتخاب سبک کلی نورپردازی

هنگام انتخاب سبک آویز کوچک خود، زیبایی کلی خانه خود را در نظر بگیرید. اگر سلیقه شما به سمت سبک مدرن گرایش دارد، به دنبال چراغ‌هایی باشید که این سبک را بازتاب می­‌دهند.

برای مثال، ممکن است چراغ‌هایی را انتخاب کنید که دارای اشکال هندسی، خطوط واضح و سایر عناصر معاصر مانند شیشه و کروم باشد. از طرف دیگر، برای سبک‌های سنتی‌تر، شما باید به دنبال چراغ‌های سقفی باشید که دارای یک سبک کلاسیک هستند. مانند نقوش فلزی تزئین شده یا نقوش گل.

منابع نوری چراغ‌های آویز کوچک

در آخر، شما باید نوع منبع نور را برای وسایل روشنایی آویز خود انتخاب کنید. لامپ‌های مات نور ملایمی را ایجاد می‌کنند، که سایه‌های خشن را در اتاق یا نقاط گرم را در سایه مات ایجاد نمی‌کند. در حالی که لامپ‌های شفاف می‌­توانند به خودی خود نقش تزئینی باشند. مانند لامپ‌های ادیسون با نمای قدیمی که با رشته‌ها کنفی دیزاین شده است.

سوئیچ‌های دیمر هم می‌­توانند به سفارشی‌سازی طراحی نور شما کمک کنند. اگرچه شما فقط می‌­توانید از وسایل و لامپ‌هایی استفاده کنید که مخصوص این کار طراحی شده‌اند. وسایل کم نور به شما این امکان می‌­دهند در طول روز روشنایی را متناسب با نیازهای مختلف و شرایط نوری تنظیم کنید.

کم نور کردن چراغ‌های آویز کوچک حالتی متفاوت از روشنایی آنها در تمام مدت ایجاد می­‌کند. بنابراین با تنظیمات مختلف بازی کنید تا بهترین گزینه را برای خود پیدا کنید. نصب هر لایه نور را روی سوئیچ اختصاصی خود در نظر بگیرید، تا کنترل کاملی بر روی هر عنصری که ممکن است بخواهید کمرنگ یا خاموش شود داشته باشید.

استفاده از لامپ‌های رشته‌ای و LED برای آویزها

در نهایت، بسیاری از وسایل به شما این امکان را می­‌دهند که لامپ‌های رشته‌ای و LED را انتخاب کنید. به طور کلی، لامپ‌های رشته‌ای مقرون به صرفه‌تر هستند، گرچه به داشتن طول عمر طولانی معروف نیستند. از طرف دیگر، لامپ‌های LED می­‌توانند مدت زمان طولانی دوام داشته باشند، به خصوص اگر هر روز از چراغ استفاده نکنید.

نه تنها این، بلکه از نظر مصرف انرژی نیز کارآمدتر هستند و ارزش سرمایه‌گذاری اضافی را برای آنها فراهم می­‌کند. برخی از آویزهای کوچک دارای اجزای LED یکپارچه هستند. به این معنی که منبع نور در وسایل تعبیه شده هستند و نه چیزی است که می­‌توانید جایگزین کنید. اما با LED‌ها، به هر حال ممکن است هرگز نیازی به تعویض آن نداشته باشید.

نحوه نصب آویزهای کوچک

آخرین مرحله، نصب چراغ‌های آویز مینی جدید شما است. برای بهترین نتیجه، ما همکاری با یک برقکار متخصص را توصیه می‌­کنیم. تا هرگونه وسایل سیم‌کشی را در خانه خود نصب کنید. اگرچه چراغ‌های جدید شما ممکن است با طناب‌های آویز بلند ارائه شود، اگر برای فضای شما مناسب نیست، لازم نیست از تمام طول آویز استفاده کنید. برقکار شما می­‌تواند سیم‌ها را کوتاه کند تا به ارتفاع مورد نظر خود برسید.

اگر چراغ‌های آویز را در مناطقی آویزان می­‌کنید که مسیر رفت و آمد شما هستند، اطمینان حاصل کنید که آنها را به اندازه کافی کوتاه کرده باشید تا هنگام عبور از آنجا، با آویزها برخورد نکنید.

وقتی چراغ‌های سقفی را روی میزهای ناهارخوری آویزان می­‌کنید، می‌­توانید آنها را کمی پایین آویزان کنید­، مخصوصا اگر در وسط میز قرار بگیرند. از آنجا که همه ما هنگام غذا خوردن نشسته هستیم، حداقل خطر از بابت چراغ در مسیر شما وجود دارد. حدود 24 تا 36 اینچ بالاتر از سطح میز را هدف قرار دهید تا مهمانان بتوانند یکدیگر را در کنار میز ببینند.

اگر از چراغ آویز برای جایگزینی چراغ برق موجود استفاده می­‌کنید، مراحل نصب برای شما باید نسبتا ساده باشد. شما به سادگی باید چراغ قدیمی را برداشته و چراغ جدید را متصل کند.

برای مناطقی که قبلا برای چراغ‌های سقفی سیم‌کشی در نظر گرفته نشده است، ممکن است لازم باشد سیم کشی جدیدی نصب کنید. برق‌کار شما می­‌تواند به شما در مورد مراحل خاصی که باید برای آماده شدن خانه خود برای چراغ‌های آویز کوچک طی شود، توصیه‌های لازم را بکند.

جمع بندی

چراغ‌های آویز کوچک در مقایسه با لوسترها و آویزهای متوسط، جمع و جورتر و نسبتا ظریف تر هستند. این محصولات گزینه‌ای مناسب برای فضاهای کوچک است.

اندازه چراغ‌های آویز کوچک، موجب شده آنها را برای سبک‌های مختلف روشنایی استفاده کنید. شما می‌­توانید در اتاق‌های کوچکتر و یا سقف‌های کم ارتفاع از این آویز کوچک استفاده کنید. در این نوع نورپردازی انعطاف‌پذیری بسیار بیشتری خواهید داشت. می‌­توانید چندین آویز مشابه یا هماهنگ را با هم گروه کنید یا آنها را با سبک‌های دیگر نور پردازی ترکیب کنید.

همچنین به دلیل اندازه جمع و جور و سبکی که دارد، تقریبا در هر جایی از خانه شما به راحتی جای می­‌گیرد. می‌­توانید همه آنها را در یک اندازه انتخاب کنید و یا اندازه آنها را متفاوت انتخاب کرده و از نظر شکل ظاهری مطابقت دهید تا زیبایی بصری بیشتری ایجاد کند.