طراحی حرفه‌ای و اصولی اتاق خواب می‌تواند این فضا را از یک اتاق معمولی، به پناهگاهی برای آرامش تبدیل کند. یکی از مهم‌ترین عناصر در دیزاین و طراحی این اتاق آرامبش‌بخش، نورپردازی اتاق خواب است. روشنایی مطلوبی که به خوبی بتواند فضا را فرا بگیرد، نتیجه یک دیزاین حرفه‌ای با آگاهی از اصول طراحی خواهد بود. می‌تواند یک اتاق را به سادگی تغییر دهد و جلوه‌ای متفاوت را به نمایش بگذارد.

در هنر طراحی و نورپردازی، ظرافت خاصی وجود دارد که موجب می‌شود چیدمان و دکوراسیون موردنظر شما، به هر فضایی بیاید. اتاق خواب نیز از این قاعده مستثنی نیست. با استفاده از نور طبیعی و استفاده از محصولات روشنایی، کنترل رنگ‌ها و شدت نور را در دست دارید. می‌بایست فضایی را طراحی کنید که در یک نگاه انتقال‌دهنده حس آرامش و سبکی باشد.

انواع مختلف محصولات روشنایی مناسب برای اتاق خواب

امروزه اتاق خواب فقط برای خوابیدن نیست. در حال حاضر از این اتاق برای ریلکسیشن با انجام برنامه‌هایی همچون یوگا، مدیتیشن و یا گوش دادن به موسیقی ملایم و خواندن کتاب استفاده می‌شود. به این ترتیب برای فراهم کردن فضایی امن و آرام و بهره‌گیری از سودمندی آن، چندین نوع چراغ مختلف نیاز است. در صورتی که تعادل بین این چراغ‌ها به درستی رعایت شود، می‌توانید انواع روشنایی‌ها را گردهم آورید.

روشنایی محیط اتاق خواب

روشنایی محیط که در اصلاح اصولی‌تر با نام روشنایی عمومی شناخته می‌شود، پایه و اساس یک طرح نورپردازی اتاق خواب خوب است و کمک می‌کند تا نور نرم را با دسترسی گسترده‌ای فراهم کنید. اتاق را به کمک نور طبیعی از طریق پنجره‌ها و نورهای بیرونی هم می‌توان روشن کرد.

این میزان از نور امکان مشاهده اجسام و انجام کارهای ساده را آسان می‌کند، بدون خشن بودن یا مستقیم بودن اشکال دیگر نور، اما در زمان غروب خورشید نیاز به چراغ‌های متنوع داریم. برای ایجاد این فضای زیبا و راحت در اتاق خواب نکاتی را که لازم است بیان می‌کنیم.

یک نورپردازی ایده‌آل برای هر ساعت از شبانه روز، می‌تواند در صورت لزوم درخشش گسترده نور را به محیط ببخشید. اینکار اغلب توسط اشکال مختلف لامپ‌های سقفی مانند لوستر، آویز و یا پنل‌های توکار ارائه شده است. همچنین لامپ‌های کف می‌توانند این نوع نور را از زوایای غیر اصولی فراهم کنند و گزینه‌های زیادی را برای اجرای سبکی از نورپردازی در اختیار شما قرار دهند.

روشنایی عمومی اتاق خواب

برای کارهای متمرکز مانند خواندن، نظافت یا آرایش کردن، چراغ‌های مختلفی وجود دارند که نور روشن و متمرکز را فراهم می‌کنند. در نتیجه انجام این امور برای ما آسان خواهد شد. چراغ‌های رومیزی نمونه کلاسیک چنین نوری هستند. همچنین چراغ‌های آباژور، آویزها و دیوارکوب‌ها به مشتریان این امکان را می‌دهند که از این انواع قدرتمند لوازم روشنایی، در مکان‌های مختلف مانند روی میز و یا کنار بالین از آنها استفاده کنند.

البته نیازهای همه برای روشنایی فضا متفاوت است و آن نیازها مشخص خواهد کرد که چه نوع منبع روشنایی و چه تعداد از آن‌ها را می‌بایست تهیه کنید. چراغ‌های رومیزی با سایه‌های رنگ روشن، برای خواندن کتاب‌ها بهتر از چراغ‌هایی هستند که سایه های تیره دارند. چرا که سایه‌ای تیره روشنایی نور را رقیق می‌کند. چراغ‌های رومیزی بازویی برای خواندن متمرکز خوب هستند، در حالی که چراغ‌های رومیزی هنری‌تر طراحی شده‌اند یا حتی آویزها فضایی آرام‌بخش‌تری را در محیط ایجاد می‌کنند.

