معماری مدرن ساختمان های امروزی نوع نورپردازی آنها را نیز تحت الشعاع قرار داده است. بر همین اساس منابع روشنایی و چراغ ها نیز شکل های تازه ای به خود گرفته و کارایی بهتری پیدا کرده اند. در این میان انواع چراغ سقفی توکار یا دانلایتبه محبوبیت چشم گیری در میان خریداران دست پیدا کرده است. مخفی شدن بدنه این چراغ ها در سقف و نور باریکی که از این چراغ ها به سمت پایین تابیده می شود، به آنها جلوه بصری زیبایی بخشیده است. گویا نور از شکاف های موجود در سقف به داخل اتاق وارد می شوند.

لامپ های سقفی توکار تنوع بی نظیری از طرح و مدل را در بازار به خود اختصاص داده اند؛ پس اگر در انتخاب گزینه مناسب با چالش روبرو هستید با ما تا انتهای مطلب همراه باشید. در این مقاله از اسمارت سنسقصد داریم شما را با چراغ سقفی توکار، انواع آن و نکاتی که در زمان خرید و اجرای این چراغ ها باید مد‌نظر قرار دهید، بیشتر آشنا کنیم. قصد ما از ارائه این مطلب این است که شما به عنوان خریدار این محصول، انتخاب و خرید آگاهانه و ساده تری را تجربه کنید.

آنچه در این مطلب خواهید می خوانید:

 • چراغ سقفی توکارهایی که جای چراغ های آویز را گرفته اند
 • دانلایت چیست؟
 • ضرورت استفاده از چراغ سقفی توکار در نورپردازی ساختمان
 • معرفی انواع چراغ سقفی توکار
 • دانلایت ثابت
 • چراغ سقفی توکار قابل تنظیم
 • چراغ روکار
 • فاکتورهایی که در زمان خرید دانلایت باید مد‌نظر قرار داد
 • ارتفاع سقف
 • بررسی تعداد چراغ ها بر اساس نیاز
 • فاصله بین چراغ ها
 • انتخاب چراغ هایی با وات مناسب
 • انتخاب دمای رنگ نور مناسب برای روشنایی
 • توجه به شاخص نمود رنگ
 • چراغ های LED را به دلیل عمر بیشتر، در اولویت اول انتخاب قرار دهید
 • توجه به رتبه بندی IP چراغ ها
 • خرید انواع چراغ سقفی توکار و روکار در اسمارت سنس
 • حرف آخر

چراغ سقفی توکارهایی که جای چراغ های آویز را گرفته اند

چراغ های آویز با وجود آنکه مدت های مدیدی مورد استفاده قرار می گیرند، اما به علت آنکه فضای زیادی را اشغال کرده و با اشیاء و سر افراد برخورد می کنند، امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. نور ساطع شده از چراغ های سنتی برای فضاهای وسیع کافی نبوده و اغلب دلگیر و خسته کننده به نظر می رسند. چراغ سقفی توکار با داشتن مزایای بسیار، جایگزین مناسبی برای این چراغ های قدیمی است. در ادامه با مزیت ها و مشخصه های این چراغ ها بیشتر آشنا خواهید شد.

دانلایت چیست؟

چراغ سقفی توکار یا دانلایت که معنای تحت الفظی آن چراغ نور پایین است، چراغی است که در سقف و به صورت توکار نصب و اجرا می شود. این چراغ ها نور را شبیه به یک پرتو باریک به سمت پایین هدایت کرده و همچون یک نورافکن کوچک، فضای داخل اتاق یا محل کار شما را روشنایی می بخشند. دانلایت ها برای داشتن یک دکوراسیون انعطاف پذیر و مدرن، ایده آل به نظر می رسند و چیدمان داخلی شما را ساده، جذاب و خلوت نشان می دهند.

