نور پردازی نقش مهمی را در زیبایی فضا و تنظیم شرایط آسایش محیطی ایفا می­کند. اما در مورد چگونگی طراحی و محلی که از آن استفاده می­شود می­‌توانید از اصول و قوانین ثابت پیروی نکنید. با تلفیق خلاقیت و نوآوری تغییرات ایجاد کنید. خیلی از ایده‌ها و روش‌های مبتکرانه برای طراحی فضای داخلی به این روش کشف شدند.

وقتی صحبت از روشنایی در منزل می‌‌شود، همه ما یک سری قوانین خاص را می‌دانیم:

یک چراغ رومیزی در اینجا، یک چراغ سقفی در آنجا، شاید یک چراغ مطالعه در گوشه خانه روی میز کار. در حالی که جابجایی این چراغ‌ها از یک اتاق به اتاق دیگر عملکردهای متفاوتی برای شما انجام می‌­دهند. این موضوع انکارناپذیر است که روش‌های کاملاً اساسی برای دیزاین محیط با نور وجود دارد. اما بد نیست گاهی خلاف جهت عمل کنیم و نتایج را مورد بررسی قرار دهیم. شاید این اتفاق زیبایی فضا را دو چندان کند.

در اینجا چند ایده متفاوت برای آزمایش‌های جدید در فضای مورد نظر شما، مثل خانه یا اتاق کار آورده شده است. سعی کنید با محصولات روشنایی موجود در منزل این سبک های جدید نورپردازی را امتحان کنید. شاید نیاز باشد چراغ های جدیدی تهیه کنید. اگر به دنبال تغییر چشمگیر در دکوراسیون با بودجه حداقلی هستید، این روش ها را حتما امتحان کنید.

برخی اوقات برای ایجاد تغییرات دیوارها را رنگ می­‌کنیم، لوازم را تعویض می‌­کنیم، چیدمان و سبک طراحی را تغییر می­‌دهیم، اما باز هم از نتیجه کار راضی نیستیم و متحمل هزینه‌های بسیاری خواهیم شد. این روش ها را امتحان کنید. هم خلاقانه است و هم کم هزینه، در نتیجه چیزی را از دست نخواهید داد.

اولین ابتکاری که می­‌توانید اجرا کنید استفاده از چراغ‌های کف در سطوح پایین است.

اگر به موزه‌ها و گالری‌های هنری سر زده باشید، این سبک از نورپردازی را قطعا مشاهده کردید. چراغ‌های هالوژن توکار کوچکی با تعداد مشخص و چیدمان‌های خطی، به دور یک اثر هنری گرد آمده‌اند. این شیوه از نورپردازی در نمایش جلال و زیبایی آثار به طور اغراق‌آمیزی عمل می­کند. این کار را حتما امتحان کنید. نورپردازی از کف یک فضای آرامبخش با نور ملائم را برای شما طراحی خواهد کرد.

به شما پیشنهاد می‌کنیم که لامپ‌های کف را به عنوان نور عمومی اتاق و یا نور متمرکز در فضای چیدمان مبل‌ها یا صندلی‌ها اجرا کنید. لامپ‌های کف مخصوصی نیز وجود دارند که سبک نور پردازی و طراحی یک مجسمه یا شی را، در چشم مشاهده گران متعادل می­‌کنند. فرضا برجستگی‌های یک تندیس هنری را با کنتراست بیشتری به نمایش می­‌گذارند.

هنگام روشن شدن این لامپ‌ها برخلاف لامپ‌های معمولی، تمام وسایل به جای نور پردازی مستقیم یا عمومی که صرفا به روشن شدن یک محدوده کمک می­‌کرد، یک نور دلپذیر و رمانتیک محیط را فرا می­‌گیرد. این لامپ‌های کف بسیار ارزان قیمت هستند و به خوبی به عنوان یک منبع نور در هر جای اتاق کار می­‌کنند. آن را کنار صندلی یا مقابل یک کتابخانه امتحان کنید. حتی می­‌توانید در گوشه اتاق‌های کوچکتر ، گلدان‌ها و یا در کنار آکواریوم از آن ها استفاده کنید.

رنگ‌های متنوع این چراغ‌ها، حق انتخاب بیشتری را در اختیار شما قرار خواهد داد. می­‌توانید از رنگ‌های گرم برای آشپزخانه، رنگ‌های سرد برای اتاق خواب و اتاق مطالعه و حتی رنگ‌های فانتزی برای دیزاین یک گالری یا دفتر کار استفاده کنید.

