کلوزت به معنی کمد دیواری و کلوزت روم به معنی اتاقی که دارای تعدادی کمد دیواری است که می‌توان در آن رفت و آمد کرد. کلوزت روم‌ها اغلب بدون پنجره هستند و در بسیاری از موارد در دکوراسیون داخلی مدرن با پرده‌های ضخیم محیطی محفوظ را ایجاد کرده‌اند بنابراین لازم است با نورپردازی روشن شوند. نور مصنوعی نسبت به نور طبیعی نواقصی دارد و ممکن است با استفاده نامناسب از نور زرد و سفید و یا زاویه نور نامناسب در انعکاس رنگ‌ها شما را به اشتباه بیندازند. یکی از مهمترین مکان های مهم در خانه کمد اتاق خواب است که نیاز به محلی برای نگهداری لباس و کفش و … را فراهم می کند. در عین حال کمد ها در فضاهای اداری و تجاری کاربرد دارند و برای نشان دادن محصولات خود نیازمند نورپردازی حرفه ای هستند تا کالا های خود را بهتر به دید و نظر مشتریان برسانند. 

نورپردازی داخل کمد

وقتی صحبت از روشن شدن کمد شما می شود ، یک لامپ یا یک چراغ معمولی نمیتواند کارگشا باشد و شما احتیاج به طراحی برای نورپردازی داخل کمد و یا کلوزت روم دارید تا به راحتی وسایلتان را جستجو کنید.اگر شما در زمان طراحی هستید میتوانید با ما مشاوره کنید تا راهکار اصولی به شما اراِیه دهیم. 

در گذشته از لامپهای مهتابی و لامپهای هالوژن پرمصرف در داخل کمدها استفاده میشده است.بزرگترین مشکل انها تولید حرارت و مصرف زیاد برق میباشد که در بعضی مواقع به علت حرارت بالا باعث آتش گرفتن لباسها میشد.اما امروزه تکنولوژی ال ای دی برای هر فضایی حتی کمد و کشو هم راهکار اصولی و بهینه عرضه میکند.در صورتیکه از چراغهای هالوژن و یا پرمصرف در کمد های خود استفاده میکنید پیشنهاد ما استفاده از منابع نوری ال ای دی مدرن و هوشمند میباشد.

روشنایی هوشمند یا سنتی:

چراغ های داخل کمد به کمک حسگر حرکت می تواند به شما در صرفه جویی در مصرف انرژی و صرفه جویی در قبض برق کمک کند. وقتی واقعاً به آنها احتیاج دارید ، روشن می شوند و وقتی دیگر در اتاق نیستید خاموش می شوند و راحتی بیشتری در روند لباس پوشیدن شما ایجاد می کنند. همچنین بعضی از چراغها قابلیت نصب باطری دارند و نیازی به سیم کشی ندارند و به راحتی داخل کمد نصب میشوند.

روشهای نورپردازی کمد و کلوزت روم

چراغهای خطی روکار و توکار

یکی از اصولی ترین روشها برای نورپردازی کمدها استفاده از چراغ های ال ای دی توکار است، این نوع چراغ ها در زیر طبقات داخل کمد و یا در بدنه کمد نصب می شوند و نور کافی را در فضای داخلی کمد فراهم می کنند. این نوع از چراغ ها در ابعاد مختلف تولید می شوند که با توجه به ابعاد کمد می توان نوع مناسب را انتخاب کرد.برای نصب چراغهای توکار احتیاج به طراحی از قبل پیشبینی شده دارید اما برای نصب چراغهای روکار با روش راحتتری مواجه هستید.

چراغهای خطی را به دو روش میتوان نصب کرد،روش افقی و عمودی

روش اول نورپردازی به صورت  عمودی بر روی دیواره‌ها است. می‌توان یک شیار درون دیواره عمودی کمد ایجاد کرد. 