ضرورت استفاده از چراغ سقفی توکار در نورپردازی ساختمان

چراغ سقفی توکار به این دلیل که فضای زیادی را اشغال نمی کند، در هر اتاقی با هر اندازه و کارایی از جمله اتاق خواب، اتاق نشیمن، سالن پذیرایی و ... قابل نصب و استفاده می باشد. نور یکنواختی که این چراغ ها تولید می کنند و قرار داشتن آنها در سقف، اتاق هایی با فضای محدود را بزرگتر نشان می دهند.

یکی دیگر از مشخصه های ویژه دانلایتها به وجود لامپ های ال ای دی در آن مربوط می شود. این لامپ ها تا 70 درصد کمتر از لامپ های رشته ای قدیمی مصرف انرژی دارند. لومن بالا و طول عمر زیاد و مصرف انرژی بهینه و هزینه تعمیر و نگهداری پایین این لامپ ها آنها را به گزینه های مناسبی برای نورپردازی تبدیل کرده و سبب شده که با وجود قیمت بالا مورد استقبال اغلب خریداران قرار گیرند. از طرف دیگر، تنوع بالای دانلایت ها دست خریداران را در انتخاب به خوبی باز گذاشته و آنها را برای هر محیطی پرکاربرد ساخته است. بیایید با مدلهای مختلف چراغ سقفی بیشتر آشنا شویم.

معرفی انواع چراغ سقفی توکار

در ادامه رایج ترین مدل های چراغ سقفی توکار را به شما معرفی کرده و مشخصه های آنها برایتان بیان خواهیم کرد. در این صورت با بررسی گزینه های موجود انتخاب گزینه مناسب با سهولت بیشتری امکان پذیر خواهد شد.

دانلایت ثابت

دانلایت ثابت از جمله متداول ترین و رایج ترین گزینه های موجود در بازار است. این منابع روشنایی مستقیما در سقف قرار گرفته و نور را با زاویه 120 درجه و به طور مستقیم ساطع می کنند. در محیط هایی که نوردهی بهتر و نورپردازی موثر تر اهمیت دارد، معمولا از این نوع چراغ های سقفی کمتر استفاده می شود.

چراغ سقفی توکار قابل تنظیم

برای کاربردی تر شدن چراغ ها و افزایش جلوه بصری فضا و نورپردازی انعطاف پذیر تر، از چراغ سقفی توکار قابل تنظیم استفاده می شود. زاویه تابش این چراغ ها بر اساس نوع کارایی و جایی که به نور متمرکز نیاز است تغییر می کند.

قابل تنظیم بودن این چراغ ها، فشار وارده بر چشم را کاهش داده و به افزایش بهره وری از انرژی و نور و رضایت کارمندان منجر خواهد شد. مثلا در محیط‌های اداری یا در فروشگاه ها به کمک این چراغ‌ها می‌توان به سادگی نور را روی نقطه‌ای خاص متمرکز و تنظیم کرد.

همچنین قاب هالوژن دوتایی و سه تایی پیشنهاد خوبی برای نورپردازی مدرن و سقفهای بلند میباشد


چراغ روکار

کاری که برای نصب اغلب چراغ های توکار باید انجام داد سوراخ کردن سقف و دیوارها است. اما پیش می آید که سقف برخی از سازه ها بتنی بوده و به سادگی قابل سوراخ کردن نیستند یا برخی افراد به دلیل مستاجر بودن یا دیگر دلایل، تمایلی به ایجاد سوراخ در سقف ندارند. در اینگونه موارد برای آنکه این افراد نیز قادر باشند از نورپردازی مدرن و مزایای آن بهره مند شوند، استفاده از چراغ روکار و چراغ روکار متحرک توصیه می شود.

قرار گرفتن انواع چراغ روکار کمی پایین تر از سقف، نورپردازی با آنها را بهینه و ویژه ساخته است. نصب این چراغ ها با سهولت زیادی همراه بوده و به تخصص زیادی نیاز ندارد.

فاکتورهایی که در زمان خرید دانلایت باید مد‌نظر قرار داد

با وجود تنوع بالایی که چراغ های سقفی توکار دارند، توجه به برخی از فاکتورها که در ادامه بیان خواهند شد، در زمان خرید لازم و ضروری به نظر می رسد.

