آیا تا به حال به دنبال ایده هایی برای نورپردازی حمام و روشویی در خانه خود بوده اید؟ این بخش، نقش مهمی در هر خانه ایفا کرده و تنها برای بهداشت و تمیزی مورد استفاده قرار نمی گیرد، بلکه در بسیاری از مواقع، محلی مناسب برای ایجاد آرامش در افراد خانه یا آماده شدن آنها می باشد.

آنچه در این مطلب می خوانید:

 • آشنایی با چراغ های مناسب برای نورپردازی حمام و روشویی
 • نورپردازی با چراغ های روشویی
 • نورپردازی حمام و روشویی با چراغ دیواری
 • نورپردازی سقف
 • نورپردازی حمام با لوستر و چراغ های آویز
 • ایده های جذاب و خلاقانه برای نورپردازی حمام و روشویی
 • چراغ های حمام و روشویی را ترکیبی نصب کنید
 • متعادل سازی نور مطابق با عملکرد و نوع کارایی محیط
 • در نورپردازی حمام از نورافکن ها و اسپات لایت ها، هوشمندانه استفاده کنید
 • چراغ ها را نزدیک آینه نصب کنید
 • برای نورپردازی حمام و روشویی از نور مخفی استفاده کنید
 • تنظیم نور به میزان دلخواه به کمک دیمرها
 • در انتخاب چراغ های سقفی خلاقیت به خرج دهید
 • در نورپردازی، المان های روشنایی متنوع را با هم ترکیب کنید
 • طراحی و نورپردازی حمام و روشویی الهام گرفته از استخرهای آبگرم
 • برای نورپردازی حمام و روشویی، چراغ ها را پنهان نگه دارید
 • نکات مهم در زمان انتخاب المان های مناسب برای نورپردازی حمام و روشویی
 • سوالات متداول در مورد نورپردازی حمام و روشویی
 • نتیجه گیری

نورپردازی حمام و روشویی به صورت استاندارد، تا حد زیادی باعث ایجاد یک حس فوق العاده در افراد خانه می شود. در این مقاله قصد داریم چندین ایده ناب و فوق العاده را برای این نورپردازی در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید از بین آنها بهترین گزینه را برگزینید.

آشنایی با چراغ های مناسب برای نورپردازی حمام و روشویی

خلاقیت در نورپردازی حمام و روشویی به شناخت انواع المان های مناسب برای این کار بستگی دارد. هر یک از این لوازم روشنایی بخش، ویژگی های خاصی داشته و بخشی از نیاز بصری شما را تامین خواهند کرد.

نورپردازی با چراغ های روشویی

چراغ روشویی نوع خاصی از وسایل روشنایی است که روی آینه و بالای سینک حمام یا روشویی نصب می شود. با وجود این نوع چراغ ها افراد می توانند تصویر خود را با جزئیات بیشتر برای اصلاح یا آرایش در آینه تماشا کنند. در واقع این چراغ ها می بایست در کنار تامین نور کافی برای افراد جلوی آینه، سینک و آینه را برجستهو نورانی به نمایش بگذارند.

نورپردازی حمام و روشویی با چراغ دیواری

نوع دیگری از المان های روشنایی برای نورپردازی حمام و روشویی، چراغ  های دیواری هستند. این چراغ ها با نصب شدن به دیوار بالای آینه، کمترین سایه و بهترین نور را تولید کرده و چهره جلوی آینه را به خوبی در آینه به نمایش می گذارند.

نورپردازی سقف

چراغ سقفی نوع دیگری از المان های موجود برای نورپردازی حمام و روشویی است. این چراغ ها معمولا برای نورپردازی محیطی مورد استفاده قرار می گیرند. چراغ‌های روشویی و دیواری نقش نورپردازی تاکیدی یا وظیفه را برعهده دارند؛ در حالی که برای روشن شدن فضای حمام یا دستشویی همچنان به چراغ‌های عمومی نیاز است. طبق یک قاعده کلی، نور کافی برای روشنایی حمام و روشویی حداقل 230 لومن در هر متر مربع است.