 شیار موردنظر را معمولاً در دو حالت می‌توان متصور شد. حالت اول، نزدیک دیواره انتهایی کمد است. این روش بیشتر در کمدها و ویترین‌های دکوری استفاده می‌گردد که برای تاکید برروی اجسام دکوراتیو انجام میشود

حالت دوم، شیار موردنظر بر روی دیواره جانبی و نزدیک درب کمد واقع‌شده است. این حالت بیشتر در کمدهای مخصوص آویز لباس استفاده می‌شود و مناسب‌تر از حالت قبلی است.

حالت بعدی نورپردازی کمد، نورپردازی افقی است. نورپردازی افقی معمولاً، در بخشهایی از کمد استفاده می شود ارتفاع کوتاه است و چراغ بر روی قسمت جلوی کمد قرار می‌گیرد و فضا کمد را روشن میکند.چراغهای توکار و روکار خطی مناسب برای این روش میباشند.

برای نورپردازی واکینگ کلوزت و کمدها باید به نکات زیر دقت کرد:

1-ترجیحا از استریپ لایت بدون دیفیوزر استفاده نکنید تا نور یکنواخت تر بوده و خیرگي کاهش یابد.

2-برای نشان دادن بهتر رنگ ها از چراغ ها با کیفیت و نمود رنگ بالا استفاده کنید.چنانچه در کمد، رنگ غالب بدنه و درب، گرم یا سفید بود(مثل رنگ ویترین)، استفاده از نور گرم(آفتابی) توصیه می شود و اگر از رنگهای سرد مثل طوسی، استفاده شده بود رنگ سرد(مهتابی) پیشنهاد می شود.
3- عمودی یا افقی بودن نور پردازی را در نظر بگیرید
چنانچه ارتفاع کمد بلند بود و یا تعداد طبقات زیادی داشته باشد ، نور پردازی خطی به صورت عمودی پیشنهاد میشود و در غیر اینصورت افقی استفاده می شود
4-فضایی برای نصب منبع تغذیه
بواسطه ۱۲ ولت بودن سیستم های نورپردازی کمد و کابینت، همیشه جایی با قابلیت مخفی و دسترسی راحت، در کمدها تعبیه شود

نورپردازی کمدها با استفاده از چراغهای روکار ال ای دی

یکی از ساده ترین روشها برای نورپردازی داخل کمدها استفاده از چراغهای روکار هالوژنی است.این چراغها با برق 12 ولت کار میکنند قابلیت نصب توکار،روکار و کنترل توسط سنسورهای حرکتی را دارند مشکل این مدل چراغها امکان سایه انداختن داخل کمد میباشد اما نصب راحتتری نصبت به چراغهای خطی توکار دارند.

نورپردازی کلوزت روم و داخل کمدها به کمک چراغهای ریلی یا ترک لایت

اگر نورپردازی در سقف ندارید و امکان نصب چراغ و منابع روشنایی در داخل کمد نیست،چراغهای ریلی میتواند مشکل شما را حل کند.چراغهای ریلی، منابع نور بر روی یک ریل قرار داده می شوند؛از این رو کلیه چراغ ها در یک ردیف و به زیبایی ایجاد روشنایی می کنند و شما میتوانید نور را در راستای کمدها قرار دهید و فضای بیرونی و داخل کمد را روشن کنید.


روشنایی داخل کشو

اگر کمد شما چندین کشو دارد ، ممکن است برای کمک به احیای مجدد فضا ، در نظر داشته باشید که چراغ های سنسوردار داخل انها قرار دهید.در زمان سفارش لامپ‌های کشویی بایستی به چند موردتوجه ویژه داشت. ابتدا لازم به ذکر است که این لامپ‌ها، می‌بایست در لب یونیت و نزدیک‌ترین فاصله به درب کشو نصب گردد. زاویه خروج نور بایستی به‌صورت ۴۵ درجه به سمت جلو باشد،یعنی از به کاربردن چراغها و ریسه هایی که نور را به سمت پایین هدایت میکنند خودداری کنید.