خانه فضایی است که محل آرامش است. افراد خانواده در نهایت در خانه دنبال استراحت هستند بنابراین نورپردازی این فضا مهم است. در این مقاله به بایدها و نبایدهای نورپردازی در این فضا می‌پردازیم. نکاتی که می‌توان با رعایت کردن آنها نورپردازی حرفه‌ای‌تری در خانه داشت. با ادامه مطالب همراه باشید.

چطور می‌­توان آویز اتاق ناهارخوری را انتخاب کرد؟!

انتخاب یک آویز مناسب برای نورپردازی اتاق ناهارخوری شما می‌تواند مشکل باشد. شما می­‌خواهید یک جنبه تزئینی ارائه دهد، نور کافی برای میز فراهم کند و طوری طراحی شده باشد که از تابش خیره‌کننده نور جلوگیری شود. بیشترین کارایی چراغ‌های آویز اتاق ناهارخوری را می‌توان از طریق قرار دادن در ارتفاع مناسب و انتخاب صحیح مواد کنترل کرد.

برای مثال شیشه شفاف برای درخشش همه جانبه مناسب است. در مقابل فلز مات برای نور متمرکز به سمت پایین بهترین انتخاب خواهد بود. پس از آن، نوبت انتخاب دقیق یک سبک و سلیقه ساده است. خوشبختانه، چراغ‌های آویز مدرن زیادی در بازار وجود دارد، تا جلوه چشمگیر و روشنایی مطلوبی را که می­‌خواهید در اتاق غذاخوری خود ایجاد کنید.

آویز کوچک در مقایسه با روشنایی آویز چندتایی

به خودی خود، یک آویز کوچک برای روشنایی مورد نیاز میز ناهارخوری کافی نیست. اما هنگامی که سه عدد و یا تعداد بیشتری از آنها با هم جمع می‌شوند، به طور حتم تصویری مدرن از یک لوستر سنتی در اختیار دارید. برخی از آویزهای چند نور از پیش تنظیم شده‌اند.

تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که هر آویز را به طول دلخواه برش دهید. همچنین می‌­توانید با انتخاب یک سایبان سقفی چند دره و آویزهای متناسب از نظر اندازه، رنگ و یا اشکال، یک لوستر زیبا را به طور سفارشی تهیه کنید.

نکته مهم!

یک سایبان مستطیل شکل برای پیکربندی‌های خطی روی میزهای بیضی یا مستطیلی طولانی‌تر، یا یک سایبان گرد برای ایجاد یک خوشه مرکزی بالای میزهای ناهارخوری گرد یا مربع انتخاب مناسبی خواهد بود.

روشنایی آویزهای کمربندی

آویزهای کمربندی که با نوار برش خورده ساخته شده‌اند، گزینه‌های محبوبی هستند که مخصوص اتاق‌های غذاخوری مدرن است. با وجود اینکه شکل کلی آن به اندازه کافی ساده به نظر می‌رسد، اندازه و سایز مناسب، مواد و سایر جزئیات این آویزها، انواع آن را از یکدیگر متمایز می‌­کند.

مواد بکار رفته برای ساخت این آویزها شامل پارچه چین‌دار، شیشه مات و یا فلز برش داده شده با لیزر است. در نتیجه تنوع بسیار بالایی دارند و گزینه‌های زیادی برای انتخاب در اختیار شما خواهد بود.

نکته مهم!

به دلیل فرم گرد این مدل از آویزها، صرفا یک آویز کمربندی منفرد برای قرار دادن در وسط یک میز گرد یا مربع کفایت خواهد کرد. برخی از انواع آنها مستطیل شکل هستند. شما می­‌توانید دو یا چند عدد از این مدل آویز را نصب کنید تا ظاهری متعادل ایجاد شود.

روشنایی آویز متوسط و بزرگ

آویزهای متوسط یا بزرگ امکاناتی هستند که به غیر از جنبه نورپردازی، یک نمای مجلل به میز ناهارخوری شما ارائه می‌­دهند. می‌­توانید با آویزهای بزرگ فلزی به شکل زنگوله، تشریفات پذیرایی را نسبتا ساده انجام دهید، چرا که دیزاین فضای شما تکمیل خواهد شد.

یک گلدان با گل‌هایی از جنس شاخه‌های فلزی به چیدمان میز اضافه کنید. با اینکار ظاهری متفاوت ایجاد کنید. این گل‌های فلزی، زیر نور آویز شما بیش از پیش می‌­درخشد و نورپردازی زیبای آویز را به رخ مشاهده کنندگان می‌­کشد.

شما باید یک آویز انتخاب کنید که اندازه و شکل میز ناهارخوری شما را تکمیل کند، نه اینکه از نهایت فضا استفاده کنید. یک قانون را به یاد داشته باشید. باید آویزی را خریداری کنید که از هر طرف 6 اینچ باریکتر از کوچکترین عرض میز غذاخوری شما باشد.

