چند منظوره‌ترین اتاق در خانه شما، اتاق نشیمن است و باید از یک روشنایی مطلوب بهره‌مند باشد. در این مطلب قصد داریم توصیه‌هایی در رابطه با نورپردازی اتاق نمیشن در اختیار شما بگذاریم. علت توجه به نورپردازی برای استفاده بیشتر و هرچه بهتر از فضا بیان خواهد شد.

شما اوقات زیادی را در این فضا می‌گذرانید و مهم‌تر از آن، به چیدمان و طراحی دکوراسیون این فضا اهمیت بیشتری می‌دهید. چرا که بزرگ‌ترین بخش از خانه شما است. طراحی مناسب فضا می‌تواند عملکرد شما را تحت تاثیر قرار دهد. همانطور که به جای مناسب برای قرارگیری وسایل اهمیت می‌دهید، نورپردازی اتاق نمیشن نیز حائز اهمیت است.

برای انتخاب محصولات روشنایی گزینه‌های زیادی را در اختیار دارید، که از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند. در ادامه به معرفی هر یک از آن ها می پردازیم.

لوسترها:

لوسترها با تنوع بسیار بالایی در بازار بفروش می‌رسد. این شما هستید که باید تصمیم بگیرید چه فرمی از آن‌ها برای نورپردازی اتاق نشیمن شما مناسب است. می‌توان گفت از نظر ابعاد لوسترها از بزرگ‌ترین محصولات روشنایی هستند. در نتیجه بیشتر از سایرین در اتاق نشیمن جلب توجه می‌کنند. انواع آن‌ها در دو سبک کلاسیک و مدرن تولید شده و بفروش می‌رسد.

در انتخاب آن‌ها می‌بایست سبک چیدمان منازل را در نظر داشته باشید. این درست است که لوسترهای کلاسیک ظاهری درخشان و مجلل‌تر را به نمایش می‌گذراند. اما زمانی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، که چیدمان شما کلاسیک باشد. به فرض از مبلمان استیل و پرده‌های سلطنتی استفاده کرده باشید. کاغذهای دیواری مذین به نقوش اسلیمی و کلاسیک باشد. در چنین شرایطی لوسترهای کلاسیک گزینه مناسبی خواهند بود.

لوسترها در نشیمن

لوسترهای مدرن مناسب خانه‌هایی هستند که طراحی ساده‌ای دارند. زمانی که در چیدمان یک خانه از عناصر بصری ساده و مدرن استفاده شده باشد، لوسترهای مدرن گزینه مناسبی خواهند بود. بر خلاف لوسترهای کلاسیک که با رنگ‌های طلایی و کریستال‌ها مزین شده‌اند، لوسترهای مدرن طراحی ساده‌تری دارند. در طراحی و ساخت بیشتر آن‌ها از فرم‌های هندسی استفاده شده است.

رنگ لوستر‌های مدرن عموما سفید، مشکی و یا نقره‌ای است. بیشتر از رنگ‌های خنثی در طراحی آن‌ها استفاده شده است. انواع رنگی و فانتزی آن‌ها عموما مناسب اتاق خواب‌ها و یا آشپزخانه‌ها هستند. به شما توصیه می‌کنیم از طیف رنگی خنثی در انتخاب لوستر مناسب برای نورپردازی اتاق نشیمن یک خانه مدرن استفاده کنید.

چراغ‌های آویز:

چراغ‌های آویز طرفداران بسیاری دارند. این چراغ‌ها با نور متمرکز و ابعاد نسبتا کوچکی که دارند در هر گوشه از اتاق نشیمن، قابل استفاده هستند. شما می‌توانید چراغ‌های آویز را متناسب با فرم لوستر خود انتخاب کنید. در نتیجه یک هماهنگی و نظم بصری ایجاد خواهید کرد. در انتخاب این چراغ‌ها نیز می‌بایست سبک دکوراسیون را در نظر بگیرید.

چراغ‌های آویز هم در انواع مدرن و کلاسیک طراحی شده اند. از تنوع بسیاری بالایی هم برخوردار هستند. این موضوع نباید شما را سردرگم کند. یک الگوی ساده را در نظر بگیرید. هماهنگ با لوستری که انتخاب کرده‌اید از آن‌ها بهره بگیرید. اگر چنین قصدی ندارید، می‌بایست در انتخاب خود دقت کنید. از آویزها با ارتفاع مناسب، در بخش ورودی فضای اتاق نشیمن نیز می‌توانید استفاده کنید.

برای مثال فرم استوانه‌ای شکل این چراغ‌های آویز، برای نورپردازی اتاق نشیمن یک انتخاب مناسب هستند. آن‌ها ساده و در عین حال جذاب خواهند بود. از آن‌ها در بالای کنسول، میز تلفن و یا میزهای عسلی استفاده کنید. مبلمانی که در جلوی میز تلوزیون قرار گرفته‌اند، فاصله زیادی از بخش مرکزی خانه دارند.

