یکی از محصولات روشنایی مورد استفاده در دکوراسیون، چراغ‌های آویز هستند. این چراغ‌ها، در مقایسه با لوسترها ظاهر مدرن‌تری دارند. در طراحی و دیزاین سبک مدرن در مقایسه با طراحی مجلل، ترجیح دیزاینرها برای نورپردازی در فضا، استفاده از پنل‌های مخفی، چراغ‌های ریلی و چراغ‌های آویز است.

این محصولات تنوع بسیاری دارند. در انواع و اقسام متفاوتی از لحاظ رنگ‌بندی و شکل ظاهری در بازار تولید و عرضه شده‌اند. در نتیجه در زمان انتخاب آن گزینه‌های زیادی در اختیار شما خواهد بود. به راحتی می‌­توانید فرم و رنگ آن را، بر اساس طراحی و رنگ‌بندی فضا انتخاب کنید و در کلیت چیدمان یک هماهنگی اصولی برقرار کنید.

شاید برایتان سوال باشد که چراغ آویز چه تفاوتی با لوستر دارد؟ یک آویز در مقایسه با لوستر، کوچک‌تر است و فقط یک یا دو لامپ دارد. از این چراغ‌ها به صورت چندتایی با چیدمان‌های مختلف استفاده می‌­شود. در نتیجه میزان روشنایی آن در مقایسه با لوستر، تفاوت چندانی ندارد. این در حالی است که هزینه چندین چراغ آویز، در مقایسه با یک لوستر ارزان‌تر خواهد بود.

در چه فضاهایی می‌توانم از روشنایی آویز استفاده کنم؟

برای تامین نور فضاهایی همچون منازل، دفتر کار، سالن‌های اداری، دیزاین گالری‌های هنری، کافه‌ها و مراکز تجاری می­‌توانید از این محصول روشنایی زیبا استفاده کنید. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این چراغ‌ها، نور قابل تنظیم آن است. می­‌توانید نورپردازی آن را به صورت متمرکز و یا فید شده در محیط، با توجه به ارتفاع از زمین تنظیم کنید.

آیا می‌توانیم به جای لوستر در اتاق‌های خانه خود از چراغ آویز استفاده کنیم؟

هیچ محدودیتی در این‌ باره وجود ندارد. این امکان برای شما فراهم است که در هر فضایی که بخواهید از این چراغ‌ها استفاده کنید. آشپزخانه، اتاق نشیمن، اتاق ناهارخوری، اتاق خواب، ورودی‌ها، راهروها و حتی در حمام هم می­‌توانید این چراغ‌ها را نصب کنید.

در نظر داشته باشید که بیشتر راهروها برای جای دادن آویزها از ارتفاع مناسب سقف برخوردار نیستند. در صورتی که با محدودیت ارتفاع مواجه نباشید، این چراغ‌ها گزینه مناسبی هستند. عمده استفاده از این چراغ‌ها برای روشنایی سالن‌های طولانی بوده، که نور و روشنایی منحصر بفردی را به فضا می­بخشد.

در چه فضاهایی باید از سایز کوچک این آویزها استفاده کنیم؟

استقبال از چراغ‌های آویز به جای لوستر، بطور قابل توجهی رو به افزایش است. حتی می­توان پیش‌بینی کرد به غیر از فضاهای کلاسیک، مجلل و تشریفاتی، لوسترها دیگر طرفداری ندارد. چرا که این آویزها از نظر طراحی و چیدمان انعطاف‌پذیری بیشتری دارند.

آویزهای کوچک در فضاهایی نصب می­‌شوند که نور زیادی احتیاج نداریم. هدف صرفا یک نور ملایم است که سطوحی را که ارتفاع دارند روشن کند. برای مثال می‌­توانید آنها را از بالای بار یا جزیره آشپزخانه آویزان کنید. چرا که دقت و روشنایی بالا مدنظر نیست، پس بهترین انتخاب آویزهای کوچک هستند. چراغ‌های آویز کوچک ظاهری کاملاً محتاطانه دارند. نه کم نور هستند و نه نور تیز و گسترده‌ای دارند.

اگر به دنبال نور یکدست، تمیز و مدرن هستید، چراغ آویز بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. چندین نمونه مختلف به عنوان آویزهای کوچک ولتاژ پایین در بازار موجود است. این آویزهای کوچکتر انواع متنوعی از سبک‌های نورپردازی تیز و براق را دارند. با اضافه کردن چند پنل ال‌ای‌دی در نورپردازی فضا، محیطی با نور مطلوب را طراحی خواهید کرد.