باید و نبایدهای نورپردازی منازل

LED‌ها و ویژگی‌های مطلوب آن‌ها

LED را انتخاب کنید. چرا که LED‌ها برای روشنایی آثار هنری ایده‌آل هستند، زیرا عمر آنها بیش از سایر منابع نوری دیگر است و اشعه مادون قرمز، اشعه ماورا UV بنفش یا گرما از خود ساطع نمی‌کنند. گرمای تولید شده توسط لامپ‌های هالوژن و رشته‌ای می­‌تواند به مرور زمان به لوازم خانه شما و آثار هنری آسیب برساند و همچنین باعث افزایش صورتحساب برق شما می‌­شود.

سبک چیدمان خطی آویزها

مقیاس چیدمانی این آویزها اغلب به آویزهای درام شباهت دارد. آویزهای متوسط و بزرگی با نسبت‌های خطی که باعث می­‌شود بتوانید از آنها به صورت ریل تکی و یا یک جدول مستطیلی استفاده کنید.

توجه به سبک نورپردازی هنری

شما وقت و احساسات خود را صرف سرمایه‌گذاری و خرید یک اثر هنری کرده‌اید که عاشق آن هستید و قرار گرفتن آن در نقطه مناسب حائز اهمیت است. چرا که مسلما دوست دارید جلوه و زیبایی آن به نحو احسنت به نمایش گذاشته شود. اما یک سوالی در این میان وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

وقتی خورشید غروب می­کند چگونه آن اثر هنری را می‌بینید؟

روشی که شما در نور پردازی پیش می­‌گیرید، می‌­تواند به همان سادگی که اغلب افراد اجرا می­‌کنند باشد و یا به طور جدی مورد توجه قرار گیرد. در اینجا اصول و قواعد مهمی از نحوه نورپردازی محیط و آثار هنری به روش صحیح آورده شده است.

کنترل نور خارجی

ممکن است شما ترجیح دهید فقط نور طبیعی روی وسایل منزل بتابد، اما سعی کنید این نور را با تابش غیر مستقیم در اختیار خود درآورید. اشعه ماورا بنفش می‌­تواند آثار هنری شما را کهنه و حتی محو کند. بنابراین بهتر است نور را از طریق پرده یا پوشش‌های این چنینی فیلتر کنید و یا از موقعیت مناسب استفاده کنید، تا مبلمان و آثار هنری را به دور از اشعه خورشید قرار دهید.

کافیست تابلوهای خود را به دیواری آویزان کنید که در تمام طول روز در معرض تابش مستقیم آفتاب نباشد. مناطق نورگیر خانه را شناسایی کنید. دیوارهای رو به شمال در بیشتر اوقات روز دارای نور ثابت و نرم هستند. دیوارهای رو به شرق دارای نور صبحگاهی بوده و دیوارهای جنوبی هنگام بعد از ظهر درخشان‌ترین و گرم‌ترین نور را دارند و دیوارهای غربی که شب‌ها روشن می­‌شوند.

آثار هنری را در کنار و یا بالای کنسول و میز کناری دیوار قرار دهید تا نور دیوارکوب‌ها جلوه بیشتری به تابلوی شما بدهد. چراغ زمینی یا چراغ رومیزی را به جایی منتقل کنید که بتواند نه تنها تابلو را، بلکه فضای اطراف آن را نیز روشن کند. این یک راه حل آسان است که در آن می­توانید آثار هنری یا هر چیز دیگری را در مرکز توجه قرار دهید.

نورپردازی توکار

اگر در خانه‌ای زندگی می­‌کنید که از قبل جای روشنایی توکار نصب شده است، در موقعیتی کاملا مناسب هستید. اگر پریزها قابل تنظیم هستند یا نزدیک به دیوار قرار می­‌گیرند، می‌­توانید کارهای هنری را آویزان کنید و سپس به صورت استراتژیک نور را مستقیما روی آن هدایت کنید. انگار که یک نورپردازی سفارشی و حرفه‌ای در اختیار شما باشد.

حتی می‌­توانید لامپ‌هایی با درجه حرارت رنگی مختلف را نصب کنید. یا از انواع مختلف فیلترها برای تقویت رنگ در اشیاء استفاده کنید. یا برای نصب چراغ‌های توکار خود، یک طبقه نصب کنید تا نور را به سمت بالا در جهت کارهای هنری خود متمرکز کنید. این کار یک ظاهر غیرمعمول را ایجاد خواهد کرد که کاملا مدرن خوانده شده است و خانه شما مانند یک نمایشگاه یا گالری هنری خواهد شد.

