تعیین چگونگی نورپردازی یک اتاق به آن سادگی هم که فکر می‌کنید نیست. صرفا اتصال چراغ‌های موردعلاقه شما کفایت نمی‌کند. یک اتاق با نور مناسب شما را برای دستیابی به توازنی مطلوب در شکل ظاهری و عملکرد کمک می‌کند. وسایلی که از نظر بصری جذاب هستند و به زیبایی اتاق می‌افزایند، می‌بایست در عین حال نور مناسبی را برای عملکرد هر چه بهتر شما در اتاق فراهم کنند.

بهترین روش، استفاده از نورپردازی لایه‌بندی شده است. استفاده از چندین سبک از نورپردازی برای دستیابی به میزان روشنایی مطلوب کاملا ضروری خواهد بود. متخصصان نورپردازی و دکوراسیون شما را در مهمترین موارد، برای انتخاب محصولات روشنایی در هر اتاق از یک خانه گرفته یا یک پروژه اداری راهنمایی می‌کنند.

عناصر مهم در نورپردازی شامل روشنایی عمومی، روشنایی متمرکز، نور طبیعی محیط یا ترکیبی از هر سه است. استفاده از هر یک از آنها به نیاز شما و بهره‌گیری از ویژگی‌های منحصر به فرد اتاق و برنامه تعیین شده برای استفاده از فضا بستگی دارد.

نورپردازی سالن غذاخوری

دو اولویت برای نورپردازی اتاق ناهارخوری را باید در نظر داشته باشید. این موارد شامل ارائه روشنایی کلی از طریق نورپردازی عمومی و خلق فضای جذاب بصری با نور متمرکز است. برای انجام این کار باید این دو لایه نوری را در فضای خود بگنجانید. بسته به نوع چیدمان، اندازه وسایل، زیبایی و فضای موجود ممکن است به یک یا چند نوع وسایل روشنایی در یک اتاق نیاز داشته باشید. در اینجا لیستی از انواع روشنایی وجود دارد که می‌توانید برای یک اتاق غذاخوری با نور مناسب در نظر بگیرید.

روشنایی عمومی

این تجهیزات روشنایی عمومی نور موردنیاز شما را برای فعالیت‌های روزمره فراهم می کند:

  1. هالوژن‌ها و چراغ‌های توکار
  2. لوستر و آویز
  3. دیوارکوب‌ها که منطقه خاص را با ایجاد یک نقطه کانونی یا ایجاد حالت مشخص برجسته می کنند.

انتخاب لامپ مناسب

هر محصولی که به عنوان لامپ "استاندارد" شناخته می‌شود، با برق گرم یک رشته تنگستن به اندازه کافی برای تولید نور مرئی مناسب است. این لامپ‌ها می‌بایست کاملا قابل تنظیم باشد و متوسط زندگی 1500 ساعت را جوابگو باشد.

ال ای دی ها

لامپ‌های LED از بدو پیدایش به سرعت به محبوب‌ترین لامپ‌ها تبدیل شدند. به معنای واقعی کلمه، استاندارد هستند. زیرا تقریباً هیچ گرمایی ساطع نمی‌کنند و در مکان‌های مختلف به خوبی عمل می‌کنند. کارایی آن‌ها حداقل 75٪ بیشتر از لامپ‌های رشته‌ای استاندارد است و به طور متوسط  25000 ساعت طول عمر دارند.

دمای رنگی

دمای رنگ نشان‌دهنده رنگ نسبی نوری است که یک منبع نور از خود ساطع می‌کند. مقیاس دما بر حسب کلوین اندازه‌گیری می‌شود. منابع روشنایی با نور گرم دمای رنگ کمتری دارند. معمولاً حدود 2700-3000K. دیگر منابع روشنایی دمایی در حدود 3000-4000K دارند نور سفید را ساطع می‌کنند که شبیه به نور روز است.

 دیمر و کنترل روشنایی

این تجهیزات انعطاف‌پذیری خاصی را در ناحیه موردنظر شما ایجاد می کنند. در نتیجه به شما سطح مطلوبی از روشنایی را ارائه می‌دهد و روشنایی مطلوب طبق شرایط خاص یا خلق و خوی دلخواه شما در فضا ساطع می شود.

نورپردازی آشپزخانه

سه اولویت برای نورپردازی آشپزخانه ارائه شده که شامل روشنایی کلی از طریق نورپردازی عمومی، ایجاد شرایط مطلوب برای استفاده از فضا با نورپردازی متمرکز و ایجاد فضای جذاب بصری با دیگر تجهیزات نورپردازی است. برای انجام این کار، باید سه لایه نوری را در فضای خود بگنجانید.

در رابطه با آشپزخانه نیز باید بسته به نوع چیدمان، اندازه اجزای موجود در محیط، نیاز شما به زیباسازی و فضای موجود تصمیم‌گیری شود. این موارد تعیین خواهد کرد که به یک یا چند نوع از وسایل روشنایی در یک آشپزخانه نیاز دارید. در ادامه فهرستی از انواع تجهیزات روشنایی وجود دارد، که می‌توانید برای یک آشپزخانه با نور مناسب در نظر بگیرید.