پس از اینکه شما یک سبک نورپردازی اتاق خواب را انتخاب کردید با چراغ‌ها محیط اتاق خواب خود را طراحی کنید. چراغ‌های اتاق خواب وظیفه دارند فضا را برای شما باشکوه‌تر کنند. برای کارهایی که جهت انجام دادن آنها به نور بیشتری نیاز دارید، می‌بایست تعداد بیشتری از آن‌ها را استفاده کنید.

در انتخاب انواع آن‌ها سبک خود را در نظر بگیرید. این محصولات متنوع هستند و نباید طراحی ذهنی خود را در زمان خرید فراموش کنید. چراغ‌های آویز درخشش نرم و دعوت کننده‌ای دارند، شبیه به روشنایی نور مهتاب هستند و آرامش محیط را فراهم می‌کنند.

علاوه بر اینکه جوی دنج ایجاد می‌کنند، توجه را به منطقه‌ای که در آن قرار داده‌اید جلب می‌کنند. دیوارکوب‌ها، چراغ‌های خطی و روشنایی توکار همگی در اختیار شما قرار دارند تا به نحو احسنت فضای اتاق خواب را نورپردازی کنید. بنابراین، به یک تامین‌کننده نور عمومی فضا، چند چراغ آویز و چراغ رومیزی احتیاج خواهیم داشت.

کنترل تنظیم شدت نور دیمر DIMMER

حال که پیکربندی روشنایی اتاق خواب‌ها را دسته بندی کردیم، وقت آن رسیده است که به یک لوازم جانبی روشنایی ارزان قیمت اما بسیار مهم توجه کنید.

این وسیله به شما کمک می‌کند میزان نور اتاق را کنترل کنید. برای بعضی از افراد تاریکی مطلق اتاق آرام‌بخش است. البته این شرایط صرفا برای خواب مناسب است. برای انجام کارهایی همچون مطالعه و استراحت، نور ملائمی احتیاج داریم. برخی اوقات قرار است برای یک مهمانی آماده شویم، در نتیجه به نور بیشتری احتیاج داریم.

نکته مهم‌تر این است که میزان تابش نور را بر اساس خلق و خوی هر روزمان مطلوب می‌دانیم. شما امروز خسته هستید، روز سختی داشتید و نیاز به آرامش دارید. نورپردازی یک فضای راحت در تمام ساعات روز برای آرامش شما، با استفاده از دیمرها تنظیم خواهد شد.

زمانی که تا این حد به نورپردازی اتاق خواب اهمیت می‌دهیم، انتخاب لامپ مناسب نیز مطرح است. لامپ‌های خاصی مانند لامپ‌های فلورسنت فشرده (CFLs) یا LEDهای کم ولتاژ در هنگام کم رنگ شدن مستعد تلنگر زدن و وزوز هستند. دیمرها این وضعیت را به شما هشدار خواهند داد تا نسبت به تعویض آن‌ها اقدام کنید.

قرار دادن چندین چراغ در اتاق خواب

با استفاده از تمام این عناصر مختلف رفتن به سوی ساخت روشنایی خوب برای یک اتاق خواب، می‌تواند دلهره‌آور به نظر برسد. حتی به کشف کردن اینکه چگونه انتخاب کنم و چه سبکی از نورپردازی اتاق خواب را می‌خواهم، دشوار است. چه رسد به ترتیب آنها را در شناخت بهترین حالت و کاربردی ترین راه ممکن برای نورپردازی، پس به ادامه مطالب توجه کنید.

درست است که برخی از چراغ‌ها به خصوص در مکان‌های خاص، به خوبی کار می‌کنند یا به عنوان مکمل دکوراسیون فضا هستند؛ با این حال تمامی این انتخاب‌ها فکر شده انجام پذیر است. چراغ‌ها نه تنها یک ابزار روشنایی هستند، بلکه این فرصت را برای شما ایجاد خواهند کرد تا یک عنصر بصری زیبا بر روی میز یا کنار تخت شما باشند.

چراغ‌ها گسترش پراکنده‌ای از روشنایی را در سراسر دیوارهای فضا ایجاد می‌کنند. آن‌ها می‌توانند در کنار کاربردی که دارند، زیبایی فضا را دو چندان کنند. اما استفاده و تلفیق نامناسب آن‌ها تاثیر عکس خواهد داشت. لوسترها تصاویر خیره کننده‌ای را از خود به نمایش می‌گذارند و از طریق نوری که ارائه می‌دهند فضایی مجلل را برای نورپردازی اتاق خواب شما فراهم می‌کنند.

همه چیز به انتخاب شما برای سبک نورپردازی مربوط می‌شود! این که شما به دنبال چه سبکی از چیدمان و نورپردازی فضا هستید. سبک مدرن را می‌پسندید و یا سبک کلاسیک را دوست دارید، اتاق در صورت نیاز روشنایی زیادی داشته باشد و یا یک نور ملایم همیشگی را می‌پسندید.

