lighting grazes down the back of the shower reflecting in the mirror

نور عمومی:

استفاده از چراغهای توکار و روکار معمول ترین شیوه برای نورپردازی محیطی سرویس بهداشتی میباشد. مهمترین نکته در جایگذاری استفاده از منابع نور فروتاب دقیقا بالای قسمتی که فرد مقابل آیینه می‌ایستد سایه های نامناسبی را ایجاد میکند.

hanging pendants and floor lights light up a modern basin unit

2. نور وظیفه ای

یکی از مهمترین نکات در نورپردازی حمام نورپردازی در اطراف آینه است زیرا شما برای اصلاح ، شستن و آرایش به نورپردازی وظیفه ای نیاز دارید. بهترین راه برای رسیدن به این هدف داشتن نور در هر دو طرف صورت است. اکنون آویزهایی به جای چراغ های دیواری برای آویزهای دو طرف آینه وجود دارد.  همچنین می توانید چراغ های دیواری با حباب مات در نظر یگیربد و یا از چراغهای بالا آینه کمک بگیرید. برای روشنایی در پشت آینه از نوار Contour HD27 استفاده کنید که جلوه ای شناور ایجاد می‌کند.

a free standing bath is lit with both up and downlights

3. وان رویایی:

یکی از روشهای جدید برای نورپردازی وان،اجرای چراغهای دفنی 12 ولت مینی در کنج و نورپردازی پنجره‌ها میباشد. این سبک نورپردازی فضا را خارق العاده کرده و لذت دوش گرفتن را دو چندان می‌کند.

white bathroom with layered lighting


عمق بخشیدن به سرویس بهداشتی:

 استفاده از اکسسوری، وسایل دکوراتیو و ملزومات آرایشی و بهداشتی؛ معمولا در حمام‌ها وجود دارد. قرادادن آنها برروی شلف،طاقچه و کمدها و نور·  پردازی به وسیله چراغهای خطی و چشمی ال ای دی باعث عمق دادن و اضافه شدن یک لایه نوری به حمام شما می‌شود.

Floating basin unit with back lit freestanding back


نورپردازی هوشمند در حمام:

برای شما هم اتفاق افتاده که در نیمه شب و رفتن به سرویس بهداشتی به خاطر اذیت نشدن چشم، چراغهای سرویس را روشن نمی‌کنیم یه راهکار هوشمندانه استفاده از چراغهای خطی سنسوردار زیر کابینت سرویس میباشد.این چراغها نوری غیر مستقیم تولید کرده و پیشنهاد خوبی برای نورپردازی می‌باشد.


silhouette created with uplights to this free standing bath


کنترل نور حمام به کمک دیمر:

 برای ایجاد تعادل در لایه های نورپردازی در سرویس بهداشتی استفاده از دیمر امری ضروری است. دیمرها به شما امکان این را می‌دهند که شدت نور را کم یا زیاد کنید و این به معنای این است که می‌توانید حال و هوای حمام را با تنظیم میزان نور تغییر بدهید. در حمام استفاده از دیمر می تواند باعث شود نورعمومی،نور کار و نوری که برروی سطح زمین میفتد را کنترل کنید.

contemporary bathroom with floating basin and back lit bath with large decorative pendant


استفاده از چراغهای IP دار:

·دقت کنید که زیباسازی حمام نباید امنیت شما را به خطر بیاندازد، همانطور که می دانید آب و الکتریسیته در ارتباط با یکدیگر می توانند بسیار خطر آفرین باشند و حمام برای همنشینی این دو عنصر زمینه ی مناسبی را فراهم می کند.استفاده از چراغهای 12 ولت و یا چراغهایی با استاندارد IP که بیانگر سطح مقاومت لوازم الکتریکی در برابر نفوذ رطوبت و گرد و غبار است،پیشنهاد میشود.  حتما برای سیم کشی و تامین روشنایی حمام از متخصصان کمک بگیرید و ترجیحا کار  را خودتان انجام ندهید.

برای نورپردازی سرویس بهداشتی به نکات زیر دقت کنید:

✔ از یک منبع نور برای روشن کردن تمام سرویس استفاده نکنید وترجیحا سعی کنید از یک برند محصولات روشنایی را تهیه کنید.به علت تفاوت در رنگ نور،کیفیتو...

✔نور وظیفه ای در اطراف آیینه به گونه ای که دو منبع نور متفارن در تراز خط دید (حدود 1.5 متر) در دو طرف آیینه طراحی شود. میتوان در بالای آیینه از چراغهای بالا آینه ای با شدت کمتر نیز استفاده نمود.

✔استفاده از منابع نور فروتاب دقیقا بالای قسمتی که فرد مقابل آیینه می ایستد سایه‌های نامناسبی را ایجاد میکند.

✔استفاده از قابلیت تنظیم میزان روشنایی ( دیم کردن) به ایجاد حس های متعدد مانند رماتیک‌شدن فضا کمک میکند.

✔ با چراغهای توکار سقف را سوراخ سوراخ نکنید.

✔نور عمومی در حد 100-200 لوکس برای تامین نور حداقلی فضا ( ترجیحا از نور غیرمستقیم استفاده شود).

✔ دمای نور مناسب 2700-3000 کلوین است ( 2700 حالت آرامبخش و گرمی به فضا میدهد و k3000 نزدیک‌تر به نور روز).

✔با توجه به میزان در معرض آب بودن چراغها با IPمناسب را انتخاب کنید

✔استفاده از منابع نور تاکیدی برای تاکید بر معماری و یا محصولات دکوراتیو

✔روشن کردن مخفی کف به صورت خط نوری میتواند نقش هدایت کننده و جذابی داشته باشد.

توجه به بازتابها و خیرگی. بازتاب منابع نوری در آیینه میتواند منجر به خیرگی گردد.