  1. چراغ‌های توکار و روکار برای روشنایی عمومی آشپزخانه
  2. چراغ‌های آویز برای روشنایی بالای جزیره
  3. دیوارکوب
  4. چراغ‌های خطی برای روشنایی زیر کابینت و سینک
  5. روشنایی داخل کمد، قفسه و شلف‌ها

روشنایی اتاق نشیمن

در اینجا هم همان سه اولویت برای نورپردازی اتاق نشیمن ارائه شده است. برای انجام این کار، باید این سه لایه نور را در فضای خود بگنجانید. بسته به نوع چیدمان فضای نشیمن، اندازه وسایل، عناصر زیبایی و فضای موجود ممکن است به یک یا چند نوع وسایل روشنایی در یک اتاق نیاز داشته باشید که تمامی آ‌ها با دیگر موارد ذکر شده مشترک است.

نور اتاق نشیمن باید چند لومن داشته باشد؟

از آنجا که این سالن به طور عمده برای استراحت استفاده می شود، نور اتاق نشیمن نباید خیلی روشن باشد. ما 100 لومن در هر متر مربع را توصیه می‌کنیم. بنابراین اگر اتاق نشیمن شما 20 متر مربع است، در مجموع به 2000 لومن نیاز دارید.

چه میزان دمای رنگی برای چراغ های اتاق نشیمن مناسب است؟

نور گرم بین 2700 تا 3300 کلوین به خصوص در اتاق نشیمن دلپذیر تلقی می‌شود. به لطف چراغ‌های LED مدرن، می‌توانید ایده‌های نورپردازی خود را در اتاق نشیمن آزادانه اجرا کنید. در اینجا چند پیشنهاد برای دستیابی به محیط ایده آل شما آورده شده است:

نقاطی در فضای نشیمن وجود دارد که می‌تواند به صورت جداگانه توجه افراد را به وسایل تزئینی جلب کند. مانند گلدان‌ها، ظروف دکوراتیو و تابلوهای نقاشی که با نور پردازی متمرکز می‌تواند بیشتر جلب توجه کند. بوفه‌ها، قفسه‌ها و طاقچه‌های شیشه‌ای را با می‌توان با چراغ‌های ال‌ای‌دی نورپردازی کنید.

آباژورها گزینه بسیار خوبی برای ایجاد سایه روشن‌ها در فضا هستند. آن‌ها نیازهای مربوط به روشنایی را برطرف می‌کنند. برای اینکه بتوان نور را متمرکز کرد از آباژور استفاده می‌کنیم.

تصور کنید که در سالن‌ نشیمن قصد خواندن کتابی را دارید؛ یک آباژور ایستاده به شما کمک می‌کند که بهره‌ی بیشتری از نور ببرید.

عواملی که هنگام انتخاب لامپ باید در نظر گرفت:

لومن (روشنایی)

هرچه تعداد لومن بیشتر باشد، لامپ روشن‌تر می‌شود. دانستن این نکته برای روشنایی متمرکز یا زمانی که لامپ نیاز به تأمین نور محیط یک منطقه بزرگ را دارد، حیاتی است.

کلوین (دمای رنگ)

هرچه تعداد کلوین بیشتر باشد، دمای نور "سردتر" است. لامپ‌هایی با درجه کلوین پایین، نور گرم‌تری منتشر می‌کنند.

وات

هرچه تعداد وات بیشتر باشد، لامپ انرژی بیشتری را برای تولید نور مصرف می‌کند.

اندازه

ممکن است محدودیتی در میزان بزرگ بودن لامپ شما وجود نداشته باشد. اما برای ماندن در شعاع مطلوبی از سایه‌ها در انتخاب خود دقت داشته باشید.

طول عمر

انواع مختلف لامپ‌ها با طول عمر طولانی یا کوتاه وجود دارند و LED‌ها طولانی‌ترین طول عمر را دارند. با انتخاب صحیح لامپ‌ها، می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. تعویض زود هنگام لامپ‌ها با عمر کوتاه، به هیچ عنوان اتفاق خوشایندی نخواهد بود.

هزینه

همیشه برای روشنایی بیشتر، بهینه‌سازی مصرف انرژی، عمر طولانی و سازگاری لامپ‌ها با محیط زیست باید هزینه بیشتری بپردازید. LED‌ها بسیار گرانتر از CFL یا لامپ‌های رشته‌ای هستند. اما همانطور که بیان کردیم طول عمر بیشتری دارند.

جمع بندی

 نورپردازی خانه یا آپارتمان یک برنامه هیجان انگیز است، اما می‌تواند یک چالش هم باشد. فاکتورهای بسیاری برای تصمیم‌گیری وجود دارد که مهم‌ترین‌شان سبک طراحی، رنگ و قیمت لامپ‌ها است.

انتخاب چراغ مناسب گام مهمی در طراحی نورپردازی خانه زیبا و امن شما است. اما کدام چراغ را باید خریداری کنید؟ گزینه‌های بسیاری وجود دارد. باید محیط را در نظر بگیرد. یعنی اجزای چیدمان شده، نوع کاربری و نور مطلوبی که انتظار دارید، همگی این موارد تعیین کننده خواهند بود.