ارتفاع سقف

مهمترین فاکتوری که در زمان انتخاب و خرید چراغ های دانلایت می بایست مورد توجه قرار داد، فاصله آن با زمین یا ارتفاع سقف است. هر چه سقف بلندتر باشد فاصله منبع روشنایی از زمین دورتر می شود. در چنین مواقعی زاویه تابش اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد. چراغ سقفی توکار ثابت دارای زاویه 120 درجه بوده و بیشتر نور را در فضا پخش می کند. این در حالی است که نور با زاویه 40 درجه بیشترین کارایی را از خود به نمایش گذاشته، نور را با شدت بیشتری تابانده و فضای اطراف را بهتر روشن می کند.

بررسی تعداد چراغ ها بر اساس نیاز

به کمک یک فرمول ساده و با در اختیار داشتن مساحت اتاق و میزان وات لامپ ها، تعیین تعداد چراغ های مورد نیاز برای نورپردازی، به سادگی امکان پذیر خواهد بود. برای این کار، مساحت اتاق خود را با اندازه گیری طول و عرض آن محاسبه کرده و نتیجه را در عدد 1.5 ضرب کنید. با این کار متوسط میزان وات لازم برای روشن کردن اتاق به دست خواهد آمد. در ادامه با تقسیم وات کل به وات هر لامپ، تعداد منابع روشنایی تعیین خواهند شد.

روش دیگر این است که شما نوع لامپ و وات آن را انتخاب کرده و مساحت اتاق را بر آن تقسیم کنید. در این صورت تعداد لامپ مورد نیاز برای داشتن بهترین نورپردازی محیط، به دست خواهد آمد.

فاصله بین چراغ ها

بین چراغ های سقفی توکار می بایست فاصله ای در حدود 45 الی 60 سانتی متر وجود داشته باشد. هدف از این فاصله‌گذاری جلوگیری از ایجاد سایه و فضای تاریک در اتاق و از طرفی جلوگیری از ازدحام بیش از اندازه لامپ‌ها می باشد.

انتخاب چراغ هایی با وات مناسب

بهترین چراغ ها برای دانلایت ها آنهایی هستند که علاوه بر مصرف کم انرژی، نوری با شدت زیاد تولید کنند. چراغ های ال ای دی دقیقا همین ویژگی را دارند و همین امر آنها را در میان خریداران محبوب ساخته است. یک LED 10 وات دو برابر یک لامپ هالوژن 55 واتی نور تولید می کند. به همین دلیل این لامپ ها به المان های ایده آلی برای روشنایی تبدیل شده اند.

انتخاب دمای رنگ نور مناسب برای روشنایی

لامپی که در یک چراغ سقفی توکار تعبیه می شود می تواند هر دمای رنگ نوری داشته باشد. انتخاب نور مناسب به اتاق یا فضایی بستگی دارد که قرار است نورپردازی در آن انجام گیرد. برای فضاهایی با دمای بالا مثل آشپزخانه استفاده از نور خنک یا سرد با دمای 3000 یا 4000 کلوین مناسب است. برای اتاق خواب، سالن پذیرایی و ... در خانه، نوری با دمای رنگ گرم و در حدود 2200 تا 3000 کلوین بهتر به نظر می رسد. با این وجود استفاده از نور سفید طبیعی برای هر اتاق و فضایی مناسب بوده و یک انتخاب همه جانبه محسوب می شود. با وجود چراغ هایی با نور سفید طبیعی، این طور به نظر می رسد که نوری از پنجره یا نورگیر به اتاق وارد شده است.

توجه به شاخص نمود رنگ

شاخص نمود رنگ یا CRI یک معیار جهانی است که کیفیت نور ساطع شده از چراغ را تعیین خواهد کرد. این شاخص مشخص می‌کند که رنگ یک شیء در زیر منبع نوری مورد‌نظر تا چه اندازه به رنگ طبیعی و واقعی آن شبیه است. این شاخص بین 1 الی 100 رتبه بندی می شود. چراغی با CRI 100 رنگ شیء را کاملا مطابق با رنگ آن در برابر نور خورشید نشان می دهد. شاخص رنگ ایده آل معمولا در محدوده 80 الی 90 قرار دارد. چراغ هایی با شاخص رنگ 90 معمولا رنگ های یک اتاق را با جنب و جوش بیشتری به نمایش می گذارند.