 در نتیجه از نور عمومی لوستر بهره کمتری می‌گیرند. شما می‌توانید چند چراغ آویز را به صورت خطی در بالای این مبلمان آویز کنید. انواع مدرن چراغ‌های آویز هم موجود هستند، که فرمی تزئینی دارند. نور زیادی از خود ساطع نمی‌کنند. در نتیجه تابشی ملایم دارند. می‌توانید از آن‌ها با ارتفاعی کمتر از سطح زمین استفاده کنید. در رابطه با سایرین بهتر است ارتفاع بیشتری را در نظر داشته باشید.

دیوارکوب‌ها:

دیوارکوب‌ها یکی دیگر از محصولات روشنایی پر کاربرد برای نورپردازی فضای نشیمن هستند. از آن‌ها در بالای تابلو‌های نقاشی، قاب عکس‌ها، کنار چهارچوب پنجره‌ها و یا دیوارهای پشت مبلمان می‌توان استفاده کرد. این محصولات در هنگام شب، نور ملائمی را برای شما فراهم می‌کنند. فضای نشیمن را به دور از هیاهو وشلوغی روزها مشاهده خواهید کرد.

چراغ‌های توکار:

چراغ‌های توکار انقلابی در صنعت محصولات روشنایی هستند. از آن‌ها در سر تا سر خانه می‌توان استفاده کرد. کنترل نور آن‌ها توسط دیمرها مدیریت خواهد شد. نور ملائمی را از خود ساطع می‌کنند و در کنار یکدیگر برای ایجاد روشنایی گسترده و یکنواخت اتاق نشیمن، مناسب هستند.

می‌توانید از آن‌ها با فرم‌های خطی استفاده کنید و در صورتی که دکوراسیونی مدرن دارید، ظاهری ساده و شیک را در فضا ایجاد کنید. استفاده از آن‌ها انتخابی کاملا هوشمندانه است و در نورپردای اتاق نشیمن نقش موثری را ایفا خواهند کرد.

چراغ‌های کف:

در استفاده از این چراغ‌ها هیچ محدودیتی وجود ندارد. اگر چیدمان کلاسیک را در فضای نشیمن خود اجرا کرده اید، این چراغ‌ها می‌توانند خانه شما را شبیه به یک موزه کنند. در صورتی که چیدمان و طراحی مدرن را ترجیح داده اید، چراغ‌های کف نقش موثری را در نورپردازی اتاق نشیمن ایفا می‌کنند.

مسلما از اجزای ساده‌ای در دکوراسیون خود بهره برده‌اید. استفاده از آن‌ها در کنار مبلمان و یا در گوشه‌های منزل شما، هر یک از لوازم را شبیه به یک اثر هنری در یک گالری نشان خواهد داد. می‌توانید از آن‌ها در کناره‌های دیوار استفاده کنید. اگر از گیاهان آپارتمانی در دکوراسیون و چیدمان منازل استفاده کرده‌اید، چراغ‌های کف در کنار گلدان‌های شما، فضایی آرامش بخش را ایجاد خواهند کرد.

آباژور:

این محصولات روشنایی برای کنج‌ خانه‌ی شما، در کنار مبلمان تک نفره و با تقاطع چیدمان‌ها مناسب هستند.

زمانی که بخواهید یک کتاب مطالعه کنید و یا فضایی رمانتیک را در نورپردازی اتاق نشیمن ایجاد کنید، آباژورها به کمک شما می‌آیند. انواع آن‌ها در دو نوع ایستاده و رومیزی با تنوع بسیار بالا بفروش می‌رسد. در رابطه با این محصولات روشنایی هم انتخاب از میان دو سبک کلاسیک و مدرن است.

آباژور و نورپردازی نشیمن

سبک‌های مدرن معمولا ظاهری خشن‌تر دارند و یا بسیار ساده هستند. با انواع کلاسیک این محصولات نیز کاملا آشنایی دارید. شکلی مخروطی و سر باز، که نوری لطیف را از خود ساطع می‌کنند. انواعی از آن‌ها نیز به صورت کمربندی طراحی شده‌اند. متریال بکار رفته معمولا از جنس چوب و یا پارچه‌های مختلف است. در نتیجه رنگ‌های متنوعی هم دارند.

چراغ‌های رومیزی:

چراغ‌های رومیزی بیشتر جنبه تزئینی خواهند داشت. چرا که روشنایی عمومی فضا، در نورپردازی اتاق نشیمن توسط دیگر محصولات روشنایی تامین خواهد شد. اما به عنوان عناصر بصری و تزئینی می‌توانند دکوراسیون شما را زیباتر کنند. از آن‌ها در جاهای مختلفی می‌توان استفاده کرد.

