آیا می دانستید که 91 درصد از مشتریان اظهار داشته اند که جذابیت و نورپردازی رستوران بر تصمیم آنها در بازدید و صرف غذا در چنین فضایی تأثیر داشته است؟ وجود نور مناسب و کافی در رستوران، در داشتن یک طراحی داخلی خاص، افزایش جذابیت محیط و جذب مشتریان بیشتر تاثیرگذار خواهد بود.

آنچه در این مطلب خواهید خواند:

 • ضرورت روشنایی و نورپردازی رستوران که حال و هوای رستوران را تحت تاثیر قرار می دهد
 • جذب مشتری و فروش بیشتر با نورپردازی بهتر
 • آشنای با انواع نورپردازی رستوران
 • نورپردازی محیط
 • نورپردازی تاکیدی
 • نورپردازی وظیفه
 • معرفی انواع المان های روشنایی
 • نور طبیعی
 • لوستر
 • چراغ های آویز
 • چراغ دیواری
 • نورپردازی رستوران با نور شمع
 • نورپردازی با چراغ توکار سقفی
 • نورپردازی مسیر رستوران  با LED
 • نورپردازی منوی رستوران
 • روشنایی هوشمند
 • نورپردازی رستوران از بیرون ساختمان
 • نتیجه گیری
 • در نورپردازی رستوران از متخصصین کمک بگیرید

آن چیزی که یک رستوران دار خواهان آن است، طراحی داخلی و خارجی پر جنب و جوش و تحریک برانگیزی است که نه تنها ذائقه ها که چشم ها را مجذوب خود کند. تاثیر وجود یک فضای داخلی عالی و ایده آل در یک رستوران فراتر از غذای خوش طعم و با کیفیت آن است چرا که مطالعات نشان می‌دهد که نورپردازی رستوران تاثیر زیادی بر حال و هوای مشتری و حتی خاطره ای که طعم غذا در ذهن او ایجاد کرده، خواهد داشت.

برای طراحی و نورپردازی فضای داخلی یک رستوران به بهترین شکل ممکن، ایده های نابی را به شما پیشنهاد خواهیم داد. اما پیش از آن در مورد ضرورت انجام این کار و انواع نورافشانی اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار داده خواهند شد.

ضرورت روشنایی و نورپردازی رستوران

نوع نور و المان های نورافشانی نقش مهمی در ایجاد ظاهر بصری جذاب و زیبا در یک رستوران دارند. همراه شدن چنین منظره ای با طعم دل انگیز غذا، اثری ماندگار از رستوران یا غذاخوری شما در ذهن مشتری بر جای خواهد گذاشت. در ادامه با اهمیت و ضرورت نورپردازی رستوران بیشتر آشنا خواهید شد.

حال و هوای رستوران را تحت تاثیر قرار می دهد

دلیل آنکه اغلب افراد رستوران را برای خوردن غذا انتخاب می کنند این است که علاقه مندند تجربه ای متفاوت از میز ناهارخوری معمولی خود داشته باشند. آنها همواره به دنبال فضایی هستند که در کنار سرو غذای با کیفیت، مکانی راحت و امن در اختیار آنها قرار دهد. حس و حال فضای داخلی رستوران با نحوه چیدمان و نورپردازی آن ارتباط تنگاتنگی دارد. نور کم و روشن یا نور طبیعی و مصنوعی هر کدام تأثیر عاطفی و روانی خاصی را در مخاطب ایجاد خواهد کرد.

جذب مشتری و فروش بیشتر با نورپردازی بهتر

وجود نورپردازی مناسب و فضای ایده آل در یک رستوران، مشتریان را مدت زمان طولانی تری در آن محیط نگه می دارد. با ماندگاری بیشتر این افراد احتمال سفارش غذای جدید و بیشتر خرج کردن آنها افزایش پیدا خواهد کرد.  علاوه بر آنکه با این تجربه دلنشین، مشتری به دفعات بیشتری به رستوران شما سر زده و به یک مشتری وفادار تبدیل می شود.