استفاده از آویزها با نور ملایم به عنوان چراغ خواب

این شیوه از نورپردازی در اتاق خواب واقعا هوشمندانه است. نصب آویز از سقف باعث می­‌شود تا مطالب کتابی که می­‌خواهید پیش از خواب مطالعه کنید واضح‌تر دیده شود، جواهراتی را که فراموش کردید پیش از خواب بردارید را، از مچ و گردن خود آزاد کنید. در نتیجه شرایط آسایش بهتری را در اختیار دارید.

با تنظیم فاصله مناسب خوابیدن را برای خود راحت تر کنید. زیرا امکان دارد صبح هنگام پخش شدن زنگ هشدار، بطور تصادفی با چراغ آویزها برخورد کنید. چراغ ها را بالای میز پا تختی نصب کنید. دقت کنید که ارتفاع مناسبی داشته باشد نه خیلی بالا و نه خیلی پایین. بهتر است برای اینکار یک برقکار متخصص استخدام کنید، تا مطمئن شوید که نصب چراغ‌های شما تعادل درستی دارند.

نصب یک لوستر در حمام

استفاده از لوستر در قسمت حمام راهی برای معرفی برخی از وسایل تزئینی، مثل گلدان‌ها و شمع‌ها خواهد بود. هدف بعدی ایجاد جذابیت بیشتر در فضا و همچنین آوردن نور اضافی در محیط است. این سبک از نورپردازی به واسطه نصب لوستر از میله‌های حمام و یا نصب دیوارکوب‌ها امکان‌پذیر است. برای انجام کارهایی مثل اصلاح، استفاده از لوازم آرایش یا حالت دادن به مو تمرکز بیشتری خواهید داشت.

نصب لوستر بر روی وان، در کنج اتاق دوش یا در گوشه‌ای از حمام

اگر سقف کوتاهی دارید، لوستری را نصب کنید که نزدیک به سقف قرار بگیرد. اگر یک کنج داشته باشید، لوسترهایی با ارتفاع بلندتر می­‌توانند فضای خالی را پر کنند و باعث ایجاد علاقه بیشتر شما به استحمام شود.

این ویژگی‌های منابع نوری را بخاطر بسپارید:

  1. انتخاب لامپ‌های رشته‌ای بیشتر نوری چاپلوسانه و هنری را ارائه می­دهند.
  2. LED ها بیشترین میزان نور را به شما خواهند داد و بیشترین طول عمر را دارند.
  3. اگرچه فلورسنت از لحاظ مصرف انرژی نیز مقرون به صرفه بوده و ارزان قیمت است، اما برای نشان دادن رنگ واقعی پوست چندان مناسب نیست وحس خوبی به شما نخواهد داد. در کشورهایی مثل ترکیه و دانمارک، حمام کردن یک موضوع حایز اهمیت است.
  4. افراد تایم زیادی را برای حمام کردن اختصاص می­دهند و با روشن کردن شمع و عود، فضایی مناسب برای ریلکس کردن و رفع خستگی ایجاد می­کنند. تصور کنید که با این سبک نورپردازی، حمام را به فضایی آرامبخش و زیبا تبدیل می‌­کنید.
  5. وقتی صحبت از روشنایی و نورپردازی حمام می‌­شود، چه کسی می‌گوید شما باید نور واقعی و واضحی را ببینید؟ قرار است نوری ملائم را در اختیار داشته باشید و نه یک پروژکتور پر نور با روشنایی زننده، در نتیجه از لامپ کم نور استفاده کنید.
  6. آینه‌های LED سرویس‌های بهداشتی، از درون با چراغ‌های تعبیه شده روشن می‌­شوند. در نتیجه چراغ را از دید شما پنهان می‌کنند. اما نور زیادی را برای فعالیت‌های روزانه حمام فراهم می‌­کنند. همچنین نور LED بیشترین میزان نور سفید روشن را فراهم می­‌کند و برای سرویس بهداشتی و حمام بسیار مناسب است.
  7.  از آنجا که این محصول یک آینه و یک منبع نور است، نصب یک مرحله‌ای آن بسیار آسان است و با ظاهری تمیز و زیبا محیط حمام را روشن‌تر می­کند. این آینه‌ها بسیار کاربردی هستند و می­‌توانند بالای روشویی نصب شوند. فانوس‌های کوچک را فراموش نکنید. استفاده از فانوس‌های چراغ‌دار نیز یک ایده جذاب و منحصر بفرد خواهد بود. شما می‌­توانید آن ها را در بالای وان و یا روی کابینت روشویی قرار دهید.

استفاده از نور به عنوان یک ابزار هنری

این پیشنهاد یک روش جدیدتر در نورپردازی است که هم کاربردی خواهد بود و هم خیال انگیز. وسایلی از قبلیل مجسمه‌ها و لوازم روشنایی را که در منزل در اختیار دارید، در کنار هم قرار دهید. کاربردهای هر یک را به زیبایی باهم ترکیب کنید و به عنوان یک عنصر هنری در یک اتاق از آن ها استفاده کنید. برای مثال یک میز یا کنسول را در نظر داشته باشید که چند گلدان و مجسمه روی آن قرار دارد و با دو آباژور زیبا محاصره شده است. در قسمت بالا نیز یک آویز قرار دارد که نور متمرکز را می­‌تاباند.

