چگونه یک جزیره آشپزخانه را روشن کنیم؟

جزیره آشپزخانه یکی از مهم‌ترین مکان‌های یک خانه است که برای تهیه غذا، پخت و پز و گذراندن اوقات خانواده در آشپزخانه استفاده می‌شود. وقتی که برای آشپزخانه جزیره انتخاب کرده‌اید، نه تنها یک عنصر بصری به آشپزخانه شما اضافه شده، بلکه یک بخش کلیدی برای عملکرد بهتر در فضای آشپزخانه را فراهم کرده‌اید. در اینجا برخی از سوالات متداول در مورد روشنایی جزیره آشپزخانه مطرح شده است.

هنگام نورپردازی جزیره آشپزخانه خود چه نکاتی را باید بخاطر داشته باشید؟

می‌بایست سبکی از نورپردازی را انتخاب کنید که مکمل مناسب روشنایی برای طیف وسیعی از عملکردهای شما باشد. از خرد کردن سبزیجات گرفته تا خواندن دستور العمل ها، گذراندن اوقات فراغت دوستانه و خانوادگی حائز اهمیت هستند. یک نورپردازی مطلوب ضمن افزایش زیبایی‌های بصری، در مورد اهمیت اصلی این فضا در آشپزخانه و توانایی کنترل روشنایی برای این کارها تاکید دارد.

چه نوری برای روشنایی جزیره آشپزخانه بهتر عمل می کند؟

چراغ‌های آویز یک گزینه مناسب برای تامین روشنایی هستند و جنبه تزئینی هم دارند. اما به دلیل کوچک بودن این ابزارهای روشنایی، بیشتر افراد از آن‌ها استفاده نمی‌کنند. استفاده از دو چراغ آویز را به جای یک مورد به شما پیشنهاد می‌کنیم. حتی می‌توانید به یک چراغ آویز با اندازه بزرگتر فکر کنید. تا به یک سبک مجلل‌تر برسید.

خوشه‌هایی از آویزهای کوچک که به صورت خطی و سنتی مرتب شده‌اند و یا با ارتفاعات مختلف به صورت خوشه‌ای آویزان شده‌اند، گزینه مناسبی برای نورپردازی جزیره آشپزخانه هستند. با این کار نمایی چشمگیر برای جزیره ایجاد می‌کنند.

چراغ‌های آویز از محبوب ترین ابزار های نورپردازی هستند. 

گزینه‌های دیگر برای نورپزردازی جزیره آشپزخانه

برای پیشخوان‌های بزرگتر و یا کشیده‌تر، می‌توانید یک یا چند لوستر بزرگ با چیدمان خطی را امتحان کنید. روش دیگر استفاده خوشه‌ای از چراغ‌‌های آویز است که از قبل به صورت چند لامپ نصب شده یا به صورت جداگانه آویزان می شوند.

هالوژن‌های توکار

اگر نمی‌خواهید چیزی در بالای جزیره شما آویزان باشد، روشنایی توکار بهترین گزینه برای شما خواهد بود. این منبع نوری، ظاهری نیمه پنهان را ارائه می‌دهد. در حالی که روشنایی مطلوب را برای انجام همه کارها در اختیار داشته باشید.

با این حال، بهتر است که به طراحی نورپردازی به سبک سه بعدی و روش‌های لایه‌بندی شده هم فکر کنید. استفاده از چراغ‌های توکار باعث ایجاد یک روشنایی مداوم در سراسر آشپزخانه می‌شوند. در عین حال به برجسته‌سازی هرگونه وسایل تزئینی روی جزیره کمک می‌کند.

چراغ های LED

LED‌ها هم جزئی از فناوری‌های ارائه شده برای روشنایی جهت‌دار با خروجی بیشتر از لومن‌ها هستند. می‌توان از لوسترهای تزئینی و آویزهای این چراغ‌ها در جزیره آشپزخانه برای روشنایی سطح کار استفاده کرد.

ارتفاع و محل مناسب برای آویز کردن چراغ‌های جزیره آشپزخانه

قاعده کلی این است که چراغ آویز 28 تا 34 اینچی را بالاتر از جزیره به سقف آویزان کنید. برای موقعیت‌یابی، مرکزیت نور معمول‌ترین استانداردی است که می­‌توانید در نظر بگیرید. این روش توزیع نور را به طور یکسان ارائه می‌دهد. اگر در مرکز جزیره نباشد، باید اطمینان حاصل کنید که به واسطه لامپ‌های دیگر نور کافی دارید.

چند توصیه مهم!

از آنجا که چراغ‌های LED ولتاژ را به حداقل می‌رسانند و خروجی بالای لومن مورد نیاز برای روشنایی محیط را تأمین می‌کنند، بسیار کاربردی هستند. اگر بخواهیم یک محصول مشابه را پیشنهاد دهیم، لامپ 50 وات رشته‌ای با حدود 800 لومن نور مناسب هستند.

