حمام مدرن یک فضای چند منظوره است. نورپردازی مناسب این فضا از اهمیت بسیاری برخوردار است. حمام خانه شما می­‌تواند به غیر از کاربری بهداشتی، به یک آرامگاه خانگی برای ریلکس کردن در طول روز تبدیل شود. اما در این باره نورپردازی حمام اغلب نادیده گرفته می‌شود. یک اتاق پودر با نور ملایم، می­تواند فضایی برای شروع خوب هر روز شما باشد.

نورپردازی حمام ها

اغلب خانم‌ها هستند که به چنین لایف استایلی علاقه دارند. طراحی و دیزاین مناسب می‌­تواند فضایی آرامبخش را برای آنها را ایجاد کند. اتاق پودر، یک حمام مجهز است، که با طراحی منحصر بفرد طوری چیدمان می‌­شود که فضایی برای استحمام، ریلکسیشن و رسیدگی‌های پوستی باشد. مهم‌ترین عنصری که این حمام را تکمیل می‌­کند نورپردازی مناسب آن است.

با در نظر گرفتن همه عوامل مهم، برای طراحی یک حمام می‌­توان به نتیجه مطلوب رسید. مثل اندازه وسایل، جایی که قرار داده می­‌شوند، لامپ‌هایی که استفاده می­‌شود. همه این‌ها را در نظر داشته باشید. موارد دیگری هم وجود دارد که می‌توانیم با رعایت آنها دیزاین فضا را اصلاح و یا کامل کنیم.

در اینجا سه نکته مهم برای تامین روشنایی حمام ذکر شده است. هر یک را به صورت کلی توضیح خواهیم داد تا آگاهی بیشتری در رابطه با نورپردازی حمام کسب کنید.

هماهنگی آینه حمام با چراغ‌ها

چراغ‌های سقفی معمولی برای تامین روشنایی در محیط حمام کافی هستند. اما برای رسیدگی به کارهای زیبایی و نظافت ایده‌آل نیستند. در حقیقت این شیوه از نورپردازی به شکل نصب مستقیم چراغ در بالای سقف می­تواند سایه‌ها، لکه‌ها و خطوطی را در هنگام اصلاح، آرایش کردن و از این قبیل کارها روی صورت شما نمایش دهد.

استفاده از چراغ میله‌ای حمام، لوسترهای مدرن و یا یک جفت چراغ‌ استوانه‌ای شکل با فرم عمودی که در هر طرف آینه قرار گرفته‌اند، بهترین نور را برای شما فراهم می­‌کند. در نتیجه می‌­توانید کارهایی که نیاز به دقت دارد را به راحتی انجام دهید.

نکته مهم!

نور بالای سر را فراموش نکنید. همچنین برای روشنایی بیشتر در کناره‌های آینه، وسایل را با فاصله حداقل 28 اینچ و فاصله حدود 60 اینچ از زمین قرار دهید. تا اطمینان حاصل کنید که درخشان‌ترین قسمت تابش نور چراغ‌ها با صورت شما بتابد. برای نصب یک منبع نوری بالاتر از آینه، آن را در فاصله 78 اینچ از سطح زمین قرار دهید.

روشنایی حمام خود را شبیه به نور طبیعی روز مدل سازی کنید.

این موضوع انکار ناپذیر است که هیچ چیز مبنع نوری وجود ندارد که به خوبی نور طبیعی عمل کند. رنگ واقعی صورت، مو، آرایش و لباس ما به بهترین شکل در نور روز نمایان می‌­شود. بنابراین سعی داشته باشید این کیفیت نوری را در سرویس‌های حمام و دستشویی تقلید کنید. به سراغ وسایل روشنایی حمام با سایه‌های سفید، یخی رنگ، پوشش شیشه‌ای صاف و مناسب بروید.

چگونه یک حمام را روشن کنیم؟

دومین نکته، از لامپ‌هایی استفاده کنید که رنگ‌ها را متناسب با فضای اتاق ارائه دهند. این موضوع به نوع لامپ بستگی دارد:

لامپ های رشته ای:

این لامپ‌ها باید بازتاب‌دهنده رنگ "سفید" باشند. منظور سفید گرم یا سفید سرد است. دمای رنگ آن‌ها می‌بایست بین 2700K تا 3000K باشد.

لامپ‌های کم مصرف فلورسنت:

برخلاف تصور عموم، لامپ‌های CFL می­‌توانند گزینه خوبی برای حمام‌ها باشند. به شرطی که شاخص رندر رنگ (CRI) آنها 90 یا بالاتر باشد. این نشان می­‌دهد که آنها نزدیک به نمایش طبیعی رنگ‌ها هستند. همان چیزی که نور روز نشان می‌­دهد. دمای مناسب رنگ برای CFL‌ها نیز بین 2700K و 3000K است.