نورپردازی حمام با لوستر و چراغ های آویز

در برخی از طراحی ها می توان از لوسترها و دیگر چراغ های آویز برای نورپردازی حمام و روشویی استفاده کرد و به این فضا زیبایی بیشتری بخشید. توجه داشته باشید که در انتخاب چراغ ها، هماهنگی بین اجزای داخلی را نادیده نگیرید. مثلا می توانید وان حمام با لبه های طلایی را با یک چراغ آویز با رگه های طلایی هماهنگ کنید.

ایده های جذاب و خلاقانه برای نورپردازی حمام و روشویی

در اینجا قصد داریم شما را با ایده های ناب و جذاب نورپردازی حمام و روشویی بیشتر آشنا کنیم؛ بدین ترتیب دست شما در انتخاب بازتر خواهد بود. توجه داشته باشید که در انتخاب طرح و مدل طراحی و نورپردازی به اندازه حمام، رنگ قالب آن و پنجره های تعبیه شده در این محیط و حتی مدل دسته های کابینت و شیرآلات موجود در آن توجه بیشتری داشته باشید.

چراغ های حمام و روشویی را ترکیبی نصب کنید

در نورپردازی حمام و روشویی لازم است که انواع مختلفی از چراغ ها در کنار هم قرار داده شوند. گروهی وظیفه نورپردازی محیطی را برعهده دارند و گروه دیگر نورپردازی متمرکز. چراغ سقفی توکار می تواند نقش نورپردازی عمومی را بر عهده بگیرد. برای داشتن نورپردازی برجسته یا وظیفه نیز چراغ های دیواری یا ال ای دی های قابل تنظیم بهترین انتخاب هستند.

متعادل سازی نور مطابق با عملکرد و نوع کارایی محیط

هر یک از بخش های حمام می بایست مطابق با کارکردی که دارند، نورپردازی شوند. برای این منظور باید بتوانید بخش های مختلف این فضا را در خانه خود دسته بندی کنید. معمولا حمام دارای سه بخش است: حمام، دوش و دستشویی. معمولا حمام دارای دوش و وان یا یکی از این دو است.

نورپردازی اطراف وان به این دلیل که فرد زمان زیادی را برای رسیدن به آرامش در آن صرف می کند، باید مطابق با حسی باشد که فرد انتظار آن را دارد. در اطراف آینه و شیر آب نیز چراغ هایی نصب می شوند که نور کافی تولید کرده و دید بهتری را فراهم می آورند.

در نورپردازی حمام از نورافکن ها و اسپات لایت ها، هوشمندانه استفاده کنید

برای نورپردازی حمام و روشویی و روشن کردن کل فضای آن، نورافکن ها بهترین انتخاب هستند. اما برای تنظیم دقیق تر نور آنها می توان از کنترل کننده های هوشمند کمک گرفت. با وجود سیستم های هوشمند، در زمان های مختلف روز، بر حسب نیاز، نور به میزان لازم قابل تنظیم خواهد بود. قرار داشتن این چراغ ها در مکان مناسب، فضای حمام را بزرگتر و دلبازتر نشان می دهد.

چراغ ها را نزدیک آینه نصب کنید

به طور معمول، در نورپردازی حمام و روشویی، چراغ ها نزدیک به آینه نصب می شوند. نصب این چراغ ها، با هدف حذف سایه ها و ایجاد نور به میزان کافی انجام می گیرد. اما این همه چیز نیست. موقعیت قرارگیری لامپ ها بر سبک و حالت کلی حمام و روشویی تأثیر می گذارد. به همین دلیل نوع و سبک چراغ ها می بایست با مدل و اندازه آینه هماهنگ باشد. امروزه به کمک چراغ های ال ای دی، آینه ها از پشت نیز قابل نورپردازی هستند این کار نما و روشنایی داخل حمام را ملایم، خاص و ویژه می سازد.

برای نورپردازی حمام و روشویی از نور مخفی استفاده کنید

یکی از ایده های جدید برای نورپردازی حمام و روشویی، استفاده از نور مخفی در پشت آینه یا آثار هنری است. در این حالت برای برجسته کردن آینه‌ها، نقاشی‌ها یا دیگر لوازم تزئینی قرار گرفته در حمام، از نور پس زمینه استفاده می شود. این نوع نورپردازی به فضا، جذابیت بی نظیری می بخشد.