چنانچه نورپردازی رستوران استراتژیک باشد، در جذاب تر نشان دادن غذا نیز موثر عمل خواهد کرد. قرار داشتن المان های روشنایی بخش در محل سرو غذا یا قرار دادن چراغ های ال ای دی نواری در جای مناسب برای جلب توجه بیشتر مشتری عالی است.

آشنایی با انواع نورپردازی رستوران

برای انتخاب مناسب ترین لوازم و وسایل نورپردازی رستوران، باید بدانید که مشتری شما چه حسی را قرار است تجربه نماید. بر همین اساس، موقعیت ها و المان های روشنایی بخش مناسب انتخاب خواهند شد. هر یک از انواع نورپردازی به شکلی متفاوت فضا سازی کرده و بر مراجعه کننده اثر گذار خواهد بود.

نورپردازی محیط

این نوع نورپردازی، روشنایی عمومی رستوران شما را تشکیل خواهد داد. نوری که کل فضا را روشن کرده و رفت و آمد در محیط را برای افراد ممکن خواهد ساخت. نور طبیعی تابیده شده از یک پنجره بزرگ در رستوران یا نور مصنوعی ساطع شده از یک چراغ آویز، یک چراغ دیواری یا چراغ توکار سقفی این نیاز را به خوبی تامین خواهد کرد. نور عمومی حاکم بر فضای داخلی رستوران روحیه کلی آن را تعیین خواهد کرد. این نور می تواند سرد، پرنور و شفاف یا گرم و صمیمی باشد.

نورپردازی تاکیدی

نوع دیگری از نورپردازی رستوران که بیشتر جنبه تزیینی دارد تا کاربردی، نوع تاکیدی آن است. این نورافشانی گرچه در روشن کردن فضا نقش مهمی ندارند؛ اما به شما در داشتن یک فضای داخلی ایده آل با طراحی خاص و عمیق یاری خواهد رساند. اگر دوست دارید لوازم و اشیاء نفیس رستوران را به رخ مشتریان خود بکشید یا دوست دارید یک اثر هنری یا دکوراسیون داخلی خود را برجسته تر نشان دهید، نورپردازی متمرکز بهترین راه است.

نورپردازی وظیفه

نورپردازی وظیفه به کارمندان و مشتری شما این امکان را می دهد که میز کار یا میز سرو غذا را واضح و بهتر ببینند. انواع مختلفی از المان های روشنایی بخش را می توان برای ایجاد این نوع نورپردازی مورد استفاده قرار داد. چراغ‌های فلورسنت، چراغ توکار سقفی قابل تنظیم، چراغ های آویز و ... برای این نورپردازی ایده آل به نظر می رسند.

ترکیب نورپردازی وظیفه یا نور محیطی ملایم یا تاکیدی، زیبایی فضای داخلی رستوران شما را تکمیل خواهد کرد. بهتر است پیش از انتخاب المان های روشنایی، فعالیت هایی که در بخش های مختلف رستوران انجام می گیرد مشخص کرده و پس از آن بهترین گزینه را بر گزینید.

معرفی انواع المان‌های روشنایی

برای نورپردازی رستوران و داشتن یک فضای دلنشین و جذاب در آن، المان ها و لوازم روشنایی زیادی پیش رو دارید. هرکدام از این وسایل، بخشی از نیاز شما به نورپردازی را تامین کرده و جلوه بصری جذابی را به وجود می آورند. در ادامه شما را با این موارد و مشخصه های آنها بیشتر آشنا خواهیم کرد.

نور طبیعی

نور گرم و روشن ساطع شده از خورشید نه تنها مقرون به صرفه است، بلکه برای نورپردازی رستوران شما زیبایی و جذابیت زیادی به همراه می آورد. می‌توانید اجازه دهید پرتوهای درخشانی از نور خورشید مناطق خاصی از رستوران شما را روشن کنند. شما همچنین می توانید به کمک ایده های خلاقانه، با نور طبیعی بازی کرده و نورپردازی منحصر به فردی را در داخل فضای رستوران ایجاد نمایید.

