استفاده از روش‌های نورپردازی مدرن، یکی از بهترین روش‌ها برای ایجاد  تغییر در خانه است. استفاده از نورپردازی مناسب به معنای روشن کردن تمام قسمت‌های خانه نیست. طراحان برجسته‌ی دکوراسیون اعتقاد دارند که اگر نورپردازی دکوراسیون داخلی یک خانه به درستی طراحی شود، همه‌ی افراد در آن احساس آرامش و راحتی می‌کنند در حالی که خودشان هم علت اصلی آرامش را نمی‌دانند.

نکاتی که قبل از نورپردازی یک خانه باید بدانید:

نورپردازی مسکونی بر خلاف سایر کاربری‌ها کاملا شخصی است. باید مخاطب را بشناسید و خواسته‌های او را بدانید.

  1. مطالب را به زبان ساده توضیح دهید برای مثال برای دمای رنگ بهتر است دو دمای رنگ را به کارفرما نشان دهید تا منظور شما را به خوبی متوجه شود.
  2. از تصاویر پروژه‌های دیگر کمک بگیرید. بسیار مهم است که ذهنیت کارفرما را حتی اگر خودش به درستی نمی‌تواند بیان کند بشناسید. در این راستا تصاویر و عکس‌العمل کارفرما اهمیت زیادی دارد.
  3. بدون اطلاع از طراحی داخلی نورپردازی داخلی معنی ندارد. شما نیاز دارید جزئیات چیدمان را بدانید و بر اساس آنها طراحی کنید.
  4. با نورهای تاکیدی اولویت‌بندی‌های ادراکی ایجاد کنید. این نورها بر عناصر دکوراتیو و نقاط تاکید در طراحی داخلی می‌تواند باشد.
  5. همه منابع نور را در دید قرار ندهید با پنهان کردن منبع و نمایش نور فضای جذاب‌تری ایجاد کنید.
  6. دیوارها را روشن کنید نه صرفا کف را. روشن کردن کف فضا را دلگیر می‌کند درحالیکه با روشن کردن دیوارها فضا بزرگتر و دلبازتر به نظر می‌رسد.
  7. در واحدهای مسکونی می‌توان دمای رنگ را محدوده سفید از 2200-3500 کلوین تغییر داد اما نورهای رنگی را وارد محیط مسکونی نکنید، مگر در موارد خاص مانند اتاق بازی یا سناریوهای نورپردازی برای پخش فیلم یا مهمانی.
  8. عملکردهای خرد فضاها را شناسایی کرده و برای آنها نور عملکردی و در حد امکان قابل تنظیم قرار دهید برای مثال برای مطالعه در اتاق نشیمن و یا بالای میز غذاخوری.
  9. برای برخی فضاها به چند سناریوی نور فکر کنید. برای مثال اتاق نشمین می‌تواند حالت‌های رمانتیک، پر انرژی و ... داشته باشد که با تعدد و دسته‌بندی منابع نور و قابلیت تنظیم شدت روشنایی امکان پذیر است.
  10. در طراحی سقف و  کناف‌بندی‌ها شکل‌های عجیب غریب ایجاد نکنید. یادمان باشد که در درجه اول خانه محل آرامش است.