چراغ های LED را به دلیل عمر بیشتر، در اولویت اول انتخاب قرار دهید

لامپ های تعبیه شده در چراغ سقفی توکار به دلیل قرار داشتن این قاب ها در سقف، به سادگی قابل تعویض نیستند؛ لذا انتخاب لامپ هایی با طول عمر و دوام بالا اهمیت زیادی دارد. در حالی که لامپ های هالوژن بین 2000 تا 2500 ساعت دوام می آورند، چراغ های ال ای دی بیش از 5000 ساعت نور با کیفیت تولید می کنند؛ بنابراین این لامپ ها انتخاب مناسب تری برای نورپردازی اتاق محسوب می شوند.

توجه به رتبه بندی IP چراغ ها

اگر دانلایت ها در محیط هایی قرار گرفته اند که با آب و رطوبت سروکار دارند، در انتخاب چراغ ها به رتبه بندی IP آنها توجه ویژه داشته باشید. چراغ ها در فضاهای مرطوبی چون حمام یا فضای باز دچار آسیب شده و حوادث جبران ناپذیری را به وجود می آورند. در این حالت لامپ های ضد آب با حداقل رتبه IP65  یک انتخاب مطمئن و ایمن خواهد بود.

خرید انواع چراغ سقفی توکار و روکار در اسمارت سنس

چنانچه برای خرید انواع چراغ سقفی توکار، روکار، چراغ سقفی دیمردار و لامپ های ال ای دی به دنبال یک فروشگاه معتبر هستید، اسمارت سنس یکی از بهترین گزینه های پیش روی شما می باشد. در این فروشگاه اینترنتی به دلیل تنوع محصولات، دست شما در انتخاب و خرید به خوبی باز خواهد بود. به علاوه، اگر برای نورپردازی اتاق و بخش های مختلف خانه خود و انتخاب لامپ و چراغ مناسب، نیاز به مشورت و کمک داشتید، تیم کارشناسان فروش و پشتیبانی ما پاسخگوی شما خواهند بود. برای این منظور کافی است از طریق راه های ارتباطی با این مجموعه قدرتمند و با سابقه در ارتباط باشید.

حرف آخر

در این مقاله اطلاعاتی در مورد انواع چراغ سقفی توکار و نحوه انتخاب گزینه مناسب در اختیار شما قرار داده شد. به شما پیشنهاد می کنیم پیش از انتخاب گزینه مناسب، نکات زیر را نیز در نظر داشته باشید:

 • دانلایت هایی که دیواره های رنگ روشن دارند، انتخاب مناسب تری هستند. چراغ هایی با دیواره های تیره رنگ، نور را جذب کرده و انعکاس خوبی را ارائه نخواهند داد.
 • استفاده از چراغ سقفی دیمردار به شما در تنظیم روشنایی اتاق و داشتن یک نورپردازی انعطاف پذیر یاری خواهند رساند.
 • در صورتی که چراغ سقفی توکار را جایگزین چراغ های هالوژن می کنید، از چراغ های ال ای دی با نور گرم استفاده کنید تا بیشترین همخوانی را با نورپردازی سابق شما داشته باشند.
 • در زمان تعویض لامپ مربوط به چراغ دانلایت، دقت کافی به خرج دهید؛ در غیر این صورت ممکن است قاب چراغ را شکسته یا دچار برق گرفتگی شوید.
 • در زمان انتخاب لامپ، شاخص رنگ، دمای رنگ نورو رتبه بندی IP را مد‌نظر داشته باشید تا دچار مشکل نشوید.
 • در انتخاب و خرید انواع چراغ سقفی توکار از کارشناسان با تجربه کمک گرفته و به فروشگاه های معتبر اعتماد کنید تا خریدی رضایت بخش و بی عیب و تقص را تجربه نمایید.