LED ها:

لامپ‌های دیود ساطع کننده نور LED هستند و به گزینه‌های مناسب برای روشنایی حمام تبدیل شده‌اند. مانند سایرین، CRI 90 یا بالاتر و دمای رنگ 2700K تا 3000K توصیه می‌­شود. به روشنایی LED‌ ها که با لومن نشان داده شده است­، توجه زیادی داشته باشید.

روشنایی حمام خود را درجه بندی کنید

در صورت خوابیدن در وان، حمام‌ها باید از درجه روشنایی بالا، برای برگزاری مراسم صبح به نور ملایم تغییر حالت دهند. خوشبختانه، چندین روش خلاقانه وجود دارد که می‌­توانید به راحتی از یک جو به فضای دیگر بروید. به عنوان مثال، یک سوئیچ کم نور را برای کنترل شدت چراغ‌های حمام خود نصب کنید. این روزها دیمرهایی برای روشنایی رشته‌ای، فلورسنت و LED در دسترس هستند.

اگر فضای کافی دارید، چراغ‌های تزئینی را برای روشنایی سقف خود انتخاب کنید. لوسترهای کوچک و چراغ‌های سقفی ضد آب، می­‌توانند با خاموش شدن چراغ‌های دیگر حمام، حالتی آرام و عاشقانه ایجاد کنند. اگر در پیشخوان وان حمام شما فضای اضافی وجود دارد، می‌­توانید یک لامپ کوچک قابل حمل و یا فانوس نیز اضافه کنید.

روشنایی حمام‌های کوچک

اندازه حمام مهم نیست، سرویس بهداشتی باید همیشه روشن و دلباز باشد. هنگام نصب روشنایی در حمام‌های کوچک، ایجاد یک ترتیب روشنایی درست بسیار مهم است. دلیل آن این است که تمام فضا را کاملا روشن کند، اما بر فضای اتاق غلبه نکند. نکته اصلی برای نورپردازی حمام کوچک، ایده‌های خلاقانه است.

آینه‌های چراغ‌دار یا کابینت‌های دارویی، چراغ‌های زیر کابینتی یا نواری و چراغ‌های سقفی فلاش مونتاژ، چند ایده ابتکاری و مدرن برای تامین روشنایی حمام‌های کوچک هستند که برای روشن نگه داشتن فضای شما مناسب خواهند بود.

همانطور که گفته شد، بهترین روش برای روشن کردن فضا، قرار دادن دو چراغ دیواری در هر دو طرف آینه و بازتاب نور آن در سطح چشم است. این کار باعث ایجاد روشنایی متقاطع می‌­شود. استفاده از وایت هد نوری 100 وات در قسمت‌های اصلی حمام و نوع 40 وات آن در اتاق پودر را به شما توصیه می­‌کنیم.

می‌بایست روشنایی حمام در لیست اولویت‌های شما، نسبت به سایر اتاق‌های خانه باشد. چرا که با کوچک‌تر شدن و ظرافت بیشتر حمام‌ها، طراحی درست نورپردازی، برای استفاده هرچه بیشتر از فضا کاملا ضروری خواهد بود.

با نورپردازی سقف شروع کنید

در ابتدا، می­‌توانید برای روشنایی حمام بین چراغ نصب شده روی سقف یا نور آویز بالای سقف جهت روشنایی عمومی تصمیم بگیرید. همچنین می‌­توانید فضای مرکزی را با نورپردازی اصولی روشن کنید.

شما می‌­توانید یک منبع نوری تکی را در بالای آینه و یا میله‌های دوش حمام نصب کنید. پیش از هر چیزی باید قسمت دوش و وان را روشن کنید. همچنین می‌­توانید برای اینکار از نوارهای زیر کابینتی روشنایی، برای روشویی حمام یا آینه‌های موجود در حمام استفاده کنید. این تجهیزات بخش زیادی از روشنایی مورد نیاز فضای حمام را تامین می­‌کنند و ظاهری پاک و تمیز را به محیط می­‌بخشند.

برای تامین روشنایی حمام چه تعداد منبع نوری نیاز دارید؟

روشنایی کافی بالای سر بسیار مهم است. اما می­‌توانید منبع‌های نور حمام را در صورت لزوم اضافه کنید. هرچند که با چراغ‌های نصب شده در سقف و نورهای کنار آینه روشنایی چشم نوازی را در اختیار خواهید داشت. اما این نکته انکار ناپذیر است که حمام‌ها اتاقی در خانه هستند که همه ما در آن بیشتر وقت می‌­گذرانیم. اگر نور ملایم را به طور همیشگی دوست ندارید از لوسترهای پر نور استفاده کنید.