چنانچه رستوران شما در موقعیتی قرار گرفته که امکان تماشای یک منظره طبیعی یا شهری زیبا را برای افراد از داخل ساختمان فراهم می سازد، استفاده از پنجره های قدی بهترین پیشنهاد برای شماست. پنجره های بزرگ و بلندی که از سقف تا زمین کشیده شده اند یک تابلوی بی بدیل طبیعی را برای شما به ارمغان خواهند آورد.

لوستر

اگر غذاخوری شما سقف بلندی دارد، نصب لوستر یک راه ساده برای نورپردازی و ایجاد حال و هوایی خاص در آن خواهد بود. در رستوران های بزرگ و مجلل، وجود لوستر های بزرگ با لامپ های متعدد، در برجسته کردن نورپردازی محیط شما و ایجاد جلوه بصری خیره کننده در آن بسیار موثر خواهد بود.

چراغ های آویز

یکی از پرکاربردترین چراغ‌ها برای نورپردازی رستوران‌ ها و کافه‌ها، چراغ های آویز هستند. تنوع این چراغ ها در طرح‌، ارتفاع‌، رنگ و مدل، آنها را با هر سبک و چیدمانی هماهنگ ساخته و جای پای آنها را در هر رستورانی به خوبی باز کرده است. از این چراغ ها در نورپردازی برجسته و وظیفه استفاده می شود.

چراغ دیواری

چراغ دیواری مانند چراغ های آویزی هستند که روی دیوار نصب می شوند. این چراغ ها به سطوح، عمق بخشیده و طراحی داخلی فوق العاده ای را ایجاد خواهند کرد. چراغ دیواری در هر جایی از رستوران قابل نصب می باشد. از بالای آینه های دیواری بزرگ و بالای سردر رستوران گرفته تا دیوارهای آجری یا دکورهای چوبی.

نورپردازی رستوران با آباژورهای رومیزی شارژی

چراغهای رومیزی شارژی با درخشش ملایم، طلایی و بی انتهای خود برای نورپردازی رستوران ها و کافه هایی که پذیرای زوج های جوان بوده و به دنبال فضای رمانتیک هستند، بهترین پیشنهاد است. از آنجایی نور این چراغها لایت میباشد و نور آن معمولا کم و زیاد میشود، جفت کردن آن با نورپردازی محیطی و تاکیدی و استفاده از آباژورهای شارژی  متعدد فضای داخلی رستوران شما را جذاب و منحصر به فرد نشان خواهد داد.

نورپردازی با چراغ توکار سقفی

در رستوران هایی با معماری مدرن، استفاده از انواع چراغ توکار سقفی برای نورپردازی فضای داخلی مناسب به نظر می رسد. این چراغ ها در حفره هایی که در سقف تعبیه شده، قرار گرفته و به فضا اطراف نور کافی و جذابیت می بخشند. در این چراغ ها هر نوع لامپی قرار می گیرد؛ اما لامپ‌های ال‌ای‌دی به دلیل داشتن تنوع بالا در دمای رنگ نور، لومن و شدت روشنایی بیشتر معمولا پرکاربردتر هستند.

نورپردازی مسیر رستوران  با LED

نورپردازی رستوران با چراغ های ال ای دی نه تنها به روشنایی فضای داخلی کمک بسزایی خواهند کرد که آن را زیباتر نیز خواهند ساخت. این چراغ ها تنوع زیادی دارند. به همین منظور دست شما، برای یافتن گزینه ای که با نیازهای شما مطابقت داشته باشد، باز خواهد بود.

نورپردازی راهروها و مسیرهای عبوری در رستوران به کمک چراغ های ال ای دی های بسیار ساده است. این چراغ ها از لامپ های کوچکی تشکیل شده اند که به صورت افقی یا عمودی کنار هم ردیف شده و به سادگی در هر قسمت قابل هدایت هستند. چراغ ریلی مگنتی دار برای نورپردازی مسیر مناسب می باشد. این چراغ ها به دلیل تولید نور مناسب، مصرف انرژی پایین، طول عمر بالا، قیمت مقرون به صرفه و سهولت در اجرا از طرف رستوران دارها بسیار مورد استقبال واقع شده اند.