ایده نورپردازی آَشپزخانه

دمای رنگ

برای یک آشپزخانه معمولی، شما باید دمای رنگ گرم‌تری را بین 2700 تا K3500 در نظر داشته باشید. زیرا احساس گرما و صمیمیت بیشتری در محیط ایجاد می‌کند. برای رنگ‌های سردتر، یک لامپ را انتخاب کنید که از این محدوده بالاتر باشد. جزیره آشپزخانه عنصر اصلی طراحی هر آشپزخانه است. انتخاب چراغ‌های روشنایی کاربردی، نور مناسب وسایل آشپزخانه شما را برای انجام هر کاری فراهم می‌کند.

اگر پیر چشمی داشته باشیم، چگونه باید آشپزخانه را روشن کنیم؟

بینایی چشمان بسیاری از ما، مانند گذشته نیست. در حقیقت، با پیری چشم ها به دو تا پنج برابر نور بیشتر در مقایسه با چشمان جوان احتیاج خواهیم داشت. تغییرات کوچک در فضایی که در آن زندگی می‌کنید، می‌تواند کمک زیادی به شما بکند. یکی از فضاهایی که وقت زیادی در آن می‌گذرانیم آشپزخانه است.

نکاتی که کمک می‌کند روشنایی آشپزخانه را با شرایط مطلوب تامین کنید:

هیچ چیزی جای نور خورشید را نمی‌گیرد. سعی کنید میزان نوری که خورشید به آشپزخانه شما وارد می‌کند را به حداکثر برسانید. نور طبیعی خورشید با بقیه چراغ‌های آشپزخانه، فضای شما را روشن می‌کند و نور آشپزخانه را افزایش می‌دهد.

به دنبال نورهای مات باشید

نور اضافه هم به اندازه نور کم آزار دهنده است. با کاهش میزان تابش خیره کننده در آشپزخانه، چشمان شما فضا را با وضوح بیشتری می‌بینند. برای کمک به این موضوع، چراغی را انتخاب کنید که دارای پوشش مات باشد. با این کار میزان تابش خیره کننده نور را از منبع نور به حداقل می‌رسانید.

سقف را روشن کنید

سقف روشن به معنای آشپزخانه روشن است. سقف به عنوان یک بازتابنده، نور را به سمت پایین اتاق هدایت می‌کند. نصب روشنایی توکار در محیط آشپزخانه به دستیابی این مهم کمک می‌کند و برای نتیجه بهتر، به دنبال چراغ‌های فلورسنت یا LED T5 باشید.

ایده‌های نورپردازی آشپزخانه کوچک

یافتن نور مناسب برای یک آشپزخانه کوچک امروزی لزوما کار دشواری نیست. در حقیقت، گزینه‌های زیادی برای روشنایی مناسب یک آشپزخانه کوچک وجود دارد. در حالی که شرایط مناسب ایده پردازی را حفظ می‌کنید، روشنایی‌های توکار گزینه‌ای محبوب برای آشپزخانه‌های کوچک هستند. زیرا فضای زیادی را اشغال نمی‌کنند.

 گزینه دیگر استفاده از نورپردازی در فضاهایی است که اغلب از آنها غافل می‌شوید، مانند نور زیر کابینت. به برخی از این ایده‌های فوق‌العاده نورپردازی توجه کنید تا از آشپزخانه کوچک خود، یک فضای مدرن بسازید.

راز تامین نور مناسب در یک آشپزخانه کوچک، استفاده حداکثری از فضایی است که در اختیار دارید. یک نوار کوچک از روشنایی را در مسیرهایی همچون بالای جزیره آشپزخانه استفاده کنید. این چراغ‌ها می‌توانند نور بیشتری را نسبت به یک آویز در همه جای آشپزخانه هدایت کنند.

از تمام منابع نوری استفاده کنید

چراغ‌های آویز آشپزخانه مدرن را انتخاب کنید. آن‌ها را طوری نصب کنید که نزدیک سقف باشد تا میدان دید شما شلوغ نشود. جلوی پنجره‌ها را هم نگیرید، زیرا تابش ملایم نور چراغ‌های آشپزخانه و نورپردازی طبیعی می‌توانند همزمان باعث ایجاد فضای سبک و روشن شوند.

برای نورپردازی آشپزخانه از مکان‌هایی استفاده کنید که اغلب نادیده گرفته می‌شوند. نور زیر کابینت راهی عالی برای افزودن برخی از روشنایی‌های مورد نیاز در پیشخوان‌های آشپزخانه است. بدون این که فضای سقف یا کف را کم کند.

چراغ‌های آشپزخانه خطی، گزینه مناسب دیگری برای آشپزخانه‌های کوچک هستند. به خصوص اگر فضای کف یا میزهای پیش روی شما باریک و کشیده باشد. یک میله نوری نازک در حالی که ظاهر و احساس فضا را کشیده تر می کند، کل سطح را پوشش می دهد.