نهایتا شما می­‌خواهید با این شیوه از نورپردازی فضایی آرامش‌بخش را ایجاد کنید و که یک دوش آبگرم تکمیل کننده آن است. در این باره انعطاف‌پذیری برای تنظیم نور واقعا مهم است، به همین دلیل است که به شما توصیه می‌­کنیم دقیقا مانند آنچه که در نورپردازی سالن‌های خانه حساسیت دارید، در رابطه با حمام‌ها نیز دقت لازم را به خرج دهید. اما بیشتر نورهای ملایم را در اینجا اضافه کنید.

همچنین می­‌توانید برای گرم نشان دادن رنگ‌ها، به نور گرم حمام به جای نور خنک فکر کنید. تصمیم گیرنده شما هستید. اما در نظر داشته باشید حمام‌ها برای دید بهتر شما و القای احساس روشنی و تمیزی، اغلب به نور سفید و روشن‌تر نیاز دارند.

نورپردازی توکار برای حمام‌های کوچک

برای نورپردازی در فرورفتگی حمام، شما می­‌توانید اندازه تزئینی 2 اینچی - 3.5 اینچی و 700-1200 لومن‌ها را در نظر داشته باشید و هر نور را در دمای رنگ 2700-3000K تهیه کنید. با پرتوهای نوری باریک یا نقطه‌ای و گسترش فضای بین 2 تا 3 سانتی‌متر بین هر نور شیوه نورپردازی را پیش ببرید.

مردم معمولا تمایل دارند یک چراغ قوطی شکل اضافی را به سقف آویز کنند، تا مطمئن شوند حمام به اندازه کافی روشن است. اما در پایان با سقفی روبرو خواهید شد که شبیه به پنیر است. میبایست همه چیز در حد اعتدال استفاده شود. در رابطه با نور پردازی سرویس بهداشتی خود اشتباه نکنید، زیرا روشنایی کافی در این فضاهای کور بسیار مهم است. پنجره‌های نورگیر هم در انتخاب شما تاثیر‌گذار هستند.

چراغ‌های آویزان در حمام کوچک

شما باید از تابش مستقیم نور به بخش‌های پایین تر از سر خودداری کنید. زیرا این کار سخت و ناپسند خواهد بود. در عوض، چراغ سقفی خود را بر روی قسمت ورودی قرار دهید، تا از پشت روشن شود و نه مستقیم، ایجاد نور نامتقارن اشتباه دیگری است که می­‌توانید مرتکب شوید.

با قرار دادن یک منبع نوری تکی، در یک طرف آینه روشنایی ناهمواری ایجاد می­‌کنید و در نظافت با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد. لازم به ذکر است که لامپ‌های شفاف و رشته‌ای این روزها محبوب هستند، اما آنها بر همه چیز سایه می‌اندازند. در عوض به دنبال منبع نوری مات و یا لطیف بروید.

نکات مربوط به روشنایی دوش و وان در حمام کوچک

در اینجا اغلب مردم فکر می‌­کنند استفاده از یک منبع نور تک انتخاب مناسبی خواهد بود، اما شما به دو مورد از این محصولات روشنایی نیاز دارید. با روشنایی برابر در دو طرف انتهایی وان بهترین حالت روشنایی را خواهد داشت. برای دوش‌های 3 × 3 فوت و یا 3 × 4 فوت می‌توانید با استفاده از یک منبع روشنایی کار خود را راحت کنید، اما اگر بزرگتر باشد به چراغ‌های بیشتری نیاز خواهید داشت.

برخلاف ناحیه مرکزی، برای حفظ ایمنی نباید روشنایی را مستقیما روی محل دوش قرار دهید. همچنین قبل از هر کاری اطمینان حاصل کنید که برای دوش و مکان‌هایی که رطوبت مستقیم وجود دارد، از چراغ‌هایی استفاده شود که حباب‌دار هستند و یا سطح پوششی آنها ضد آب است.

جمع بندی

حمام مهم‌ترین اتاق خانه شما خواهد بود. در نتیجه طراحی و نور پردازی حمام را در الویت قرار دهید. با در نظر گرفتن همه عوامل مهم، برای طراحی یک حمام می‌­توان به نتیجه مطلوب رسید. مثل اندازه وسایل، جایی که قرار داده می­‌شوند، لامپ‌ها و چراغ‌هایی که استفاده می­‌شود. همه این‌ها را در نظر داشته باشید.

تعداد چراغ‌ها، بر اساس فضایی که در اختیار دارید مشخص خواهد شد. در استفاده از آن‌ها اعتدال را رعایت کنید. مناطق مهم را شناسایی کنید و روی نورپردازی این محدوده‌ها تمرکز داشته باشید. با استفاده از تجهیزات مناسب میزان نور را تحت کنترل قرار دهید. بخاطر داشته باشید بهترین لامپ‌ها، نوری را می­‌تابانند که نزدیک به نور طبیعی باشد. به دنبال نورهای سفید و خنثی باشید.