نورپردازی منوی رستوران

نورپردازی منوی رستوران بسته به موقعیت قرارگیری آن و چیدمان داخلی متفاوت خواهد بود. ممکن است منو روی دیوار نصب شود یا همچون یک بروشور به صورت چاپ شده روی میز سرو قرار گرفته باشد. اگر منو به دیوار نصب شد، نورپردازی آن می بایست به گونه ای باشد که توجه مشتریان را به خود جلب کند. برای این کار نورپردازی متمرکز مناسب است. با این کار افراد را به مکث کردن و تماشای منوی خود تشویق و به داخل رستوران خود دعوت خواهید کرد.

استفاده از ال ای دی نواری برای ایجاد نور پس‌زمینه و برجسته‌تر کردن منو ایده آل است. برای تکمیل نورافشانی، یک لامپ در بالای منو قرار داده می شود تا تماشا کردن و خواندن آن با ساده تر باشد.

روشنایی هوشمند

نورپردازی رستوران به صورت هوشمندانه در بسیاری از هزینه ها صرفه جویی خواهد کرد. چراغ های ال ای دی نمونه بارز المان های روشنایی هوشمند هستند. شاید بپرسید چرا؟ علت، در مصرف پایین انرژی این لامپ ها و طبیعت دوست بودنشان خلاصه می شود. با مجهز کردن سیستم روشنایی رستوران به مدار کنترل و سنسورهای نوری، روشن و خاموش شدن چراغ های به صورت اتوماتیک انجام خواهد شد.

به عنوان مثال، در روز که نور طبیعی فراوان است، چراغ‌های هوشمند، به طور خودکار خاموش یا کم نور شده و با غروب خورشید و تاریک تر شدن هوا روشن‌تر خواهند شد. در حمام یا دستشویی که فضای بسته ای داشته و افراد گهگاه به آن وارد می شوند، می توان از خاموش کننده های خودکار استفاده کرد.

نورپردازی رستوران از بیرون ساختمان

ویترین و نمای بیرونی ساختمان رستوران، اولین منظره ای است که مشتری شما با آن مواجه خواهد شد. وجود یک نورپردازی ویژه در این بخش، سبب جلب توجه مراجعه کننده می شود. دستیابی به این خواسته کار چندان سختی نیست. کافی است از چراغ های نواری ال ای دی یا فانوس های برجسته برای این کار استفاده کنید. یک اثر هنری زیبا، یک قطعه معماری برجسته که با نورهای تاکیدی نورافشانی شده اند می تواند فضای بیرونی رستوران را به اندازه کافی زیبا و جذاب نشان دهد.

نتیجه گیری

سرمایه گذاری در نورپردازی رستوران در جلب نظر مشتریان و ایجاد حس وفاداری به برند شما تاثیرگذار خواهد بود. با استفاده از نورپردازی به صورت استراتژیک، تجربیات حسی و روانی ماندگاری در ذهن مشتریان شما به یادگار خواهید گذاشت. نورپردازی رستوران به صورت اصولی بازدهی کسب و کار شما را تا ده برابر افزایش داده و بهبود خواهد بخشید.

در نورپردازی رستوران از متخصصین کمک بگیرید

اگر به عنوان یک رستوران دار یا صاحب یک کافه، قصد نورپردازی رستوران خود را داشته و به دنبال یک مجموعه حرفه ای و با سابقه در این زمینه هستید، اسمارت سنس بهترین گزینه خواهد بود. در فروشگاه اینترنتی این مجموعه، انتخاب و خرید انواع المان های روشنایی از جمله انواع چراغ توکار سقفی، چراغ دیواری، چراغ ریلی مگنت دار و چراغ ال ای دی به سادگی امکان پذیر شده است. کافی است در میان مدل های انبوه این فروشگاه چرخی زده و با بررسی مشخصات و قیمت آنها، خرید خود را نهایی کنید.

کارشناسان فروش و پشتیبانی اسمارت سنس، همه روزه پاسخگوی سوالات و ابهامات شما خواهند بود. جهت کسب اطلاعات بیشتر کافی است از طریق راه های ارتباطی با این مجموعه بزرگ و حرفه ای در تماس باشید.