چراغ آویز چندتایی را در کجا آویزان کنیم؟

چراغ‌های چندتایی بسیار متنوع هستند. معمولا ظاهری ساده و شیک دارند. می­‌توان گفت قسمت جذاب کار چیدمان این محصولات است. می‌توانید از آنها روی میزهای ناهارخوری به جای لوستر یا سرسرا استفاده کنید. فرم میز را در نظر بگیرید. شما می­توانید به صورت زیگ زاگ، خطی و یا مثلثی چیدمان این چراغ‌ها را تنظیم کنید. حتی می­توان به همین منوال از این آویزها برای چراغ ورودی استفاده کرد.

همچنین در طراحی خانه‌های دوبلکس و طبقاتی، از آنها در پله‌های چند سطحی معلق، در ارتفاعات مختلف برای پر کردن عمودی فضا استفاده کنید. ارتفاع آن‌ها بصورت پلکانی در فاصله سقف با پله‌ها تنظیم شده و یک حالت هماهنگ ایجاد می­کند. در پله‌های مارپیچ استفاده از این آویزها یک انتخاب بی‌نظیر است. با توجه به ارتفاعی که دارید تعداد آویزها را از حداقل 5 چراغ، کم یا زیاد کنید.

اگر یک جعبه اتصال داشته باشیم، آیا می­توانیم چند چراغ آویز نصب کنم؟

این امکان به راحتی برای شما وجود دارد. با استفاده از یک سایبان و چند پورت و یا یک سیستم مونوریل با ترانسفورماتور نصب شده در سطح، می­‌توانید چندین آویز ولتاژ پایین را تنظیم کنید. در حالی که فقط از یک منبع تغذیه استفاده می­کنید. یک سری سینی و یا همان سایبان، این کار را برای شما انجام خواهد داد.

سایبان‌ها در انواع مدور، مربع، مستطیل و چند خطی با ظرفیت‌های 2 تا 24 نور وجود دارد که به شما این امکان می‌دهد بهترین تنظیمات را متناسب با فضای خود ایجاد کنید. برای این کار می‌­توانید از یک متخصص جهت نصب کمک بگیرید. هرچند که کار مشکلی نخواهد بود.

نکات مهم در رابطه با نصب چراغ آویز در بالای سینک ظرفشویی یا میز آشپزخانه

نمونه آویزهایی که برای نصب بالای جزیره آشپزخانه یا بالای یک قسمت سینک ظرفشویی انتخاب می‌کنید بسیار متنوع هستند. بسته به اندازه جزیره آشپزخانه خود می‌­توانید از 3 تا 5 آویز کوچک استفاده کنید. همچنین می‌­توانید از دو آویز بزرگتر با ظاهری چشمگیرتر برای زیبایی بیشتر فضای آشپزخانه استفاده کنید.

در رابطه با نصب این آویزها در بالای جزیره، که معمولا گاز صفحه‌ای تعبیه شده و یا محل قرارگیری تخته کار شما است، نکته بخصوصی وجود ندارد. صرفا در نظر گرفتن ارتفاع مناسب مطرح است. اما در رابطه با نصب چراغ آویز در بالای سینک ظرفشویی می‌بایست آویز ها را بر اساس شرایط انتخاب کنید.

از میان مدل‌های متنوع آویزهای بالای سینک آشپزخانه گزینه‌های بسیاری در اختیار دارید، اما دو نکته را بخاطر داشته باشید. توجه داشته باشید که قطرات آب در اطراف فضای بالای ظرفشویی پاشیده خواهد شد، بنابراین اطمینان حاصل کنید که از عناصر الکتریکی آویز شما محافظت شود. دومین نکته میزان تابش مطلوب نور در تنظیم شرایط محیطی است.

یک آویز با ولتاژ نوری پایین را انتخاب کنید تا نور به سمت فضای کار شما بتابد و چشم شما را اذیت نکند. در زمان انتخاب منبع نور یعنی لامپ، به میزان ولتاژ آن توجه کنید، گزینه‌های شما تقریبا نامحدود هستند و این مقدار‌های تعیین شده، صرفا جهت اطلاع شما و آشنایی با حدود استاندارد است.

  • 5 وات برای هالوژن
  • 35 وات برای IR
  • 7 الی 10 وات برای LED

نگرانی در رابطه با نور متمرکز و خیره کننده چراغ آویز

تابش خیره کننده نگرانی خریداران چراغ آویز است. این آویزها روی یک میز یا سطحی در ارتفاعی مناسب، برای روشنایی آن سطح نصب می‌شوند. شما می‌­توانید با استفاده از فیلتر‌های مات که نور دو طرف آویز را به حداقل می‌رساند، از تابش خیره کننده جلوگیری کنید. هرچند که هیچ‌وقت زیر نور مستقیم آن قرار نمی‌­گیریم. یا ایستاده هستیم و یا دور یک میز می­‌نشینیم.