پیشنهادهای فانتزی

دیواری را در نظر بگیرید و یک گیرین وال را روی آن اجرا کنید. در میان گیاهان رونده دیوار کوب‌ها را نصب کنید. حتی می‌­توانید از ریسه‌های نوری در لابه لای گیاهان استفاده کنید. در پایان کار یک منظره بی‌نظیر، از طبیعتی کوچک را در گوشه از خانه و یا دفتر کار خود طراحی و اجرا کرده اید.

پیشنهاد دیگر ما به شما تلفیق آینه و نور است. در طراحی داخلی محیط مورد نظر، با قرار دادن چندین آینه قدی می­توانید چشم را گول بزنید و فضا را بزرگ‌تر نشان دهید. مرحله دوم قرار دادن منبع نور در بالای این آینه است. لوستر و یا چراغ‌های آویز را در ارتفاعی نصب کنید که تصویر و بازتاب آن در آینه قابل مشاهده باشد. با این کار سبک متفاوتی از نور پردازی را مشاهده خواهید کرد.

استفاده از چراغ‌ها با الگوی هندسی و مرکزی

به جای استفاده از یک لوستر بزرگ در قسمت مرکزی پذیرایی، شکلی فرضی را روی سقف مجسم کنید. یک نوار مربع شکل و یا مثلثی. نوار تشکیل شده را با آویز کردن چراغ‌های آویز، چراغ‌های ریلی و یا پنل‌های سقفی پر کنید. وسط فرم تشکیل شده را خالی بگذارید. در زیر آن میز پذیرایی خود را قرار دهید و نظاره کنید که این شیوه نور پردازی تا چه حد می‌­تواند جذاب باشد.

نورپردازی خروجی‌ها و ورودی‌ها

بسیاری از چراغ‌های دیواری برای استفاده در فضای داخل و خارج مناسب هستند. در نتیجه می­‌توانید روی سقف تعدادی از آن‌ها را نصب کنید. همچنین می­‌توانید با نصب آنها در هر دو قسمت ورودی و ایوان و یا داخل دیوارهای راهرو و سقف یک چیدمان یکپارچه ایجاد کنید.

برای ظاهر سازگارتر و خروجی روشنایی لطیف، می­توانید آنها را پشت سر هم قرار دهید. بسته به فضایی که در نظر دارید، می­‌توانید از یک منبع روشنایی و یا چند منبع به صورت گروهی استفاده کنید. گزینه‌ها تقریباً بی حد و حصر هستند. انتخاب و تصمیم‌گیری به عهده شما خواهد بود.

ایجاد سایه‌ها

پارتیشن‌های چوبی قدیمی را کنار بگذارید. ما به چند چوب بامبو و یا چند تنه باریک و کشیده درخت احتیاج داریم. یک کنج اتاق، یک دیوار خالی و یا انتهای یک راه رو را انتخاب کنید. با توجه به فضایی که در نظر دارید یک باکس پر شده از سنگ‌ها را برای ایستایی شاخه‌ها تهیه کنید.

محل قرارگیری منبع نوری را در قسمت بالا، پشت شاخه‌ها در نظر بگیرید. چراغ‌ها را نصب کنید و شاخه‌های چوبی را به صورت خطی در جای خود قرار دهید. نور از میان این شاخه‌ها عبور کرده و از میان سایه‌ها به محیط می‌­تابد. این اثر هنری دکوراسیون محیط خانه یا دفتر کار شما را تکمیل خواهد کرد. در نظر داشته باشید قسمت انتهایی را، با اتصال یک قاب به سقف با ظرافت و تمیزی بیشتر اجرا کنید.

امتحان کردن چیزهای جدید و غیرمنتظره با نورپردازی، می­‌تواند فضای زندگی را دگرگون کند. امیدواریم این ایده‌های الهام بخش، برای شما مفید بوده باشد!

جمع بندی

با ایجاد یکسری تضاد و تناقض سبک نورپردازی جدیدی را در محیط زندگی خود اجرا کنید. به جای یک لامپ کوچک در حمام، از یک لوستر و یا فانوس استفاده کنید. راهروها و ورودی خانه را، از بیرون و داخل با انواع منابع روشنایی دیزاین کنید. نورپردازی از کف را فراموش نکنید. در این مطلب چند ایده فانتزی با ترکیب اشیا و چراغ ها، برای شما عنوان شده است، حتما مطالعه کنید.