تنظیم نور به میزان دلخواه به کمک دیمرها

دیمرها بهترین وسیله برای تنظیم نور موجود در حمام و روشویی هستند. بدین ترتیب زمانی که به نور بیشتری نیاز دارید، شدت نور را افزایش و زمانی که قصد رسیدن به آرامش را داشته و می خواهید استراحت کنید، میزان نور را کاهش می دهید. کم کردن شدت نور عمومی حمام و روشویی به برجسته تر شدن نورهای مخفی منجر خواهد شد. این کار جلوه خاصی به نورپردازی حمام و روشویی شما خواهد بخشید. چراغ سقفی توکار و چراغ آویز را می توان دیمردار و قابل تنظیم کرد.

در انتخاب چراغ های سقفی خلاقیت به خرج دهید

ممکن است محیط حمام شما ساده و خسته کننده باشد. در این صورت با انتخاب چراغ های سقفی رنگارنگ و هنری به فضای داخل حمام خود روحیه و حسی دوباره ببخشید. به عنوان مثال وجود یک چراغ سقفی آویز مشکی در حمام مرمری سفید و ساده، زیبایی خیره کننده ای به فضا خواهد بخشید.

در نورپردازی، المان های روشنایی متنوع را با هم ترکیب کنید

این کار نیاز به شجاعت دارد، اما اگر به اندازه کافی خلاق باشید می توانید با ترکیب رنگ ها و لوازم روشنایی مختلف، تنوع زیادی به فضای خسته کننده حمام و روشویی خود بدهید.

طراحی و نورپردازی حمام و روشویی الهام گرفته از استخرهای آبگرم

شاید جزء افرادی هستید که دوست دارید حمام خود را آرامش بخش و شبیه به حوضچه های آبگرم و آب درمانی کنید. بهترین کار برای رسیدن به این هدف قرار دادن وان در حمام است. استفاده از چراغ های کم نور یا چراغ های ضد آب در قسمت دوش برای رسیدن به این خواسته عالی هستند. بدین ترتیب می توانید ساعت ها در وان حمام خود مانده و به آرامش و حس خوب دست پیدا کنید.

برای نورپردازی حمام و روشویی، چراغ ها را پنهان نگه دارید

برای خلوت، تمیز و درخشان تر نشان دادن حمام و روشویی، استفاده از تکنیک مخفی سازی چراغ ها بهترین پیشنهاد است. برای این منظور چراغ خطی، چراغ‌های ال ای دی نواری در پشت لبه دیوارها، ریسه نئون فلکسی، نور پشت آینه و نورپردازی زیر وان یا کابینت بهترین المان ها برای نورپردازی خواهند بود.

نکات مهم در زمان انتخاب المان های مناسب برای نورپردازی حمام و روشویی

در نورپردازی حمام و روشویی نکات زیادی را می بایست مدنظر قرار داد. مهمترین اقدام پیش از انتخاب المان مناسب برای روشنایی بخشی، توجه به نوع استفاده از این محیط می باشد. حمام و روشویی ها چند منظوره هستند. از این فضا برای نظافت، ایجاد آرامش، انجام آرایش و اصلاح استفاده می شود. هر یک از این اهداف نوع متفاوتی از نورپردازی در حمام یا روشویی را به دنبال خواهند داشت. به عنوان مثال اگر در روز برای آرایش و دوش گرفتن از حمام و روشویی استفاده می کنید به نور زیادی نیاز دارید؛ اما اگر در پایان روز دوست دارید فضا تاریک تر و آرامش بخش تر باشد، به نور ملایمی برای نورپردازی نیاز خواهید داشت.

سوالات متداول در مورد نورپردازی حمام و روشویی

سوال: بهترین راه برای روشن کردن آینه های روشویی چیست؟

پاسخ: بهترین نور برای آینه های حمام و روشویی، گزینه ای است که سایه ها را به بهترین شکل ممکن حذف نماید. برای این منظور چراغ های دیواری و چراغ های ال ای دی کنار آینه ای و بالا آینه ای گزینه های مناسبی هستند.