روی میزهای عسلی، روی میز پذیرایی، و یا میزهای خاطره می‌توانید آن‌ها را قرار دهید. همانطور که از نام آن‌ها مشخص است، روی میزها قرار می‌گیرند. انواع کلاسیک و مدرن این چراغ‌ها با رنگ‌های متنوعی وجود دارند که انتخاب را برای شما راحت‌تر خواهد کرد. به راحتی رنگ و فرمی متناسب را بر اساس سبک چیدمان اتاق نشیمن، می‌توانید انتخاب کنید.

چراغ‌های ریلی:

چراغ‌های ریلی بیشتر مناسب خانه‌های مدرن هستند. برای اتاق نشیمن با چیدمان کلاسیک، استفاده از آن‌ها را توصیه نمی‌کنیم. می‌توانید این چراغ‌ها را به موازات هم روی سقف جهت نورپردازی اتاق نشیمن استفاده کنید. جهت تابش نور این چراغ‌ها به صورت دستی قابل تنظیم است. در نتیجه برای نورپردازی یک مهمانی باشکوه، بسیار مناسب خواهند بود. می‌توانید آن‌ها به سمت بخش مرکزی هدایت کنید.

چراغ‌های والان:

چراغ‌های والان در نورپردازی اتاق نشیمن خیرگی ندارند و نوری غیر مستقیم را از خود ساطع می کنند. استفاده از آن ها در سبک چیدمان مدرن، یک گزینه مناسب خواهد بود. آن ها به راحتی روی هر دیواری که در نظر داشته باشید نصب خواهند شد و نوری لطیف را از بالا و پایین ساطع می‌کنند.

ظاهر آن‌ها کم شباهت به مهتابی‌های قدیمی نیست. اما طراحی مدرن‌تری دارند و یکی از محصولات روشنایی محبوب جهت استفاده در نورپردازی اتاق نشیمن خانه هستند. می‌توانید آن‌ها روی دیوارهای خلوت خانه استفاده کنید. در نتیجه لایه‌بندی نورپردازی را رعایت خواهید کرد. قرار دادن آن‌ها در کنار و یا بالای پنجره‌ها نیز انتخاب مناسبی خواهد بود.

نورپردازی زیر طاقی

این نوع از نورپردازی اتاق نشیمن، زمانی امکان پذیر خواهد بود که شما سقف خانه را راویز کاری کرده باشید. در این حالت با استفاده از لامپ‌های ال‌ای‌دی می‌توانید نور پردازی زیر طاقی را اجرا کنید. در واقع در رابطه با این نوع از نورپردازی، سبک انتخابی شما در اجرای راویزها تعیین کننده خواهد بود.

چراغ‌های استفاده شده در این سبک انواع معمولی تجهیزات روشنایی هستند. بستگی دارد که چه طرحی را برای اجرا انتخاب کرده باشید. مورد بعدی گچ‌کاری‌های سقفی هستند، که مشخص می‌کند چیدمان شما کلاسیک است و یا مدرن. عموما راویزهای ساده برای خانه‌های مدرن اجرا شده است و طرح‌های پیچیده و برجسته برای خانه‌هایی با سبک کلاسیک.

جمع بندی

شما اوقات زیادی را در فضای نشیمن می‌گذرانید و مهم‌تر از آن، به چیدمان و طراحی دکوراسیون این فضا اهمیت بیشتری می‌دهید. چرا که بزرگ‌ترین بخش از خانه شما است. طراحی مناسب فضا می‌تواند عملکرد شما را تحت تاثیر قرار دهد. همانطور که به جای مناسب برای قرارگیری وسایل اهمیت می‌دهید، نورپردازی اتاق نشیمن نیز حائز اهمیت است.

برا انتخاب محصولات روشنایی گزینه‌های زیادی را در اختیار دارید که از تنوع بسیار بالایی برخورد هستند. انواع این محصولات شامل لوسترها، چراغ‌های آویز، چراغ‌های توکار، چراغ‌های کف، آباژور، چراغ رومیزی، چراغ‌های ریلی، چراغ والان و دیوارکوب‌ها هستند. هر یک از این محصولات نور متفاوتی را از خود ساطع می‌کنند.

باید اصول مشخصی را در نظر بگیرید. مثلا چراغ‌های آویز، مخصوص ایجاد نورپردازی متمرکز است. لوسترها با ارتفاع مناسب و چراغ‌های توکار، نور عمومی اتاق نشیمن را تامین خواهند کرد. نکته مهم در انتخاب انواع این محصولات روشنایی سبک چیدمان و دکوراسیون خانه شما است.

در نتیجه در زمانه مواجه شدن با انواع متنوع این محصولات، از میان دو دسته‌بندی مدرن و کلاسیک، می‌بایست یکی را انتخاب کنید. تامین نور عمومی را الویت قرار دهید، سپس به انتخاب دیگر محصولات روشنایی بپردازید.