راه‌حل‌های خلاقانه روشنایی

راه‌حل‌های خلاقانه روشنایی به شما این امکان را می‌دهد تا بدون اشغال فضای زیاد، کل آشپزخانه را به درستی روشن کنید. چراغ‌های سقفی به دلیل ابعادی که دارند برای آشپزخانه‌های کوچک بسیار مناسب هستند. بنابراین می‌توانید از ابزار نورپردازی چند جهته برای روشنایی مناطق پخت و پز، پذیرایی و غذاخوری لذت ببرید و همه این‌ها را با یک وسیله روشنایی مناسب پوشش دهید.

امکان انتخاب سبک نورپردازی

نورپردازی آشپزخانه کوچک به این معنی نیست که باید سبک خود را فدا کنید. اگر به ظاهر آویزها علاقه دارید، چراغ‌های شفاف مانند شیشه یا کریستال را خریداری کنید، که احساس سبکی فضا را حفظ کند. پیشنهاد  بهتر ما برای شما، چراغ‌های کریستالی هستند که به راحتی می‌توانند جلوه زیبا، لوکس و مدرن را به آشپزخانه شما اضافه کنند.

طراحی مینیمالیستی برای آشپزخانه‌های کوچک بسیار خوب عمل می‌کند. به دنبال آویزها یا لوسترهایی با حداقل عناصر طراحی، مانند الگوهای هندسی، خطوط تمیز و ساختارهای نازک باشید. چراغ روشنایی را در وسط آشپزخانه خود نصب کنید تا نور به طور مساوی توزیع شود.

نورپردازی توکار به دلیل قابلیت کاربردی خود، گزینه ای مناسب آشپزخانه‌های کوچک است. هرگز نگران این نباشید که محدوده بینایی شما تحت تاثیر انسداد یا ناهمواری نور قرار گیرد. به طور معمول می‌توانید برای آشپزخانه کوچک، هر چراغ را با فاصله حدود دو تا سه فوت از یکدیگر قرار دهید.

اگرچه ممکن است تصور کنید یک آویز با سایه بزرگ و سایبان گسترده می‌تواند در یک آشپزخانه کوچک کار آمد باشد، اما گاهی اوقات یک طراحی مناسب می‌تواند جو را تقویت کند. اگر آشپزخانه شما از یک طراحی مدرن و امروزی برخوردار است، یک آویز دایره‌ای بزرگ در بالای فضای غذاخوری می‌تواند در ترکیب با سایر عناصر طراحی موجود در اتاق، نور را به حداکثر برساند.

راه حل آشپزخانه‌های گالی

اگر آشپزخانه‌ای باریک، ال شکل یا گالی دارید، به دنبال وسایل نوری متناسب با شکل فضای خود باشید. چراغ‌های سقفی فلاش LED باریک و مستطیلی برای این کار کاملاً مناسب هستند. زیرا ضمن تأمین قوی نور محیط، به خوبی در محدوده مورد نظر شما قرار می‌گیرند.

چراغ‌های سقفی دایره‌ای شکل کوچک هم می‌توانند حس خوبی را به آشپزخانه کوچک شما اضافه کنند، بدون اینکه فضای زیادی را به عنوان لوستر در آشپزخانه مدرن اشغال کرده باشند. نصب این چراغ‌ها سبک آشپزخانه شما را ساده و ظریف نگه می‌دارند. به خاطر داشته باشید، وقتی از هم فاصله داشته باشند، به اندازه کافی نور محیط را فراهم می‌کنند.

یکی از نکته‌های مهم نصب روشنایی توکار، در نظر گرفتن موقعیت مناسب است. چراغ‌های توکار را در جایی قرار دهید که شکل فضای پیشخوان یا دیوارهای آشپزخانه شما را تقلید کنند. هر چراغ را حدود دو تا سه فوت از هم دور نگه دارید، تا مطمئن شوید نور کاملا یکنواخت و منظم است.

جمع بندی

یک نورپردازی مطلوب، ضمن افزایش زیبایی های بصری محیط آشپزخانه، در مورد اهمیت اصلی این فضا و توانایی کنترل روشنایی برای انجام آسان کارها تاکید دارد. با توجه به فضایی که در اختیار دارید محیط را نورپردازی کنید. در نظر بگیرید که آشپزخانه شما بزرگ است یا کوچک، باریک است و یا مربع شکل. نورپردازی آشپرخانه را جدی بگیرید.

ابزارهای روشنایی متنوعی در اختیار شما خواهد بود. در جای مناسب از آن‌ها استفاده کنید. چراغ‌های توکار، آویزها و دیگر ابزار‌های روشنایی را در موقعیت‌های درست استفاده کنید. در نظر بگیرید که چه میزان نور از نظر شما مطلوب و خوشایند است. بر اساس این فاکتورها می‌توانید هر آشپزخانه‌ای را به شکل اصولی نورپردازی کنید.