سوال: آیا قرار دادن چراغ در بالای آینه ایده خوبی است؟

پاسخ: چراغ‌هایی که در بالای آینه قرار می گیرند، باید 190 الی 200 سانتی متر با زمین فاصله داشته باشند. البته این فاصله به اندازه آینه شما نیز بستگی دارد. با افزودن چراغ‌ها در کنار آینه، می توانید نورپردازی حمام و روشویی خود را تکمیل کنید.

سوال: چراغ های حمام و روشویی باید به سمت بالا باشند یا پایین؟

پاسخ: چراغ های حمام و روشویی با هدف حذف سایه ها قرار داده می شوند، بنابراین بهترین کار، قرار دادن این چراغ ها به سمت پایین است. با این وجود برای متعادل ساختن نور شاید مجبور باشید از یک نور افکن و دو چراغ کناری نیز کمک بگیرید.

سوال: حمام و روشویی به چند چراغ برای نورپردازی نیاز دارد؟

پاسخ: میزان نور مورد نیاز برای نورپردازی حمام و روشویی با لومن اندازه گیری می شود نه تعداد چراغ ها. اصولا در این فضا حدود 500 تا 800 لومن نور لازم است. در نورپردازی وظیفه و روشنایی روشویی و سینک به این دلیل که به نوری با شدت بیشتر نیاز است، بهتر می باشد از لومن بالاتری استفاده کنید.

سوال: چه المان هایی برای چراغ سقفی حمام و روشویی مناسب هستند؟

پاسخ: برای این کار گزینه های زیادی را پیش رو دارید. شما می توانید از چراغ سقفی توکار یا چراغ های ال ای دی قابل تنظیم یا نواری استفاده کنید. اگر دوست دارید فضای حمام شما کمی هنری و زیبا به نظر برسد،  می توانید لوستر یا چراغ های آویز را نیز به کار بگیرید.

سوال: بهترین فروشگاه های عرضه کننده چراغ برای حمام و روشویی کدامند؟

پاسخ: شرکتهای زیادی در زمینه عرضه و فروش المان های روشنایی در کشور فعالیت دارند؛ اما همه آنها برای خرید مناسب و ایده آل نیستند. در این میان، فروشگاه هایی نیز وجود دارند که محصولات با کیفیت خود را به صورت آنلاین عرضه داشته و به فروش می رسانند. بدین ترتیب قادر خواهید بود بدون صرف وقت و زمان زیاد برای پیدا کردن گزینه مناسب، با چند کلیک، محصولات، ویژگی های و قیمت آنها را ملاحظه کرده و اقدام به خرید نمایید.

اسمارت سنس یکی از همین شرکتهای معتبر  که راه را برای یک خرید مطمئن و لذت بخش به خوبی هموار ساخته است. در کنار کارشناسان خبره این مجموعه بزرگ می توانید انتخاب خود را کارشناسانه به انجام رسانید.

نتیجه گیری

حمام و روشویی بخشی از خانه است که هر فرد، حداقل روزی یک بار در آن حاضر شده و از فضای آن برای نظافت، آرایش، اصلاح یا ریلکس شدن استفاده می کند. نورپردازی حمام و روشویی باید به گونه ای باشد که هم زیبایی به همراه داشته و هم نیاز افراد را به خوبی تامین نماید. این امر با کمی خلاقیت، ابتکار و آگاهی به بهترین شکل ممکن امکان پذیر خواهد بود.

گزینه های متنوعی برای نورپردازی این بخش از خانه در دسترس قرار دارند. در این مقاله سعی کردیم شما را با این لوازم و ایده های ناب طراحی آشنا کنیم. با این وجود اگر برای نورپردازی حمام و روشویی خود به کمک نیاز داشتید، با اسمارت سنس و تیم فروش قدرتمند آن در ارتباط باشید. به شما، بر حسب نیازتان، ایده ها و محصولات بی نظیری پیشنهاد داده خواهد شد. پس فرصت را از دست ندهید و به جمع مشتریان وفادار این مجموعه بزرگ و حرفه ای بپیوندید.