نورپردازی های این چنینی به طور خاص برای برجسته سازی آثار هنری طراحی شده است. این چراغ ها مستقیما بر روی قاب یا بخش بالایی دیوار نصب شده‌اند. این نوع نورپردازی سال‌ها توسط موزه‌ها و گالری‌های هنری مورد استفاده قرار می­‌گرفت. اما در در حال حاضر بیشتر در خانه‌ها، به ویژه در کتابخانه‌ها، اتاق‌های نشیمن و فضاهای رسمی مورد استفاده قرار می­‌گیرد.

این موضوع را حتما بررسی کنید که آیا لازم است منبع نور را به برق متصل کنید یا از قبل اتصال سخت‌افزاری برقرار شده است. این نوع از نورپردازی به طرز زیبایی اثر هنری را روشن می­‌کند و حالتی رویایی و خیال انگیز را ایجاد خواهد کرد. علاوه بر این می‌­تواند سبک یا حالت خاصی را در فضا ایجاد کند.

نکته مهم!

چراغ‌های نصب شده را در مسیر نوری مشخص به سمت زمین هدایت کنید و نه در جهت آثار هنری، تا از خیرگی قطعه کاسته شود. چرا که نور اضافه و زیاد از حد می­‌تواند اثر عکس داشته باشد و جلوه و زیبایی تابلوی شما را به خوبی نشان ندهد.

چراغ‌های سقفی

سیستم‌های روشنایی پیست و مونوریل یکی از انواع تاسیسات روشنایی هستند، که در حال حاضر مورد استفاده قرار می­گیرند. مهم‌ترین ویژگی این محصولات روشنایی این است که بسیار متنوع هستند. این چراغ‌ها را می‌­توانید در امتداد مسیر یا ریل حرکت داد و تنظیم کرد. تا در صورت لزوم روی بخش موردنظر فوکوس شود. علاوه بر تمرکز روی کارهای هنری، می­توان از این نوع چراغ‌ها برای روشنایی عمومی فضا نیز استفاده کرد.

ما توصیه می­‌کنیم با یک طراح روشنایی و نورپردازی همکاری کنید، یا حداقل چراغ‌های خود را از یک منبع فروشگاهی حرفه‌ای خریداری کنید، که بتواند به شما مشاوره مفیدی در این باره ارائه دهد و شما را برای طراحی مناسب فضای مورد نظر راهنمایی کند.

چراغ‌های کابل

اگر سقف بسیار بلندی دارید، ممکن است این چراغ‌ها بهترین گزینه برای نورپردازی آثار هنری در فضای شما باشد. کیت‌های کابل از سقف یا دیوار به حالت معلق نصب شده و نور موردنیاز شما را به سطح قابل دسترسی و مفیدی می‌­رسانند، که هم برای نیازهای روشنایی عمومی و هم برای نیازهای بسیار خاص مطلوب هستند.

چراغ‌های موجود در این کیت‌ها به دلیل کارایی‌هایی که دارند، از چندین جهت همه کاره هستند. می­‌توانند به صورت کشویی در امتداد کابل قرار بگیرند، تا در جایی که بیشتر به آنها نیاز دارید نصب شود. مانند سیستم‌های پیست و مونوریل، بهتر است این چراغ‌ها از طریق یک منبع نور معتبر و یک برقکار متخصص راه اندازی شود.

جمع بندی

تمامی ابزارهای روشنایی را بکار ببرید. ترکیبی از نور طبیعی، محیطی و متمرکز، نمایش زیبایی از آثار هنری و مبلمان خانه شما را در هر ساعت از روز فراهم می­‌کند. دیوارهای رو به شمال در بیشتر اوقات روز دارای نور ثابت و نرم هستند. دیوارهای رو به شرق دارای نور صبحگاهی بوده و دیوارهای جنوبی هنگام بعد از ظهر درخشان‌ترین و گرم‌ترین نور را دارند و دیوارهای غربی که شب‌ها روشن می­‌شوند.

جای مناسب لوازم خانه را به طور صحیح مورد بررسی قرار دهید. در واقع جایی که برای آویختن تابلوهای خود انتخاب کرده‌اید، مشخص می‌کند که برای نمایش هرچه بهتر آن چه میزان نور اضافی لازم دارید. بنابراین آگاهانه تصمیم‌گیری کنید. برای قرار دادن هر منبع نور و انتخاب سبک نورپردازی لازم است موقعیت‌های مناسب را پیدا کنید. برای کارهای هنری نیز به همین صورت عمل کنید.

چراغ‌های نصب شده را از مسیر نور به سمت زمین هدایت کنید و نه در جهت آثار هنری، تا از خیرگی قطعه کاسته شود. چرا که نور اضافه و زیاد از حد می‌­تواند اثر عکس داشته باشد. تا زمانی که شما اجزای محیط را با لامپ‌های مناسب و ابزارهای نورپردازی حرفه‌ای برجسته نکنید، نمی‌­توانید انتظار بهترین نتایج نورپردازی را داشته باشید. برای دیده شدن و درخشش هرچه بیشتر چیدمان خانه، این قواعد را به خاطر بسپارید.