محل نصب آویزها در بخش مرکزی انجام شده است. در نتیجه طیف ملایم آن را مشاهده خواهیم کرد و چشم را اذیت نخواهد کرد. بهترین روش برای کاهش تابش خیره کننده، نصب دیمر برای آویزها است. چراغ‌های کم نور ضمن حفظ روشنایی لازم در در فضای شما، نور را به حد مطلوب شرایط آسایش می‌رسانند.

چه سبکی را انتخاب کنیم؟

یافتن سبک چراغ آویز مورد نظر شما در میان تولیدات متنوع به راحتی ممکن خواهد شد. آویزهایی متناسب با همه سبک‌ها و سلیقه‌ها از سنتی گرفته تا امروزی و مینیمالیستی وجود دارد. آویزها باید سبک خانه و دفتر کار شما همخوانی داشته باشد و بر این اساس انتخاب شود.

در انتخاب چراغ‌های آویز این موارد را در نظر داشته باشید:

از استفاده آویزهای بزرگ یا کوچک برای یک مکان خودداری کنید. مقیاس مهم است و گزینه‌های زیادی در دسترس است که اکثر افراد می­توانند یک آویز با اندازه مناسب به سبکی که دوست دارند پیدا کنند. همچنین­، سعی کنید از تلفیق کردن انواع لامپ ها خودداری کنید. اگر خواستید می­توانید از چراغ‌های ال ای دی به شکل پنل توکار استفاده کنید.

بهترین کار دیدن نمونه کارهای طراحان موفق است. در نظر بگیرید که چند اتاق دارید. کدام سالن‌ها با یکدیگر هم‌راس هستند. فاصله بین آویزهای سقفی از هم را در نظر بگیرید. در کنج‌ها نور بیشتری احتیاج داریم. مثل محل قرارگیری کنسول‌ها، میز کار، تابلوها و از این قبیل موارد. در صورت تمایل می‌­توانید با یک طراح دکوراسیون همکاری کنید و شکل اصولی نورپردازی را در فضا اجرا کنید.

چراغ‌های آویز را با چه میزان بلندی آویزان کنیم؟

هنگام نصب آویزها در مناطقی که از آنجا عبور می‌­کنید، در هر شرایطی که آویزها را نصب می‌­کنید، آویز باید حداقل 2 و نیم متر از زمین فاصله داشته باشید. هر زمان که آویزها را بالای میز و سایر فضاهای کاری آویزان می­کنید، باید بین 30 الی 90 سانتی‌متر بالاتر از سطح باشد. وقتی آویزها را روی میز یا محل نشستن دیگر مثل ناهارخوری آویزان می­‌كنید، مطمئن شوید كه هنگام نشستن به اندازه كافی بالای سطح تابش به چشم هستند.

اگر فرزندان کوچکی دارید، در نظر بگیرید که آنچه از نظر بصری برای شما راحت است، ممکن است مستقیماً در چشمان آنها بدرخشد. جهت جلوگیری از این امر، منبع نور پراکنده تری را انتخاب کنید و یا ارتفاع آویز را پایین بیاورید. آویز باید در حدود نیم متر بالاتر از سر کودک باشد، بنابراین در بعضی موارد نیاز است در رابطه با ارتفاع آن تجدید نظر کنید.

چطور می­‌توانیم ارتفاع نور آویز خود را تنظیم کنیم؟

در هنگام سیم‌کشی بیشتر آویزها، می‌توانید به سادگی و با برش کابل ارتفاع را تنظیم کنید. آویزهای ولتاژ پایین را می‌توانید کوتاه کنید و سپس به کانکتور اتصال ترانس یا جک آزاد در سایبان متصل کنید.

جمع بندی

چراغ آویز سقفی یکی از محصولات روشنایی پرطرفدار با تنوع بی‌نظیر است. از این آویزها در هر مکانی می‌­توان استفاده کرد. برای روشنایی محیط کاری و یا منازل. نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید تخمین تعداد این چراغ‌ها بر اساس متراژ فضا خواهد بود. هرچند که تنظیم ارتفاع و ولتاژ لامپ‌های تعبیه شده هم، در میزان تابش نور موثر است.

برای نصب چراغ آویز در محیط آشپزخانه نیز محدودیتی وجود ندارد. صرفا توجه داشته باشید آویزهای بالای سینک از پوشش مناسبی برخوردار باشد، تا درصورت پرتاب شدن قطرات آب، خطری شما را تهدید نکند. شما می‌­توانید با استفاده از سایبان‌های چندتایی، چندین چراغ آویز را از یک منبع انرژی نصب کنید. چیدمان‌ها می­تواند به فرم‌های متنوعی انجام شود.

برای تنظیم ارتفاع کافیست در زمان نصب، سیم‌های اتصال را کوتاه کنید. از استفاده آویزهای بزرگ یا کوچک برای یک مکان خودداری کنید. امیدواریم این مطالب برای شما مفید بوده باشد.