چند نوع ترتیب مشخص برای نورپردازی اتاق خواب

سبک قرینه

برای ایجاد قرینگی در فضای فضای اتاق خواب، میبایست دو آویز را در بالای پاتختی‌ها قرار دهید. یک لوستر با ارتفاع مناسب در بالای تخت و قرار دادن دو چراغ رومیزی در کنار آیینه کنسول مناسب است. دیوارکوب‌ها را روی دیوار رو به رویی تختخواب در کنار یک تابلو زیبا قرار دهید. این سبک از چیدمان و نورپردازی معمول است و محیط را چشم نواز خواهد کرد.

سبک تلفیقی

برای یک چیدمان و نورپردازی متفاوت در اتاق خواب از این الگو استفاده کنید. در بالای درب ورودی اتاق خواب از یک آویز با ارتفاع مناسب استفاده کنید. یک آباژور روی میز کنسول قرار دهید. از چراغ‌های ریلی در امتداد بخش بالایی تخت خواب استفاده کنید. چراغ‌های ریلی ظاهری مدرن را به اتاق شما می‌دهد. نور آباژور برای زمانی که احتیاج به نور ملایم دارید مناسب است.

برای روشنایی عمومی اتاق از چند چراغ توکار در گوشه‌های اتاق استفاده کنید. به طوری که به چراغ ریلی خیلی نزدیک نباشند. می‌توانید از یک دیوارکوب در بالای قاب عکس و یا تابلو‌ها استفاده کنید. برای دکوراسیون اتاق جنبه زیبایی و تزئینی دارد. برای زمانی که نور ملائم احتیاج دارید نیز مناسب است.

سبک مدرن

برای اجرای این سبک از نورپردازی اتاق خواب از لوسترهایی با اشکال هندسی و طراحی ساده استفاده کنید. دو انتخاب خواهید داشت. یک لوستر بزرگ را در مرکز اتاق خواب قرار دهید و یا دو لوستر متوسط را به صورت قرینه در دو سمت اتاق روی سقف آویز کنید. از یک آباژور ایستاده و نسبتا بلند در کنار کنسول استفاده کنید. در سمت دیگر یک چراغ رومیزی قرار دهید. چراغ‌های توکار را فراموش نکنید.

سبک کلاسیک

برای اجرای این سبک، نیاز به لوسترهای کریستالی دارید. یک لوستر کریستالی بزرگ را در بالای تخت قرار دهید. دو دیوارکوب را در دو طرف تخت بالای پاتختی‌ها در ارتفاع مناسب نصب کنید. می‌توانید از یک آباژور ایستاده در کنار درب ورودی اتاق خواب استفاده کنید.

دیوارکوب‌ها را در چند جای اتاق نصب کنید. اگر تابلو و یا قاب عکسی روی دیوار اتاق خواب آویزان کرده‌اید، یکی در بالای آن‌ها و دوتای دیگر در کناره‌ها استفاده کنید. در واقع یک مثلث فرضی را تشکیل خواهند داد. روی هر پاتختی یک چراغ رومیزی قرار دهید.

نورپردازی اتاق خواب کوچک

بهترین انتخاب برای شما استفاده از چراغ‌های توکار و چراغ‌های کف است. چرا که فضای کمتری را اشغال می‌کنند. دو چراغ آویز را در دو طرف تخت با ارتفاع مناسب قرار دهید. در این صورت هم نور عمومی اتاق را تامین خواهید کرد، هم از طریق آویزها یک نور ملائم در اختیار دارید. می‌توانید از یک چراغ خطی در بالای آینه و یا تابلوی دیواری استفاده کنید.

جمع بندی

روشنایی محیط که در اصطلاح اصولی‌تر با نام روشنایی عمومی شناخته می‌شود، پایه و اساس یک طرح نورپردازی اتاق خواب خوب است و کمک می‌کند تا نور نرم را با دسترسی گسترده‌ای فراهم کنید. اتاق را به کمک نور طبیعی از طریق پنجره‌ها و نورهای بیرونی هم می‌توان روشن کرد. اما برای شب نیاز به چراغ‌های بیشتر داریم.

فضای اتاق را در نظر بگیرید و سبک نورپردازی موردنظر خود را انتخاب کنید. با استفاده از محصولات روشنایی از قبیل لوستر، چراغ آویز، پنل توکار، چراغ کف، آباژور، چراغ ریلی و چراغ‌های رومیزی فضا را چیدمان و نورپردازی کنید. همانطور که ملاحظه می‌کنید تعداد زیادی از این ابزارها در اختیار شما خواهد بود. در انتخاب آنها دقت کنید تا به سبک مورد نظر خود نزدیک شوید.